Προς το περιεχόμενο

Συμπίεση , με zip?


ggeo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να συμπιέσω κάποια αρχεία με την zip ή με άλλη εφαρμογή αλλά θέλω το τελικό συμπιεσμένο αρχείο να μπορεί να το αποσυμπιέσει κάποιος σε windows.

 

Δοκίμασα με την zip να το κάνω αλλά απλά τα έβαλε όλα τα αρχεία σε ένα,δηλαδή δεν έκανε καθόλου συμπίεση.Μου ξεφεύγει κάποια παράμετρος ίσως?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να σου πώ οτι με το winrar μπορεί να δεί ο χρήστης windows τα περιεχόμενα ενός archive tar.gz .η tar.bz2 που είναι ούτως ή άλλως καλύτερα συμπιεσμένα.

Το ποσοστό συμπίεσης εξαρτάται από το τί είδους αρχεία θέλεις να συμπιέσεις. Αν είναι π.χ. binary αρχεία η συμπίεση θα είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Πάντως η εντολή με το πρόγραμμα zip που δίνει την καλύτερη δυνατή συμπίεση είναι:

>zip -9r <file_name>.zip <dir_to_zip>

Προφανως αλλάζεις το file_name με το όνομα που θέλεις να έχει το archive σου και το dir_to_zip με το directory που εχει τα αρχεία που θέλεις να συμπιέσεις. Θα σου πρότεινα όμως να τα κάνεις tar.gz και ο χρήστης των windows να τα ανοίξει με winrar.

 

PS. Ξέχασα να σου πώ. Για tar.gz συμπίεση η εντολή είναι

>tar -pczf <archive_name>.tar.gz <dir_to_tar>

ενώ η αντίστοιχη για tar.bz2 είναι

>tar -pcjf <archive_name>.tar.bz2 <dir_to_tar>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Ευχαριστώ για τις οδηγίες αλλά παρόλα αυτά το πρόβλημα παραμένει.Δεν μου κάνει καθόλου συμπίεση.

Έχω μερικά αρχεία Mp3 σύνολο 43MB και δεν τα συμπιέζει καθόλου.Δοκίμασα όλα τα παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε, ο ήχος MP3 και τα περισσότερα άλλα formats κωδικοποίησης ήχου/video, πακετάρουν την πληροφορία (αλγοριθμικά) με efficient τρόπο, οπότε δεν υπάρχει περιθώριο για αλγόριθμους γενικής συμπίεσης όπως του zip να την περιγράψουν σε σημαντικά λιγότερα bits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι όμως γιατί λέω πως θέλω να τα συμπιέσω απλά για να τα μεταφέρω κάπου αλλού και εκεί ο χρήστης θα τα αποσυμπιέσει για να μπορέσει να τα τρέξει.Δεν ήθελα δηλ να τα συμπιέσω (ξανά) για να τα τρέξω.

Επομένως,απτη στιγμή που έχουν συμπιεστεί μια φορά δεν παίζει ρόλο για πιο λόγο θέλεις να τα κάνεις εσύ συμπίεση.

 

Ευχαριστώ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...