Προς το περιεχόμενο

Δεν μπαίνει στην επιφάνεια εργασίας


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα,

στον καινούριο μου σκληρό είπα να βάλω linux για να τα δοκιμάσω κι έβαλα Xubuntu 7.10, τα εγκατέστησα κανονικά και όταν πάω να μπω (αφού κάτσει κανα 4λεπτο στην οθόνη που φορτίζει) βγαίνει μια μαύρη οθόνη που γράφει Type 'help' to get a list κλπ (σαν MsDOS ένα πράγμα) τι να κάνω;; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάω στοιχηματάκι... Όταν φορτώνει το 4λεπτο δεν σου εμφανίζει το logo του ubuntu με μια πορτοκαλί μπαρα??

 

Όχι φίλε μου, η μπλε μπάρα του Xubuntu εμφανίζεται και δεν γεμίζει...

 

Μπορείς να μας πεις τι γράφει ακριβώς αν είναι εφικτό βέβαια.Και πες μας και τι pc έχεις.

 

Δεν μπορώ να το συγκρατήσω δυστυχώς, νομίζω πως λέει: Type 'help' to obtain a list of orders και κάτι άλλα... Κι αν γράψω help μου βγάζει μια λίστα με ένα σωρό εντολές όπως dir, cd, exit και άλλες που δεν ξέρω... Έχω: core2duo 2GB RAM στα 2,4Ghz κάρτα γραφικών: Νvidia GeForce 8600 GTS 512mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε μου...

 

Γνωμοδοτώ εξ' αποστάσεων, και στα πλαίσια μια πρώτης προσέγγισης ότι, έχει πρόβλημα το σύστημα με την κάρτα γραφικών σου. Και εγώ αυτή την κάρτα έχω και έχω πρόβλημα με τα Kubuntu, μόνο τα ubuntu δεν τραβάνε ζόρι απο ότι φαίνεται... Πρέπει σε κάποια φάση ,και σε άλλο topic, να συζητήσουμε την υποστήριξη που προσφέρει η Cannonical στα αδέρφακια του ubuntu...

 

Αφού πατήσεις τις κάτω εντολές θα σου ζητηθεί να ξανα ρυθμίσεις το gnome desktop manager... Θα βάλεις ΟΤΙ πιο ουδέτερο μπορείς να βρείς (π.χ. ανάλυση 1024x768, κάρτα γραφικών mesa, οθόνη generic κ.α. )

 

>
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo /etc/init.d/gdm restart

 

Στη συνέχεια... αν το κάνεις και πετύχει συνεχίζουμε αλλιώς πές μου τα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή η κάρτα δεν υποστιρίζετε από τους driver που υπάρχουν στο ubuntu

 

Νvidia GeForce 8600 GTS 512mb

Mπες σε recovery mode(μια από τις επιλογές που υπάρχουν εκει που διαλέγεις λειτουργικό) και δώσε

 

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

 

εκεί επέλεξε στον οδηγό που θα εμφανιστεί τους vesa για driver της κάρτας γραφικών και επέλεξε με το spacebar και την ανάλυση που υποστιρίζει η οθόνη σου.Στα υπόλοιπα μην αλλάζεις τπτ.Οταν τελειώσει ο οδηγός δώσε

exit

και θα έχεις το γραφικό περιβάλλων σου.Αρχικά κάνε πρώτα όλα τα update και μετά βάλε τους τελευταίους nvidia driver με το envy tool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...