Προς το περιεχόμενο

Ubuntu προεγκατεστημένο σε TurboX!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι όμως η είδηση έιναι πέρα για πέρα αληθινή. Το είδε ένα παιδί εδώ

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=44126

 

και φυσικά τράβηξε φωτογραφία :P

 

http://img362.imageshack.us/img362/2885/dsc00171wz6.jpg

 

Moυ φένετε αλλάζουν οι εποχές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορίας άξιο είναι γιατί δεν το είχανε κάνει μέχρι τώρα... Δεν χάνουνε τπτ και πάντα ο πωλητής μπορεί να λέει την ατάκα "αν θέλετε σας βάζουμε και Vista/XP". Όπως και να έχει παίφτει πολύ η τιμή και κάνει και καλό στην εικόνα του πλαισίου.. Pc με 360Ε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του Πλαισίου δεν υπάρχει πουθενά. Η ιδέα δεν είναι καινούρια και αν όντως αληθεύει είναι ένα βήμα προς τα μπρος για την ελληνική αγορά. Η διαφήμιση είναι άθλια, βέβαια, και μου θυμίζει δεκαετία 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του Πλαισίου δεν υπάρχει πουθενά. Η ιδέα δεν είναι καινούρια και αν όντως αληθεύει είναι ένα βήμα προς τα μπρος για την ελληνική αγορά. Η διαφήμιση είναι άθλια, βέβαια, και μου θυμίζει δεκαετία 80.

 

Αληθεύει.

Το είδα πριν λίγο καιρό, μια δυο εβδομαδες, στο βιβλίο που βγάζει το πλαίσιο.

Κάτι δεν που είχε πολυαρέσει όμως και δεν θυμάμαι τι ήταν, νομίζω η σύνθεση του μηχανήματος είναι ολίγον «για τα μπάζα».

Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε και αλλού, απλά θα τους είχαν μείνει στοκ τα μηχανήματα και έπρεπε πιθανότατα να βάλουν ένα σύγχρονο λειτουργικό. Vista θα σέρνονταν, τα XP πάλιωσαν (υποτίθεται), οπότε τι μένει; Ubuntu για να μην πληρώνουμε κιόλας και ανεβαίνει η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν το πλαίσιο βάζει προεγκατεστημένο Ubuntu σε "κάποιο" pc του και μόνο εκεί.

Μπορεί να το κάνει αυτό σε όλους τους υπολογιστές που πουλάει; Δε θα το κάνουν, να είστε σίγουροι. Γιατί αρκετό hardware από το οποίο πουλάνε συνήθως δεν υποστηρίζεται εγγενώς από το Linux.

 

Μπορούν να μη σε αναγκάζουν να αγοράζεις xp/vista με κάθε φορητό υπολογιστή; Δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία του hardware εντοπίζεται out-of-the-box. Δε θα προσφέρουν ποτέ επιλογή για Ubuntu σε όλα τα pc γιατί το 99,99% των τεχνικών τους γνωρίζει Linux μόνο εξ ονόματος. Μέγιστο λάθος τους πάντως. Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζήτηση για pc που θα παίξουν ρόλο γραφομηχανής και Internet browsing. Εκεί, pc στημένα με Ubuntu μπορούν να σαρώσουν της αγορά προσφέροντας ακτύπητες τιμές + ασφάλεια. Άντε να πουλήσεις pc με vista + office + antivirus, έχεις 300-400? τουλάχιστον παραπάνω κόστος σε σχέση με pc με Ubuntu. Αν κάνεις και έξυπνη διαφήμιση αναδεικνύοντας τα πλεονεκτήματα του Linux για τους noobs, αντί γι' αυτή την άθλια που βλέπω παραπάνω, θα κάνεις τρελές πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία του hardware εντοπίζεται out-of-the-box.

Κάνεις λάθος. Ακόμα και αν υπάρχουν οδηγοί για το hardware, που συνήθως ΔΕΝ υπάρχουν, πάλι θέλουν ένα σετάρισμα για να δουλέψουν ομαλά. Εδώ καλά καλά δεν έχουμε υποστήριξη της προκοπής για τις κάρτες γραφικών, τι να λέμε τώρα;

Δε θα προσφέρουν ποτέ επιλογή για Ubuntu σε όλα τα pc γιατί το 99,99% των τεχνικών τους γνωρίζει Linux μόνο εξ ονόματος. Μέγιστο λάθος τους πάντως. Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζήτηση για pc που θα παίξουν ρόλο γραφομηχανής και Internet browsing. Εκεί, pc στημένα με Ubuntu μπορούν να σαρώσουν της αγορά προσφέροντας ακτύπητες τιμές + ασφάλεια. Άντε να πουλήσεις pc με vista + office + antivirus, έχεις 300-400� τουλάχιστον παραπάνω κόστος σε σχέση με pc με Ubuntu. Αν κάνεις και έξυπνη διαφήμιση αναδεικνύοντας τα πλεονεκτήματα του Linux για τους noobs, αντί γι' αυτή την άθλια που βλέπω παραπάνω, θα κάνεις τρελές πωλήσεις.

 

Εγώ ξέρω πως οι τεχνικοί προσαρμόζονται στη ζήτηση και τις απαιτήσεις της αγοράς και όχι το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια σορρυ αλλα οι φοτος δεν ειναι απο ΤΟΥΡΜΠΟ-Χ... αυτες οι φοτος ειναι απο turbo-biz... που μαλλον δεν εχει καμια σχεση με πλαισιο...

 

Σιγα μην κανανε τετοια πραγματα στην ελλαδιτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος. Ακόμα και αν υπάρχουν οδηγοί για το hardware, που συνήθως ΔΕΝ υπάρχουν, πάλι θέλουν ένα σετάρισμα για να δουλέψουν ομαλά. Εδώ καλά καλά δεν έχουμε υποστήριξη της προκοπής για τις κάρτες γραφικών, τι να λέμε τώρα;

 

Ρε φίλε έχεις δουλέψει ποτέ σου κάποια Linux διανομή; Ειδικά για τις κάρτες γραφικών η υποστήριξη είναι 100% από ATI και Nvidia. Σετάρισμα για να δουλέψει το hardware καλά; Τι είναι αυτά που λες; Οι μόνες συσκευές που έχουν προβλήματα είναι παλιά winmodem (who cares), ένα μικρό ποσοστό (πλέον) από wifi κάρτες (κυρίως σε laptop) και παλιοί εκτυπωτές και scanner (όλοι οι καινούριοι έχουν linux drivers).

 

Εγώ ξέρω πως οι τεχνικοί προσαρμόζονται στη ζήτηση και τις απαιτήσεις της αγοράς και όχι το αντίστροφο.

 

Τα windows είναι "ανάγκη της αγοράς" ή το επιβάλανε κάποιοι με ποικίλες μεθοδεύσεις στο πέρασμα του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% υποστήριξη από nvidia και ati ε; Έχεις περάσει από το nvnews.net να δεις πόσοι έχουν προβλήματα "out of the box" με τους drivers της nvidia; ATI; Δεν έχω δει αλλά δεν ακούω και τα καλύτερα λόγια. Οι κάρτες γραφικών της Intel τα πηγαίνουν καλύτερα.

 

Αλήθεια έχεις παρατηρήσει πόσοι είναι αυτοί που μετά την εγκατάσταση Linux "τους πετάει σε κάτι σαν dos.." επειδή δε φορτώθηκε κάτι στον X; Φυσικά και δεν ξέρουν τι να κάνουν και βάζουν πάλι windows. Προσωπικά έχω βαρεθεί κάθε φορά που κάνω update τον xserver να ψάχνω που είναι το ποντίκι και γιατί δε δουλεύουν τα εξτρά πλήκτρα στο πληκτρολόγιο.

 

Λες μόνο κάτι παλιά winmodems δε δουλεύουν. Τα "σύγχρονα" usb adsl modems δουλεύουν και δεν το έμαθα; Out of the box κιόλας; Ας γελάσω :) . Οι ασύρματες κάρτες δικτύου αφού δουλεύουν τόσο καλά όπως λες, γιατί δεν έχουν ενσωματωθεί στον kernel; Ή μήπως εννοείς το ndiswrapper που είναι πατέντα, και όχι εγγενώς υποστηριζόμενοι οδηγοί για το linux; Έχει δοκιμάσει να κάνεις suspend to ram ή to disk out of the box σε οποιοδήποτε μηχάνημα; Μετά επανήλθε το σύστημα; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κάρτες τηλεόρασης να παίξουν και να λειτουργούν out of the box κανονικά; Καμια crypto π.χ; Έχεις ακούσει για τα via usb chips;

 

Με υπομονή και πολύ ψάξιμο ίσως κάποιος μπορεί να κάνει τα περισσότερα να δουλέψουν ικανοποιητικά στο linux. Out of the box σε καμία περίπτωση όμως.

 

Καλό το linuχ αλλά να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους. Υπερτερεί σε πολλά πράγματα αλλά σίγουρα στον τομέα της υποστήριξης των οδηγών είναι πίσω. Μην τρελαθούμε κιόλας. Δε λέω φυσικά πως φταίει το linux αλλά οτι δεν έχει την υποστήριξη που θα έπρεπε.

 

Τα windows είναι "ανάγκη της αγοράς" ή το επιβάλανε κάποιοι με ποικίλες μεθοδεύσεις στο πέρασμα του χρόνου;

Δε φαντάζομαι να εννοείς πως οι τεχνικοί έμαθαν windows και επέβαλαν το λειτουργικό στην αγορά επειδή δεν ήξεραν κάτι άλλο. Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Αν υπήρχε αγορά που να απαιτεί υποστήριξη σε linux σαφώς θα υπήρχαν εταιρείες με τεχνικούς που θα το έκαναν αυτό. Όπως υπάρχουν εταιρείες που υποστηρίζουν linux servers, εκεί που δηλαδή υπάρχει αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% υποστήριξη από nvidia και ati ε;

 

Όλες οι κάρτες Nvidia και ΑΜD υποστηρίζονται 100% από τους αντίστοιχους restricted drivers. Τέλος.

 

Έχεις περάσει από το nvnews.net να δεις πόσοι έχουν προβλήματα "out of the box" με τους drivers της nvidia; ATI;

 

Φίλε μου, αυτά τα έχουμε ξαναπεί. Όταν ο κοσμάκης δουλεύει 10+ χρόνια win και ξαφνικά βάζει Ubuntu και με το πρώτο πρόβλημα αρχίζει και ποστάρει, τι περίμενες; Πέρνα από το αντίστοιχο forum του insomnia, να δεις πόσοι έχουν πρόβλημα με τα Vista. Ένα forum δεν αποτελεί απόδειξη για κάτι.

 

Αλήθεια έχεις παρατηρήσει πόσοι είναι αυτοί που μετά την εγκατάσταση Linux "τους πετάει σε κάτι σαν dos.." επειδή δε φορτώθηκε κάτι στον X;

 

Linux; Ποιου Linux; Εννοείς προφανώς distribution. Το linux δεν έχει καμία ευθύνη για την κάθε διανομή και τα προβλήματα που παρουσιάζει. Και εν πάση περιπτώσει, αυτοί που λες αποτελούν μειοψηφία. Π.χ. σε pc φίλου, το fedora δεν έτρεχε με τίποτα, ενώ το Ubuntu έκανε κανονικά install και έτρεξε απροβλημάτιστα. Φταίει το Linux γι' αυτό; Να προσέχουμε τι λέμε λοιπόν. Επαναλαμβάνω την αρχική μου τοποθέτηση: Η συντριπτική πλειοψηφία του hardware υποστηρίζεται out of the box. Επειδή 10/100/1000 άτομα έχουν προβλήματα και ποστάρουν σε forum δε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζεται το hardware. Δεν μπορείς να μου λες ανακρίβειες για τις κάρτες γραφικών. Προβλήματα υπήρχαν με τη σειρά 8χχχ με τις παλιές διανομές και αυτό γιατί ήταν μεταγενέστερες του kernel. Καμία καινούρια διανομή δεν έχει πρόβλημα με το 99,99% των καρτών γραφικών.

 

Λες μόνο κάτι παλιά winmodems δε δουλεύουν. Τα "σύγχρονα" usb adsl modems δουλεύουν και δεν το έμαθα; Out of the box κιόλας; Ας γελάσω :)

 

Προσωπικά γελάω με αυτούς που συνδέουν το modem με USB, αντί για ethernet.

 

 

Οι ασύρματες κάρτες δικτύου αφού δουλεύουν τόσο καλά όπως λες, γιατί δεν έχουν ενσωματωθεί στον kernel; Ή μήπως εννοείς το ndiswrapper που είναι πατέντα, και όχι εγγενώς υποστηριζόμενοι οδηγοί για το linux; Έχει δοκιμάσει να κάνεις suspend to ram ή to disk out of the box σε οποιοδήποτε μηχάνημα; Μετά επανήλθε το σύστημα; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κάρτες τηλεόρασης να παίξουν και να λειτουργούν out of the box κανονικά; Καμια crypto π.χ; Έχεις ακούσει για τα via usb chips;

 

Στο kernel δεν μπορεί να ενσωματωθεί κάτι που είναι restricted. Προσπαθούν οι άνθρωποι να κάνουν reverse engineer, ό,τι μπορεί να γίνει , έτσι ώστε να μπορεί ο κάθε πελάτης (θύμα) που αγοράζει win-only hardware να δουλέψει και Linux. Στο επαναλαμβάνω να το καταλάβεις καλά: Η συντριπτική πλειοψηφία του hardware υποστηρίζεται. Για κάθε μία ασυμβατότητα που μου αναφέρεις, μπορώ να σου αναφέρω 100 συσκευές που δουλεύουν, 99% του hardware υποστηρίζεται.

 

Με υπομονή και πολύ ψάξιμο ίσως κάποιος μπορεί να κάνει τα περισσότερα να δουλέψουν ικανοποιητικά στο linux. Out of the box σε καμία περίπτωση όμως.

 

Απλά διαδίδεις FUD. ΕΥΘΕΩΣ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ότι διαδίδεις ψέμματα. Το ανάποδο συμβαίνει. Τα περισσότερα παίζουν σε μια μοντέρνα διανομή out of the box και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου με "αυτό που θυμίζει dos" (terminal). Σε πάνω από 20-30 μηχανήματα (mainstream) έχω install-άρει Ubuntu και ασχολήθηκα με terminal μόνο για να μάθω. Όχι γιατί κάτι δε μου δούλεψε.

 

Δε φαντάζομαι να εννοείς πως οι τεχνικοί έμαθαν windows και επέβαλαν το λειτουργικό στην αγορά επειδή δεν ήξεραν κάτι άλλο. Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοούσα. Αν υπήρχε αγορά που να απαιτεί υποστήριξη σε linux σαφώς θα υπήρχαν εταιρείες με τεχνικούς που θα το έκαναν αυτό. Όπως υπάρχουν εταιρείες που υποστηρίζουν linux servers, εκεί που δηλαδή υπάρχει αγορά.

 

Οκ συμφωνώ. Απλά θεωρώ πως δεν υπάρχει αγορά (=ζήτηση) γιατί απλά ο κόσμος δεν θα αγοράσει κάτι που δεν ξέρει ότι υπάρχει και τι μπορεί να του προσφέρει. Σκέψου πόσο δύσκολα αγόραζε ο κόσμος τους πρώτους Athlon (που ήταν σαφώς καλύτεροι από τους P3). α) Δεν τους έβρισκες εύκολα β) δεν υπήρχε ενημέρωση και αντίστοιχη παιδεία ώστε να ξεπεραστεί ο "φόβος του άγνωστου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@καπετάνιο γάντζο: Παράδειγμα 1: Αγόρασα ένα μεταχειρισμένο scanner από φιλαράκι στο φόρουμ γιατί δεν του έπαιζε με sVista. Με sane κ kooka έπαιξε με τη μία, 10 εις την 11 καλύτερα από τα XP. Εάν κατάλαβες τα παραπάνω να συνεχίσω αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Όποιος πανικοβάλεται με περιβάλλον κονσόλας κ δεν γνωρίζει να σηκώσει έναν απλό X ή ρωτάει να μάθει (η κοινότητα είναι εδώ για να βοηθήσει) ή δε μιλάει. Δεν αρχίζει π@π@ριες περί δύσκολου linux κ απλού m$ win.

 

@gdp77: +1000 αλλά η νοοτροπία της κοινότητας είναι να βοηθάει όσους καινούργιους θέλουν πραγματικά να μάθουν κ να αγνοεί τους εξυπνάκηδες. Μη συγχίζεσαι.

 

Υ.Γ.: Άκου δε δουλεύουν ρουτεράκια out of the box. AXAXAXAXAXAXAXA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...