Προς το περιεχόμενο

μεταφορά Linux σε ARM7TDMI processor


Chemical

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλισπέρα ,συγνώμη για τον τίτλο του τοπικ,αλλα δεν μπορούσα να το εκφράσω αλλιώς,

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά Linux σε μικροεπεξεργαστή ARM7TDMI(υποψήφιο θέμα πτυχιακής)

Μετά απο googling δαπίστωσα οτι έχει γίνει κάτι παρόμοιο με το distro uCLinux(δεν έχω ιδέα για αυτο ακόμη),συνεχίζοντας διαπίστωσα επίσης οτι ισως μπορει να γινει και σε Debian distro.

Έστω οτι ισχύει και το δεύτερο, εγώ που έχω Ubuntu, (debian based)μπορεί να υπάρξει συμβατότητα μεταξύ τους?(απλά να τρέχει ο πυρήνας και να υπαρχει διεπαφή με κονσόλα)

Είναι δυνατο τέτοιου είδους επεξεργαστές να συνδέονται με τη mobo μέσω pci card(όπως γίνεται στις κάρτες γραφικών )?

Είναι δυνατο να τρέξει κάποιο distro πάνω στο είδη υπάρχων?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλισπέρα ,συγνώμη για τον τίτλο του τοπικ,αλλα δεν μπορούσα να το εκφράσω αλλιώς,

Ενδιαφέρομαι για μεταφορά Linux σε μικροεπεξεργαστή ARM7TDMI(υποψήφιο θέμα πτυχιακής)

Όταν λες μεταφορά εννοείς «porting»; Με άλλα λόγια, θα σε ενδιέφερε να τροποποιήσεις τον πυρήνα του Linux ώστε να παίζει στην εν λόγω πλατφόρμα; Εκτός του ότι κάτι τέτοιο έχει γίνει, απέχει πολύ από τα πλαίσια μιας πτυχιακής.

 

Μετά απο googling δαπίστωσα οτι έχει γίνει κάτι παρόμοιο με το distro uCLinux(δεν έχω ιδέα για αυτο ακόμη),συνεχίζοντας διαπίστωσα επίσης οτι ισως μπορει να γινει και σε Debian distro.

Το uClinux δεν είναι ακριβώς διανομή. Είναι μια έκδοση του πυρήνα του Linux για να τρέχει σε επεξεργαστές χωρίς MMU (μονάδα διαχείρισης μνήμης), όπως είναι οι περισσότεροι microcontrollers. Για το Debian, υποθέτω ότι θα διάβασες για το emdebian. Μια άλλη καλή λύση είναι το buildroot, ένα περιβάλλον που συνοδεύει τη uclibc, καθώς και το γνωστό μας πλέον OpenWRT, το οποίο παίζει σε μια πληθώρα από πλατφόρμες. Γενικά πάντως η υποστήριξη για MMU-less ARM CPUs έχει ενσωματωθεί και στον κυρίως πυρήνα του Linux.

 

Έστω οτι ισχύει και το δεύτερο, εγώ που έχω Ubuntu, (debian based)μπορεί να υπάρξει συμβατότητα μεταξύ τους?(απλά να τρέχει ο πυρήνας και να υπαρχει διεπαφή με κονσόλα)

Η διεπαφή είναι προτίστως θέμα hardware. Οι περισσότερες embedded πλατφόρμες έχουν κάποιου είδους διεπαφή (π.χ. serial console), μέσα από την οποία ενδεχομένως μπορείς να δεις shell. Στην περίπτωση της serial console π.χ., απλά συνδέεις το embedded με τον υπολογιστή σου, τρέχεις το minicom και βλέπεις shell.

 

Είναι δυνατο τέτοιου είδους επεξεργαστές να συνδέονται με τη mobo μέσω pci card(όπως γίνεται στις κάρτες γραφικών )?

Αν κάποιος κάτσει και φτιάξει μια διεπαφή, ναι. Οι επεξεργαστές από μόνοι τους δεν κάνουν τίποτα, το κύκλωμα που αναλαμβάνει την επαφή τους με το περιβάλλον είναι το σημαντικό. Συνήθως όμως οι embedded πλατφόρμες *δε* συνδέονται μέσω PCI bus, διότι αυτό είναι υπερβολικά πολύπλοκο για μια μικρή πλατφόρμα. Αντ' αυτού χρησιμοποιούν πιο λιτούς διαύλους, όπως είναι ο I2C, ο CAN bus και ο Dallas 1-wire bus.

 

Είναι δυνατο να τρέξει κάποιο distro πάνω στο είδη υπάρχων?

Πάνω στο ήδη υπάρχον τι; Αν εννοείς π.χ. στο pc σου να τρέχεις δύο διανομές ταυτόχρονα, ναι, γίνεται σε ένα βαθμό με χρήση της chroot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...