Προς το περιεχόμενο

να αλλαξω OS η να μην αλλαξω


Eniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελεγα εδω και καιρο να αλλαξω σε Linux αλλα εχω καποια ερωτηματα.

1) Αξιζει να αλλαξω απο WIndows σε linux?

2)Για gaming το linux ειναι καλο ? γιατι μου φαινετε οτι μερικα παιχνιδια δν μπορει να τα τρεξει

3)Ειναι πιο ελαφρυ?

4)Γενικα μερικα προγραμματα μου φενεται οτι δεν παιζουν σε linux ειναι αληθεια αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ναι (αξίζει σίγουρα να το δοκιμάσεις έστω και σε virtual machine αρχικά)

2) γενικά σε linux δεν τρέχουν τα προγράμματα που είναι για win εκτός αν υπάρχει και έκδοση για linux ή τα τρέξεις μέσω wine (emulator). Γενικά από παιχνίδια σε linux μην περιμένεις και πολλά.

3) σίγουρα πολύ πιο ελαφρύ από win..

4) δες το 2. Πάντως υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα για linux που κάνουν τα ίδια με τα αντίστοιχα για win πιθανώς και καλύτερα και είναι και opensource.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από default τπτ γραμμένο σε C δεν είναι crossplatform. Στα LINUX υπάρχουν λύσεις β.λ. wine για να τρέχουν τα προγράμματα των windows. Πίστεψε με ΠΟΛΛΑ παιχνίδια τρέχουν εξίσου καλά. Στην ιστοσελίδα του wine υπάρχει αναλυτική λίστα με το τι τρέχει και πόσο καλά.

 

Η δική μου επιλογή είναι LINUX για ΠΑΡΑ πολλούς λόγους. Μερικοί εκ των οποίων είναι: Λειτουργικοί: Τέλος οι ιοί. Άπειρες επιλογές παραμετροποίησης του συστήματος.

Οικονομικοί: Σταματησα να πληρώνω software είτε να είμαι παράνομος...

ΨΥΧΙΚΟΙ: ΤΕΛΟΣ το γα.... αρχείο της registry που μόνο συμφορές έφερνε. Τέλος η εντολή "format c: " (για τους πιο παλιούς...).

 

Όντως έχασα μερικά προγράμματα αλλά δεν με πείραξε γιατί βρήκα άλλα εξίσου ενδοιαφέροντα και λειτουργικά... Ή απλά έβαλα τα windows σε virtual και τελείωσα ;).

 

Σου προτείνω ubuntu ή debian ή Mandriva ή βάλε όσα θέλεις και διάλεξε μόνος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα προγράμματα θα βρεις πολλά εναλλακτικά ή και καλύτερα προγράμματα από τα αυτά που έχει στα windows. Τo πιγκουινάκι έχει παρά πολλές δυντότητες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα εδω και καιρο να αλλαξω σε Linux αλλα εχω καποια ερωτηματα.

1) Αξιζει να αλλαξω απο WIndows σε linux?

2)Για gaming το linux ειναι καλο ? γιατι μου φαινετε οτι μερικα παιχνιδια δν μπορει να τα τρεξει

3)Ειναι πιο ελαφρυ?

4)Γενικα μερικα προγραμματα μου φενεται οτι δεν παιζουν σε linux ειναι αληθεια αυτο?

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν είναι συνειδητή η επιλογή σου. Άρα :

 

1) Για να μάθεις, να πειραματιστείς, να είσαι νόμιμος και πιο ασφαλής, να αλλάξεις

 

2) Αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, μείνε στα Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου επιλογή είναι LINUX για ΠΑΡΑ πολλούς λόγους. Μερικοί εκ των οποίων είναι: Λειτουργικοί: Τέλος οι ιοί. Άπειρες επιλογές παραμετροποίησης του συστήματος.

Οικονομικοί: Σταματησα να πληρώνω software είτε να είμαι παράνομος...

ΨΥΧΙΚΟΙ: ΤΕΛΟΣ το γα.... αρχείο της registry που μόνο συμφορές έφερνε. Τέλος η εντολή "format c: " (για τους πιο παλιούς...).

 

Όντως έχασα μερικά προγράμματα αλλά δεν με πείραξε γιατί βρήκα άλλα εξίσου ενδοιαφέροντα και λειτουργικά... Ή απλά έβαλα τα windows σε virtual και τελείωσα .

 

Σου προτείνω ubuntu ή debian ή Mandriva ή βάλε όσα θέλεις και διάλεξε μόνος σου...

 

+1000 !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α

ΨΥΧΙΚΟΙ: ΤΕΛΟΣ το γα.... αρχείο της registry που μόνο συμφορές έφερνε. Τέλος η εντολή "format c: " (για τους πιο παλιούς...).

 

οταν καταλαβα τοι το αντιστοιχο της registry στο linux ειναι τα config files στο /home για τον χρηστη , τρελαθηκα

οταν εκανα το πρωτο deplace μεγαλοων αρχειων και ενω στα win επαιρνε μια ωρα με εκεινω το φακαλεο που τον περνει ο αερας και λεει files copying .... please wait κανα δεκαλεπτο και στο linux γινεται σε 1 δευτερολεπτο λογω ext3 τρελαθηκα

οταν καταλαβα τι σημαινει multiuser , και οτι αν κατι δεν παει καλα δεν χρειαζεται επανεγκατασταση το προγραμμα αλλα διορθωση μονο στο /home

παιδια το linux απο τεχνολογια ειναι ετη μπροστα σε σχεση με τα win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...