Προς το περιεχόμενο

Ελληνικοι χαρακτηρες σε .srt αρχεια!?!


c0nFuSeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την πρώτη ερώτηση.

 

Η κωδικοποίηση του αρχείου είναι windows-1253. Τέλος πάντων, να μην σε μπλέκω, είναι περίπου ίδια με την iso8859-7, όποια από τις δύο να διαλέξεις το ίδιο κάνει, αλλάζει μόνο το Ά (Α κεφαλαίο με τόνο).

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια μετατροπή στο αρχείο. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πεις ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ότι θες να ορίσεις default κωδικοποίηση την windows 1253.

 

Για παράδειγμα στο Kate βρίσκεις την επιλογή στο μενού

Ρυθμίσεις » Ρύθμιση του Kate » Επεξεργαστής » Άνοιγμα/αποθήκευση

Εκεί λοιπόν υπάρχει η επιλογή

Κωδικοποίηση: Προκαθορισμένα του KDE.

 

Άμα το αλλάξεις σε

Ελληνική ( cp 1253 )

τότε οποιονδήποτε υπότιτλο και να ανοίγεις ΜΕ ΤΟ KATE θα στον δείχνει σωστά.

 

Έτσι ρύθμισες το kate. Θα πρέπει να βρεις τις αντίστοιχες επιλογές στα μενού του gedit, του totem και όποιου άλλου προγράμματος χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Φίλε Koultouras ακολούθησα όλες τις εντολές που έχουν αναφερθεί εδώ αλλά οι χαρακτήρες που συνεχίζει να μου βγάζει είναι οι παραπάνω.

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι τις ακολούθησες στα τυφλά, χωρίς να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι κάνουν και τη λογική τους; Δε γίνονται έτσι τα πράγματα στο Linux, π.χ. στην προκειμένη μπορεί κάλιστα να κατέληξες να μετατρέψεις ένα αρχείο από την Α κωδικοποίηση για δεύτερη φορά ξανά στην Α (μετατοπίζοντας όλους τους χαρακτήρες ποιος ξέρει πού!). Προσπάθησε να καταλάβεις τι συμβαίνει, όχι να ακολουθήσεις παπαγαλία εντολές. Όπως λέει ο Άλκης, 2 είναι οι παράγοντες που πρέπει να προσέξεις:

 

  • Τι κωδικοποίηση είναι το αρχείο (μπορεί να σε βοηθήσει η εντολή "file" για να διακρίνεις ανάμεσα σε utf8 και single-byte (ISO-8859-*) encodings).
  • Τι κωδικοποίηση λες στην εκάστοτε εφαρμογή να χρησιμοποιήσει για να αποκωδικοποιήσει το αρχείο (το συγκεκριμένο ή γενικά), η οποία προφανώς θα πρέπει να ταιριάζει με την κωδικοποίηση του αρχείου. Το πού το λες διαφέρει από εφαρμογή σε εφαρμογή. Συνήθως, αν δεν ορίσεις τίποτα θα χρησιμοποιηθεί αυτό που ορίζεται στη locale ("echo $LC_CTYPE"), το οποίο στις περισσότερες σύγχρονες διανομές είναι utf8. Γι' αυτό το λόγο, για να το διαβάζουν μόνες τους όλες εφαρμογές χωρίς κάποια ρύθμιση, θα πρέπει να φροντίσεις το αρχείο να είναι στην κωδικοποίηση της locale. Ή να αλλάξεις την locale, που δε στο συνιστώ.

 

Οπότε έχεις 3 επιλογές:

  • Συμβιβάζεσαι ότι το αρχείο θα είναι σε iso-8859-7/Winblows-1253 και ότι όποτε θέλεις να το ανοίξεις ή αποθηκεύσεις με κάποιες εφαρμογές (π.χ. gedit, kate, ...) θα πρέπει να ορίζεις την κωδικοποίησή του (οι players πάντως κρατάνε τη σχετική ρύθμιση). Μια χαρά επιλογή.
    • Αν το κάνεις τόσο συχνά και σου είναι είναι τόσος κόπος, θα μπορούσε να αυτοματοποιηθεί εύκολα για συγκεκριμένες εφαρμογές -π.χ.
      >alias sub-gedit="gedit --encoding=iso-8859-7 $1"

    [*]Να το μετατρέψεις σε utf8, ώστε να ανοίγει από όλες τις εφαρμογές αυτόματα (εφόσον η locale σου είναι utf8 και δεν έχεις ορίσει άλλο encoding σε κάποιες μεμονομένες εφαρμογές). Επίσης μια χαρά επιλογή, απλά κάποιοι players των Winblows δεν διαθέτουν επιλογή encoding, οπότε μπορεί να μην το παίξουν (πρόβλημά τους, fuck windows και τα συναφή).

    [*]Να κάνεις τη locale σου iso-8859-7 (εφ' όσον δεν είναι), δηλαδή να πας το βουνό στον Μωάμεθ, το οποίο είναι βλακεία επιλογή.

φιλικά

 

[edit:] Εξαιρετικό άρθρο που εξηγεί τα περί encodings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ευχαριστώ nske και την επόμενη φορά δεν θα παπαγαλίζω τις εντολές του κάθε χρήστη του forum χωρίς να ξέρω τι κάνουν!

Koulturas δεκτή η συγγνώμη σου.

Η εντολή που μου έδωσες αφού την συμπλήρωσα μου δίνει αυτό:

MEncoder 1.0rc2-4.2.2 © 2000-2007 MPlayer Team

CPU: Genuine Intel® CPU T2050 @ 1.60GHz (Family: 6, Model: 14, Stepping: 8)

CPUflags: Type: 6 MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1

Compiled with runtime CPU detection.

115 audio & 237 video codecs

No file given

 

Exiting... (error parsing command line)

Γιατί μου λέει ότι δεν έβαλα αρχείο/α ενώ εγώ συμπλήρωσα την εντολή όπως μου έλεγες;

suser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...