Προς το περιεχόμενο

Οθόνη Out of rage!!!


alexikakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έκανα εγκατάσταση και Update στο Ubuntu 7,10 και μετά το πρώτο reboot μου βγαζει η οθονη μυνημα "out of rage", προφανός έχει αλλάξει η ανάλυση και έχει πάει σε πολύ υψηλή που δεν την καλύπτει η οθόνη μου.

 

Υπαρχει κάποιος τρόπος να μπω μέσα στο λειτουργικό, ας πουμε safe mode και να την αλλάξω?

 

Ευχαριστώ... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπές σε recovery console( είναι μια από τις επιλογές που υπάρχει στον grub) και θα σε βάλει σε γραμμή εντολών. Εκεί δώσε

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

θα σου εμφανιστεί ένας οδηγός. Από εκεί επέλεξε για driver τους vesa και μετά στην ανάλυση βάλε αυτήν που υποστιρίζει η οθόνη σου. Στα υπόλοιπα μην αλλάζεις τίποτα και πάτα απλα enter και ok. Oταν τελειώσει ο οδηγός δώσε

exit

και θα μπείς μέσα στο λειτουργικό. Από εκεί εγκατέστησε και τους driver της κάρτας γραφικών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν τα κατάφερες με την εντολή του check2fire ακολούθησε τον παρακάτω οδηγό:

Επιλέγεις από το bios να ξεκινάει με το CD/DVD drive σου και περιμένεις.Μετά σου δείχνει ότι φορτώνει το cd και κάπου σου δίνει την επιλογή να το διορθώσεις.Ή αλλιώς κάνεις download κάποια διανομή σε live cd π.χ. SLAX και μπουτάρεις σε αυτό.Όταν σε βγάλει σε επιφάνεια εργασίας δίνεις σε κονσόλα:

>cd /mnt/sda<partition number> ή /mnt/hda<partition number>

ή (ανάλογα με την διανομή)

>cd /media/sda<p.n> ή /media/hda<p.n>

και μετά:

>vi /etc/X11/xorg.conf

ή

>nano /etc/X11/xorg.conf

ή

>gedit /etc/X11/xorg.conf

ή

>kate /etc/X11/xorg.conf

Εκεί βρίσκεις το σημείο που μιλάει για την οθόνη σου και αλλάζεις το σημείο που λέει την ανάλυση που χρησιμοποιείς σε ότι θες.Ύστερα κάνεις reboot χωρίς το cd και ο θεός μαζί σου!!

Νομίζω ότι βοήθησα!!

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...