Προς το περιεχόμενο

ποιο fedora για 64bit επεξεργαστη ?


doomya

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θελω να εγκαταστησω το καινουργιο το fedora αλλα εχω μπερδευτει και δεν ξερω ποια εκδοση να κατευασω για τον 64 bit amd επεξεργαστη μου

 

την εκδοση i386 η την εκδοση x86_64

 

απο τι σαιτ http://fedoraproject.org/en/get-fedora

 

ευχαριστω ελπιζω για γρηγορη απαντηση:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εκδοση x86_64, για να πιστείς και μόνο σου δες αυτό:

http://fedoraproject.org/wiki/Distribution/Download

 

σε ευχαριστω φιλε

να ρωτισω και κατι αλλο

 

τα προγραματα που θα εγκαθιστω πρεπει να ειναι για 64bit (τα rpm εννοω) ? η στο linux αυτο δεν παιζει ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγραμματα που λες θα τα εγκαταστησεις ολα μεσω του yum του package management systhem που χρησιμοποιει η Fedora. Δεν θα ψαχνεις στο internet για να βαλεις προγραμματα.

 

Ριξε μια ματια και εδω:

Fedora 8 Installation Guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βρεις κατι που θελεις το ψαχνεις στο internet και κατεβαζεις το source αρχειο

το κανεις compile και θα γινει 64 μπιτο αφου εχεις 64 μπιτο kernel

τα properties προγραμματα (nvidia, adobe) πρεπει να βαζεις τα 64 bit versions, εκτος απο adobe flash που δεν υπαρχει ακομα σε 64 bit οποτε δεν μπορεις να εχεις ;) (βαζεις gnash)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προσωπικά αν και έχω 64bito φόρτωσα το i386... ακριβώς επειδή δεν ήθελα να ψάχνομαι με προγράμματα. Ίσως αργότερα φορτώσω χ86_64... Για την ώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με την i386.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βαζεις gnash)

 

Δεν έχω ακούσει κάποιον που να φόρτωσε gnash και να έμεινε ευχαριστημένος. Όσες φορές το δοκίμασα - όχι στο fedora - δεν δούλεψε κάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγραμματα που λες θα τα εγκαταστησεις ολα μεσω του yum του package management systhem που χρησιμοποιει η Fedora. Δεν θα ψαχνεις στο internet για να βαλεις προγραμματα.

 

Ριξε μια ματια και εδω:

Fedora 8 Installation Guide

 

φιλε πολλυ χρησιμο αυτο ! το δοκιμασα και με γλυτωσε απο πολλυ ψαξιμο στο google!!!

 

 

και τωρα εχω κατι δυσκολο!!!!

 

επειδη θελω α εχω το fedora και στο φορητο ,

το fedora υποστιριζει ασυρματες καρτες δυκτιων?

 

εαν εχει τους drivers εγκατεστιμενους μετα ειναι ευκολες οι ρυθμισεις

και με τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε πολλυ χρησιμο αυτο ! το δοκιμασα και με γλυτωσε απο πολλυ ψαξιμο στο google!!!

 

 

και τωρα εχω κατι δυσκολο!!!!

 

επειδη θελω α εχω το fedora και στο φορητο ,

το fedora υποστιριζει ασυρματες καρτες δυκτιων?

 

εαν εχει τους drivers εγκατεστιμενους μετα ειναι ευκολες οι ρυθμισεις

και με τι?

 

Χεχε ;)

 

Ειδικα το Fedora 8 υποστηριζει πολλες ασυρματες καρτες. Παιζει ρολο βεβαια ποιο chip εχει η καρτα σου. Αν δεν υποστηριζεται μπορεις να χρησιμοποιησεις τον driver απο τα windows με το προγραμμα ndiswrapper. Δεν το εχω ψαξει παραπανω, αλλα πιστευω με τον Network Manager να κανεις ευκολα τις ρυθμισεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις πολυτημες συμβουλες σας ,το fedora ηδη τρεχει στα 2 pc μου με επιτυχια στα υλικα 100%!!!

 

το topic μπορει να κλειδωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...