Προς το περιεχόμενο

Απουσία GUI σε Kubuntu 7.10


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα αφορά πλατφόρμα AMD, socket AM2 και chipset nForce 630a / 7025.

Το Kubuntu αδυνατεί να σηκώσει γραφικό περιβάλλον, είτε μετά από text mode installation είτε από απευθείας εκκίνηση από LiveDVD.

Login στην κονσόλα γίνεται κανονικά.

Αντίθετα, το openSUSE, σηκώνει γραφικό περιβάλλον κανονικά.

Εννοείται ότι το ίδιο κάνουν και τα Windows XP χωρίς εγκατάσταση οποιουδήποτε driver, παρόλο που κυκλοφόρησαν προ.. αμνημονεύτων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά η υπόθεση βρωμάει bug είτε λάθος... το Suse έχει το ΠΙΟ βαρύ περιβάλλον απο όλα τα distro. Μήπως δεν έχεις εγκαταστήσει το driver για την κάρτα γραφικών σου σωστα, είτε καθόλου?? Και απλά τα SUSE που είναι 4 CD το έχουν προεγκατεστημένο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtroza,

ευχαριστώ, με safe graphics mode (LiveDVD), βλέπω γραφικό περιβάλλον. Να υποθέσω ότι εφεξής έτσι θα πρέπει να εκκινεί το Kubuntu?

 

Nisok,

Το γεγονός ότι τα windows βλέπουν μια χαρά ένα chip γραφικών που έχει φτιαχτεί τουλάχιστον 5 χρόνια μετά από αυτά, με κάνει να πιστεύω ότι ανεξάρτητα από το αν παρέχονται ειδικοί drivers, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο κατασκευαστής του λειτουργικού έχει τον τρόπο να μεριμνήσει για και τόσο στοιχειώδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να ξεκινησεις με vesa drivers ως εξης.

τρεχεις σε κονσολα

sudo vim /etc/X11/xorg.conf

εκει βρισκεις την γραμμη "driver" στο Section "Device" και αντικαθιστας οτι γραφει (μαλλον "nvidia" ή "nv" με το "vesa")

 

ΛΟΓΙΚΑ θα ξεκινησει το γραφικο περιβαλλον και μετα θα μπορεις να κανει οτι αλλαγες θελεις στους drivers της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nisok,

Το γεγονός ότι τα windows βλέπουν μια χαρά ένα chip γραφικών που έχει φτιαχτεί τουλάχιστον 5 χρόνια μετά από αυτά, με κάνει να πιστεύω ότι ανεξάρτητα από το αν παρέχονται ειδικοί drivers, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο κατασκευαστής του λειτουργικού έχει τον τρόπο να μεριμνήσει για και τόσο στοιχειώδες.

 

Γενικά δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά δεν νομίζω ότι είναι τα windows που μερίμνησαν αλλά η nVidia, διότι ξέρει ότι 99% των χρηστών που θα την προτειμήσουν είναι gamers~=windows άρα την συμφέρει να είναι συμβατή με το λειτουργικό αυτό. Η μικρή και μαλακή εδώ και 20 χρόνια τώρα δεν έχει προνοήσει ούτε να διορθώσει βασικά runtime errors.. Ή να βρεί κάποια σοβαρή λύση εναντίων των ιών...

 

Μπές στο site της nVidia και κατέβασε το νέο driver. Και μετά εγκατέστησε COMPIZ ;-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poscaman,

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία

 

Nisok,

Φαντάζομαι ότι ούτε η Nvidia έχει αυταπάτες ότι το chip γραφικών μου (7025) είναι κατάλληλο για παιχνίδια. Επιπρόσθετα, η εταιρία φαίνεται ότι υποστηρίζει τακτικά το Linux με drivers που λειτουργούν πολύ καλά. Τους έχω δοκιμάσει σε chip GeForce 4200, GeForce 6600GT, GeForce 8600GTS και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

Το compiz το είχα εγκαταστήσει αλλά τα προβλήματα που είχα με τη σταθερότητά του με έκαναν να εγκαταλείψω την ιδέα.

Βλέπεις δεν αρκεί να προσπαθεί μόνο η nvidia. Θα μπορούσε βέβαια να κάνει αυτό που κάποτε είχε υποστηρίξει ο apoikos: open source τους drivers της αλλά τέτοια μεταχείριση δεν έχει ούτε η microsoft ή τουλάχιστον δεν είναι γνωστό κάτι τέτοιο.

Runtime errors; Ιούς; Δεν ισχυρίζομαι ότι τα windows αριστεύουν στον τομέα της ασφάλειας (για τη σταθερότητα έχω όμως άλλη άποψη, τουλάχιστον σε σχέση με το linux) αλλά χρησιμοποιώντας XP από τότε που κυκλοφόρησαν και ένα Free antivirus, ακόμα δεν έχω έρθει αντιμέτωπος με τέτοιου είδους πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Runtime errors; Ιούς; Δεν ισχυρίζομαι ότι τα windows αριστεύουν στον τομέα της ασφάλειας (για τη σταθερότητα έχω όμως άλλη άποψη, τουλάχιστον σε σχέση με το linux) αλλά χρησιμοποιώντας XP από τότε που κυκλοφόρησαν και ένα Free antivirus, ακόμα δεν έχω έρθει αντιμέτωπος με τέτοιου είδους πρόβλημα.

 

πανε αυτα που ηξερες με την ασταθεια του xserver κλπ

εχω compiz με ολα τα effects nvidia7600 256mb 1278ram athlon 1.9ghz

ανοιγω πολλα παρα πολλα παραθυρα ταυτοχρονα, δουλευω ταυτοχρονα σε πολλαπλες εφαρμογες, πατα σε ενα παραθυρο (στην taskbar) και γυριζει ο κυβος και με πηγαινει στο αλλο desktop, εχω τα effect animations του compiz ολη την ωρα να πετανε φωτιες κλπ περναω σε mode expo η cascade windows γινεται χαμος -και εχω την awn σε kde που ευκολα μπορουσε να μου προκαλεσει crash-και σε πληροφορω δεν εχω καταφερει να το κανω να κολλησει, και ολα αυτα με μια σταθεροτητα και μια ταχυτητα που θα επρεπε να παρει παραδειγμα η m$ πως φτιαχνονται τα λειτουργικά. Λυπαμαι αλλα στο multi (user)(tasking)(thread) δεν τα καταφερε η microsoft. Και εκτος τεχνολογικα ειναι και εντελως κακασχημο και ακομψο εμφανισιακα λειτουργικό.

 

Ολα αυτα βεβαια επειτα απο κοπο και εναν αξιοσεβαστο χρονο αφοσιωσης για να κανω στο συστημα μου stable.

 

Επειδη παλαιοτερα ειχα την ιδια εσφαλμενη -εν μερη- αντιληψη να ξερεις οτι στον τελευταιο kernel εχει γινει πολυ καλη δουλεια και οι τελευταιοι drivers, nvidia τουλαχιστον, εχουν τεραστια βελτιωση.

 

 

* Θα ηθελα να παρω ενα video πχ 5-10 λεπτα δουλευωντας στο pc για να καταλαβεις τι εννοω. Θα το κανω με την πρωτη ευκαιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...