Προς το περιεχόμενο

olpc τέλος ?


gtroza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

«Προτιμώ γάλα ΑΓΝΟ. Το σούπερ-μάρκετ που πηγαίνω και ψωνίζω φέρνει μόνο ΑΓΝΟ. Αν αρχίσει να φέρνει και ΔΕΛΤΑ, αυτό θα σημάνει και το τέλος του σούπερ-μάρκετ; Το τέλος μου ως καταναλωτή; Το τέλος του ανταγωνισμού; Το τέλος της ελεύθερης αγοράς;»

 

Say no to BS articles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τί; Θα πάει στράφι όλη η δουλειά που έχει πέσει στο Sugar μέχρι τώρα, επειδή έρχονται τα XP; Πολύ χλωμό. Τα XP από μόνα τους δε σημαίνουν τίποτα. Χρειάζονται και έξτρα εφαρμογές που θα τρέχουν από πάνω για να αποδώσουν παρεμφερή, με την ήδη υπάρχουσα, λειτουργικότητα. Αυτές πού είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D Γάλα σκόνη ή μητρικό ;

 

Ο «θηλασμός» δεν κρατάει για πάντα. Πρέπει κάποτε να το γυρίσουμε σε «φρέσκο αγελαδινό», που είναι η ενδιάμεση λύση μεταξύ των δύο άκρων. Εγώ θα το «έπινα» με μπόλικη ζάχαρη (Sugar) μέσα, πάντως. ;) Αν κάποιοι λίγοι παραξενιάρηδες προτιμούσαν «γάλα σκόνη», δε θα έβαζα και τα κλάματα βέβαια... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελληνική κυβέρνηση έχει αγοράσει δεκάδες χιλιάδες κομμάτια από δαύτα τα εκτρώματα. Ενδέχεται του χρόνου να τα δουλεύω στην τάξη μου σε πιλοτικό επίπεδο. Στενοχωρήθηκα πολύ όταν μου είπαν ότι δε θα έχει Linux, αλλλά XP.

 

Είναι τεράστιο το κέρδος για την M$. Πρέπει να έσκασε πολλά και στον Negroponte και σε μίζες στους αγοραστές. Κάθε πιτσιρίκι, αντί να μαθαίνει πάνω σε Linux, θα μαθαίνει πάνω σε λειτουργικό της M$... Δισεκατομμύρια σίγουροι μελλοντικοί πελάτες... Δεν μπορώ να περιγράψω τη λύπη μου γι' αυτή την κατάντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία ερώτηση πιο πάνω που είμαι περίεργος για το αν και πότε θα απαντηθεί:

 

Τα XP από μόνα τους δε σημαίνουν τίποτα. Χρειάζονται και έξτρα εφαρμογές που θα τρέχουν από πάνω για να αποδώσουν παρεμφερή, με την ήδη υπάρχουσα, λειτουργικότητα. Αυτές πού είναι;

 

Μιας και είσαι εκπαιδευτικός που θα διδάξει βάσει πιλοτικού προγράμματος με τη βοήθεια του XO, όλο και και κάποια εγκυρότερη ενημέρωση θα έχεις. Παρακαλώ να μας διαφωτίσεις με τις λεπτομέρειες και να μην αφήσεις τίποτα κρυφό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα και το OLPC χάνει απο τα λίγα πράματα που το έκαναν τόσο special.... Η Microsoft έχει τεράστιο κέρδος από μια τέτοια κίνηση και όντως πρέπει να έσκασε πολλά

 

Λέτε να τους κολλάνε και αυτοκόλλητα "Vista Ready";B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει γίνει παρανόηση. Μήπως αναφέρεστε στη δημόσια διαβούλευση του ΥΠΕΠΘ για τη δράση «Φορητός Μαθητικός Υπολογιστής»; Απ' όσο ξέρω, στο διαγωνισμό θα συμμετάσχει και η Intel με το Classmate το οποίο θα τρέχει Windows. Η πρόταση που αφορά το OLPC θα συμμετάσχει με δύο παραλλαγές, μία με Windows και μία με F.O.S.S. λογισμικό; Γνωρίζει κανείς να απαντήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία ερώτηση πιο πάνω που είμαι περίεργος για το αν και πότε θα απαντηθεί:

 

 

 

Μιας και είσαι εκπαιδευτικός που θα διδάξει βάσει πιλοτικού προγράμματος με τη βοήθεια του XO, όλο και και κάποια εγκυρότερη ενημέρωση θα έχεις. Παρακαλώ να μας διαφωτίσεις με τις λεπτομέρειες και να μην αφήσεις τίποτα κρυφό.

 

 

Είμαι σε πολύ γνωστό ιδιωτικό σχολείο της Αθήνας (ονόματα προς το παρόν δε χρειάζονται). Ο υπεύθυνος πληροφορικής με ενημέρωσε για το θέμα. Το έχει ήδη στα χέρια του, μου μίλησε για Win, ότι η ελληνική κυβέρνηση έχει αγοράσει μερικές χιλιάδες κομμάτια και ότι ενδέχεται και εμείς (το σχολείο μου) να συμμετέχει στο πιλοτικό πρόγραμμα. Με ενημέρωσαν, επειδή, λόγω ιδιαίτερης σχέσης με το αντικείμενο, λογικά, θα είμαι αυτός που θα το τρέξει. Δεν έχω δει ακόμα το δείγμα που διαθέτουμε, ούτε είχα την ευκαιρία να ενημερωθώ για τις εφαρμογές που θα έχει πάνω. Πάντως, αποκλείεται να μην έχει office, explorer κτλ., διαφορετικά δε θα γινόταν και η αγορά. Για ό,τι νέο μάθω, θα σας ενημερώσω άμεσα.

 

Υ.Γ. Το εκπαιδευτικό λογισμικό θα κατασκευάζεται από ΠΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...