Προς το περιεχόμενο

phpbb2 σε debian stable. Πώς τρέχει;


mistral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φορτώσει σε debian stable phpbb2 μαζί με παρελκόμενα πακέτα...apache2 + php5 + mysql-server + php5-mysql + phpmyadmin είναι ήδη εγκατεστημένα και τρέχουν. Τα αρχεία του phpbb2 μετά την εγκατάσταση - μέσω synaptic - βρίσκονται στο dir /usr/share/phpbb2. Πώς τρέχω το phpbb2 για τις ρυθμίσεις;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει εκτελέσιμο με την κλασσική έννοια. Όλη η ρύθμιση γίνεται μέσω PHP scripts. Θα πρέπει να δώσεις στον web browser σου τη διεύθυνση του install.php αρχείου. Προσοχή στα δικαιώματα μετά την ολοκλήρωση του setup!

 

Δες εδώ για περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal ευχαριστώ

...αλλά δεν βλέπω κάπου install.php αρχείο. Βλέπω μόνο config.php και index.php.

Στο config.php και στο index.php δίνει την πρώτη σελίδα αλλά με το μήνυμα:

"Sorry, but this board is currently unavailable. Please try again later."

To έχω δοκιμάσει αρκετές φορές "later" αλλά ακόμα εκεί είμαι.

Μάλλον κάτι με τα permisions πρέπει να παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε λίγο τα βήματα του configuration σε αυτόν τον αρκετά ζουμερό step-by-step οδηγό. Υποπτεύομαι ότι έχεις χάσει κάτι στο configuration των προαπαιτουμένων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε ενδιαφερόμενο μελλοντικά για εγκατάσταση phpbb2 σε debian.

Υπάρχει το αρχείο /usr/share/doc/phpbb2/README.Debian που γράφει τα πάντα

Διευκρινίζω μερικές λεπτομέρειες.

Μετά την εγκατάσταση μέσω synaptic των phpbb2 και phpbb2-conf-mysql (μαζί με άλλα 3 αρχεία που δίνει ως εξαρτώμενα) τα αρχεία κατεβαίνουν στο /usr/share/phpbb2

Πρέπει να κάνουμε copy τον phpbb2 απο εκεί και να τoν "ρίξουμε" στο /var/www πριν ανοίξουμε το /usr/share/doc/phpbb2/README.Debian για να ακολουθήσουμε τις οδηγίες.

Μετά απλά ανοίγουμε έναν browser και δίνουμε http://localhost/phpbb2/site/index.php

Απο εκεί και πέρα απλά ακολουθούμε τις οδηγίες που γράφει το README.Debian

Και είμαστε τζάμι ! :-)

 

Μια ερώτηση τελευταία: Ρυθμίζοντας την γλώσσα του forum σε ελληνικά δεν μου κρατάει την κωδικοποίηση και πρέπει να πηγαίνω σε κάθε σελίδα απ το μενού του browser να επιλέγω "Ελληνικά ISO-8859-7" ... Καμμιά ιδέα γι αυτό;

Μήπως πρέπει να έχω ρυθμίσει ανάλογα τον browser?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...