Προς το περιεχόμενο

fedora 8 installation problem


MaCeDoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Καταρχην ειμαι νεος στο θεμα linux και αφου μετα απο προσπαθειες να βαλω τα "αναθεματισμενα" ubuntu(και φυσικα δε τα καταφερα),αποφασησα να "give a try" στο fedora!

 

κατα την διαδικασια της εγκαταστασης δεν αναγνςριζει τον SATA2 250GB WD που εχω και ετσι δεν μπορω να κανω εγκατασταση!

 

Αποτι διαβασα σε κατι αλλα foroums ισως να φταιει επειδη εκανα τα partitions με τα windows(κατα την εγκατασταση)

 

Τον σκληρο τον χωρησα ως εξης: 100GB windows 144GB linux 3GB swap

 

Any ideas?

 

 

---

---

Intel core 2 duo E6600

Abit AB9 PRO

RAM : 3GB

nVidia Gforce 7600GT

HD: SATA2 250GB WD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μία ιδέα λέω!!!δεν ξέρω αν θα πετύχει

 

στο χωρισμό του δίσκου θα κάνεις το κομμάτι που θέλεις για linux ext3 και ένα πολύ μικρό σε swap (εγώ έχω βάλει μόνο 200ΜΒ). Χρησιμοποιήσε το partition magic για να κάνεις τη δουλειά σου...Τα partitions θα τα κάνεις μέσα από τα windows (αφού έχεις εγκαταστήσει πρώτα τα windows και όχι στην εγκατάστασή τους...)

 

θα bootareis από το dvd των fedora και θα στα δεί όλα...Πάντως εχώ χρησιμοποιώ καθημερινά τα fedora και δεν τα αλλάζω με τίποτα....Και αν φανταστείς οτι ήμουν φανατικός των windows...So give many tries!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κατεβάσει το live cd του fedora ?

Αν ΝΑΙ τότε μπουτάρεις με το live cd του fedora και με το gparted (system > administration) θα διαμορφώσεις τον δίσκο όπως θέλεις. Και μετά κάνεις το install to harddisk μέσα απ το live cd του fedora (είναι ΚΑΙ install το live) και θα τα δεί όλα μια χαρούλα.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με άλλα live cd 's linux διανομών π.χ. ubunntu ...

Αν δεν έχεις κανένα linux live cd καλό είναι να κατεβάσεις ένα ubuntu live..

Πολλές φορές χρειάζεται ένα linux live cd και για πολλούς λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις επισης να σβησεις το partition που θες να δωσεις στο fedora. θα το βρει μονο του και θα δημιουργησει τα διαμερισματα. το swap δεν χρειαζεται να ειναι τοσο μεγαλο. σχεδον σε συγχρονο υπολογιστει δε το χρησιμοποιει.. welcome to fedora

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...