Προς το περιεχόμενο

Change Permission for Hard Disk!!!


panoramix222000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να αλλάξω τα δικαιώματα σε ένα δεύτερο εσωτερικό σκληρό και θέλω να του αλλάξω τα δικαιώματα, να μπορώ να γράφουν όλοι οι χρήστες και όχι μόνο ο root!!! Έχω δοκιμάσει το chmod και δεν δούλεψε!!! Καμμία άλλη ιδέα???

Ευχαριστώ για την προσοχή σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το έχεις λύσει ακόμα το θέμα πες το να σου πώ ακριβώς τι να κάνεις. Χώρις περίεργες εντολές και τροποιήσεις αρχείων. Με 2 βήματα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιάξεις ένα νεο caustom application launcher , πολύ απλά με δεξί κλικ στο desktop. Θα το ονομάσεις όπως θέλεις... και στην εντολή θα βάλεις "gksudo nautilus". Όταν ανοίγεις το launcher γίνεσαι root user και κάνει ό,τι θέλεις. Και όπως στα Windows πάς και αλλάζεις τα δικαιώματα μέσω των properties ... click click click

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αλλάξω τα δικαιώματα σε ένα δεύτερο εσωτερικό σκληρό και θέλω να του αλλάξω τα δικαιώματα, να μπορώ να γράφουν όλοι οι χρήστες και όχι μόνο ο root!!!

 

Έστω ότι το filesystem βρίσκεται mounted στο /mnt/disk:

># chmod -R a+rw /mnt/disk
# find /mnt/disk -type d | xargs -n 1 chmod a+x       

 

Το παραπάνω θα προσθέσει δικαιώματα ανάγνωσης και εγγραφής από όλους τους χρήστες του συστήματος, αναδρομικά σε όλα τα αρχεία και τους καταλόγους που βρίσκονται στο /mnt/disk και δικαιώματα εκτέλεσης επίσης αναδρομικά σε όλους τους καταλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή παρατήρηση αν είναι NTFS πρέπει να εγκαταστήσεις το NTFS- 3g και να κάνεις, έστω /media/sda/ η διαδρομή του δίσκου

 

> 
su
mount -t -ntfs-3g /media/sda/ [στο φακελο της επιλογής]

 

Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...