Προς το περιεχόμενο

Σμίκρυνση partition του Linux


gandalf_the_white

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχω εγκαταστήσει ubuntu σε ένα partition 100gb....

ομως είναι πάρα πολλά τελικά για linuχ και θέλω να μειώσω σε 20-30 gb τον χώρο για linux!

πώς γίνεται να φορμάρω τα 100 αυτά gb ώστε να τα ξαναδούνε τα windows και να μπορέσω μετά να δημιουργήσω μικρότερο partition εκεί gia linux???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια τελευταία ερώτηση...

ο χώρος που θα μείνει μπορώ να τον ενώσω με το υπόλοιπο ntfs partition ποθ είχα ήδη δεδομένα?

 

Εξαρτάται με ποιά σειρά είναι τα partitions σου. Απ ότι καταλαβαίνω είχες εγκατεστημένα windows άρα ntfs στην αρχή του δίσκου, μετά φόρτωσες ubuntu σε partition μετά απ τα windows σε μέγεθος 100 gb. Που όντως είναι πάρα πολλά για linux. Με το gparted κάλιστα μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος του linux partition ΑΛΛΑ πρόσεξε προς τα που θα δώσεις τον κενό χώρο όταν αλλάξεις το μέγεθος του linux partition. Αν θέλεις να ενώσεις - όπως λές - το νέο partition που θα μείνει ελεύθερο μετά την αλλαγή μεγέθους του linux partition τοτε πρέπει να κάνεις αλλαγή μεγέθους και να αφήσεις τον κενό χώρο που θα δημιουργηθεί μετά την αλλαγή ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ του linux partition που πρακτικά σημαίνει ότι θα κάνεις ΚΑΙ μετακίνηση μαζί με την αλλαγή μεγάθους που σημαίνει ώρες πολλές - αν είναι 4 μόνο να είσαι ευχαριστημένος :). Χρειάζεται υπομονή δηλαδή αλλά προσωπικά το έχω κάνει χωρίς πρόβλημα. Η πιο απλή λύση βέβαια είναι να μειώσεις το μέγεθος του linux partition στα 20 ή 30 gb και ο κενός χώρος που θα μείνει να δοθεί στο ΤΕΛΟΣ του τωρινού linux partition. Μετά θα το κάνεις format σε ntfs ΑΛΛΑ σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ θα μπορείς να το ενώσεις με το πρώτο partiton των windows.

Θα έχεις δηλαδή κατά σειρά ntfs > ext3 (linux) > ntfs (στην 2η περίπτωση)

Γενικά πάντως όλα γίνονται με τα partitions αλλά ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάποιο ρίσκο

Που πρακτικά σημαίνει ότι αρχεία που δεν θέλεις να χάσεις με τίποτε τα κρατάς backup για κάθε ενδεχόμενο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο συγκεκριμένα η σειρά είναι η εξής:

 

1)ntfs(vista partition)

2)ext3 partition (linux)

3)ntfs (κενόσ χόροσ)

4)linux swap partition

5)ntfs partition (δεδομένα...)

 

 

θέλω άν γίνεται να ενώσω το 3 με το 5...

γιίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενωσεις το 3 με το 5 οπως λες:

1.Καπου πρεπει να παει το swap. Η θα παρεις λιγο χωρο απο το τωρινο 3 και θα τον κανεις swap ή θα το βαλεις στο τελος

2. Αναγκαστικα θα πρεπει να μετακινηθουν τα δεδομενα που εχεις στο 5 κατα το merge με το 3. Αν το κανεις μεσα απο το Gparted υπολογισε 10 ωρες χαλαρα! Εμενα μου εκανε 7 μονο για ενα απλο resize απο ntfs με 15GB δεδομενα και αλλες 10+ για τη μετακινηση! Και ολα αυτα απο το live cd toy Gparted!

 

Γενικα ειμαι της γνωμης να το αφησεις οπως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο συγκεκριμένα η σειρά είναι η εξής:

 

1)ntfs(vista partition)

2)ext3 partition (linux)

3)ntfs (κενόσ χόροσ)

4)linux swap partition

5)ntfs partition (δεδομένα...)

 

 

θέλω άν γίνεται να ενώσω το 3 με το 5...

γιίνεται?

 

Aυτό είναι σχετικά εύκολο..

 

Βήμα 1ο : Διαγράφεις το swap

Βήμα 2ο : Συνενώνεις το 3 με το 4 (πρώην swap)

Βήμα 3ο : Δημιουργείς νέο swap Στην αρχή του συνενωμένου partition

Βήμα 4ο : Διαμορφώνεις (format) σε ntfs τον χώρο που θα μείνει μετά το νέο swap

Βήμα 5ο : Συνενώνεις τον χώρο που θα έχει μείνει μετά την δημιουργία του νέου swap

....(αυτό που διαμόρφωσες σε ntfs) με το 5 δηλ. με το μεγάλο ntfs με τα δεδομένα

 

Το 5ο βήμα θα σε καθυστερήσει αρκετά γιατί θα κάνει και μετακίνηση δεδομένων.

( Ώρες δηλαδή μην σε πιάσει ανυπομονησία και το σταματήσεις θα γίνουν όλα μπάχαλο !)

Και πριν το κάνεις - το 5ο βήμα - ΚΡΑΤΑ backup ! απ τα σημαντικά σου αρχεία..

Kαι πάντα όταν ασχολείσαι με partitions η ευθύνη είναι δική σου :)

Πόντιος Πιλάτος εγώ :) Δεν θα έχεις πάντως πρόβλημα αν τα κάνεις έτσι

 

 

Πρίν πειράξεις οτιδήποτε ανοίγεις κονσόλα και δίνεις σαν root : fdisk -l

Αυτή η εντολή θα σου δείξει όλα τα partitions . εσύ θα δείς πιο δίνει σαν swap

και μετά πάλι απο κονσόλα δίνεις σαν root: umount /dev/"swap"

(όπου "swap" ότι δείξει η fdisk -l λογικά πρέπει να δώσεις : umount /dev/sda4)

Mετά ανοίγεις το /etc/fstab και μπροστά απ το swap partition βάζεις ένα #

Kαι κάνεις save το αρχείο..

Αυτό (το άνοιγμα του fstab) γίνεται σαν root δίνοντας

>gedit /etc/fstab 

(στην θέση του gedit βάζεις όποιον editor έχεις kwrite, kate κλπ)

 

Και όταν με το καλό τελειώσεις ξαναδίνεις πάλι σαν root ένα fdisk -l για να δείς που βρίσκεται το νέο swap (λογικά πρέπει να είναι το /dev/sda3) και κάνεις πάλι την ίδια διαδικασία με το gedit /etc/fstab αλλάζεις την εγγραφή του swap απο /dev/sda4 που ήταν σε /dev/sda3 (ή όπου αλλού θα σου δείξει η fdisk -l) Αφαιρείς το # και μετά στην κονσόλα δίνεις πάλι σαν root mount -a . Εννοείται πώς μετά απο κάθε επεξεργασία του /etc/fstab κάνεις save το αρχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να κάνεις όλα αυτά εύκολα μέσω του gparted live cd που θα κατεβάσεις από εδώ

 

http://gparted.sourceforge.net/

 

κάψε το iso σε cd bootare από εκεί και κανε μετά στα partitiion σου ότι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...