Προς το περιεχόμενο

Μα τι κάνω λάθος;;


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος:fear:

 

Έχω δοκιμάσει ένα σωρό διανομές, κάποιες παίζουν, άλλες όχι.

 

Όσες έχω εγκαταστήσει, πάντα καταλήγουν κάποια στιγμή, αντι να κάνουν boot κανονικά να με πετάνε σε μια μαύρη οθόνη, αλα dos, να βάζω password και username και να παραμένει στην μαύρη οθόνη.

 

Τι εννοώ; Εγκατέστησα την ubuntu. Όλα καλά, όλα ωραία. Κάνω login μου λέει κατεβάζει updates, το αφήνω και στο επόμενο restart κολλάει στην οθόνη που σας περιέγραψα πιο πάνω.

Βάζω kubuntu 7.10 . Μου πετάει παράθυρο ότι υπάρχει distro update και να αναβαθμίσω σε ubuntu 7.10 (;;; ) Οκ λέω, κολλάει επι δυο ώρες στο 0%, κλείνω το πισι και με το που το ανοίγω, με πετάει πάλι στην μαύρη οθόνη.

 

Χάθηκε ο κόσμος σε αυτές τις "εύκολες διανομές" να πρόσθεταν ένα system restore ένα κάτι;;

 

Τι κάνω όταν μου ξανασυμβεί αυτό;;;:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κάνεις λάθος δεν υπάρχει περίπτωση. Καταρχήν πες μας τι σύστημα έχεις. Μετά δεν υπάρχει λόγος επειδή σου κράσαρε ο xserver να κάνεις format. Στο linux τέτοιες καταστάσεις διορθώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παίζει με τον x server. Από ότι φαίνεται μονο διανομες με -buntu έχει βάλει και αν είναι η 7.10 και εγώ είχα στο παρελθόν ότι τη δοκίμαζα προβληματα με την εκκίνηση του x.

Δεν είναι καθόλου σχετικός με -buntu, αλλα δοκίμασε να κανεις αυτό...

Οταν μπουταρεις με μπεις σε λογκιν, κανε λογκιν και δωσε startx. Αν δε ξεκινήσει γραφιθκό περιβάλλον , πές μας τι σου γραφει.

Επίσης μπορείς να δώσεις μετά το λογκιν sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

 

ακολούθησε τις οδηγίες εδώ: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=690760

 

Νομίζω ότι έχουν να κανουν με το πρόβλημά σου

 

και πάλι δεν είμει γνώστης της διανομής σου

 

Αυτά

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

μητρική asus p5k με realtek κάρτα ήχου (αν θέλετε μοντέλο πείτε μου να το κοιτάξω)

 

cpu dual core 2.20

 

ram 2gb ελεγμένα με memtest

 

δύο σκληρούς 150gb Western digital

 

και δυο dvd recorders της lg.

 

Κάρτα γραφικών nvidia 8600 gt και την έχω συνδεδεμένη με ένα μονιτορ και μια τηλεόραση.

 

 

Εντάξει τέτοιες καταστάσεις διορθώνονται, το πιστεύω, αλλά ως αρχάριος χρήστης, τι περιμένουν απο εμένα, πως να το φτιάξω αν μόλις στο δεύτερο login μου παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα;

 

Ειλικρινά το σύστημα απείραχτο, κάθε φορά μόνο τα updates κατεβάζω και ενεργοποιώ τους restricted drivers.

 

 

@danaos, ολοκληρώνω την εγκατάσταση πάντα, μετά έχω πρόβλημα.

 

@hasodikis, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα το δοκιμάσω, όταν μου ξανασυμβεί διότι του έκανα φορματ του συστήματος χτες πάλι.. Απλά να ξέρω τι να κάνω πάνω κάτω όταν με το κακό ξανασυμβεί, για αυτό πόσταρα.

 

p.s. δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο θέλω να κάνω το switch στα linux σε laptop και pc και πόσο γρήγορα με γυρίζουν κάτι τέτοια προβλήματα, στα vista :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freakster, welcome to my world. Ότι περνάς εσύ το περνούσα για κάνα χρόνο περίπου.

Διάβασε περί αυτού για να καταλάβεις πως δουλεύει, καθώς και πολλά άλλα (πχ ή πχ). Γενικά, δυστυχώς ή ευτυχώς, θέλει διάβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...