Προς το περιεχόμενο

ubuntu 7.04 ασχετος..


sukalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να μάθω τα linux και χτες έβαλα σε ένα partition τη παραπάνω έκδοση.

Εχω πανικοβληθεί δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πως να χρησιμοποιώ εντολές για την εγκατάσταση προγραμμάτων.Προσπάθησα να βάλω τον driver της ATI Χ1950PRO AGP με διπλο κλίκ ,αυτόν με κατάληξη *.run αλλα μου εμφανίζει μήνυμα " Could not open the file /home/sukalas/Desktop/at…ler-8.42.3-x86.x86_64.run."

<<gedit has not been able to detect the character coding.

Please check that you are not trying to open a binary file.

Select a character coding from the menu and try again.>>

 

Οταν έκανα την εγκατάσταση είχα ήχο ενώ όταν εγκατέστησα το automatix και έκανα τις απαραίτητες ενημερώσεις σταμάτησα να έχω.(Το μόνο οικείο λογισμικο που έχω αυτη την

στιγμη είναι ο firefox).

Αν κάποιος έχει όρεξη να μου εξηγήσει με απλα βήματα πως λειτουργούν αυτές οι βασικές λειτουργίες ή τουλάχιστον να μου προτείνει ένα πολύ αναλυτικό οδηγό ...θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρεμησε..με αγχωσες και εμενα

αν και δεν ειμαι ειδικος ουτε χρησιμοποιω linux{ακομα τουλαχιστον γιατι το σκεφτομαι}πιστευω οτι εαν διβασεις τα υπομνηματα κατι θα καταλαβεις και ισως λυθει το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πράγμα που χρειάζεσαι για να μάθεις να χειρίζεσαι κ μπεις στην φιλοσοφία του λίνουξ αλλά κ των λειτουργικών γενικότερα,ειναι όρεξη για διάβασμα κ λίγη υπομονή.

Εφόσον δεν ξέρεις τπτ,αφιέρωσε λίγο χρόνο πρώτα να μάθεις κάποια πράγματα για το λίνουξ,για την διανομή που έχεις εγκατεστημένη,κ μετά αρχίζεις να "παίζεις" μαζί της.Αυτά τα πράγματα κατα την γνώμη μου θα σε κάνουν να αγαπήσεις κ το λειτουργικό.

Καλό διάβασμα λοιπόν.

ubuntu_guide

wikipedia_linux

Αρθρο_nske_linuxBasics

Πολύ χρήσιμο για αρχάριους

tuxfiles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πράγμα που χρειάζεσαι για να μάθεις να χειρίζεσαι κ μπεις στην φιλοσοφία του λίνουξ αλλά κ των λειτουργικών γενικότερα,ειναι όρεξη για διάβασμα κ λίγη υπομονή.

Εφόσον δεν ξέρεις τπτ,αφιέρωσε λίγο χρόνο πρώτα να μάθεις κάποια πράγματα για το λίνουξ,για την διανομή που έχεις εγκατεστημένη,κ μετά αρχίζεις να "παίζεις" μαζί της.Αυτά τα πράγματα κατα την γνώμη μου θα σε κάνουν να αγαπήσεις κ το λειτουργικό.

Καλό διάβασμα λοιπόν.

ubuntu_guide

wikipedia_linux

Αρθρο_nske_linuxBasics

Πολύ χρήσιμο για αρχάριους

tuxfiles

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου..και τις προτάσεις σου.Ήδη έχω αρχίσει μελέτη..Κατι τελευταίο, έχεις να μου προτίνεις και κάποιον άλλο ,πιο αναλυτικό Ελληνικό οδηγό για ταχύτερη κατανόηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Δεν υπαρχει λογος να αρχισεις με κατι τοοοσο παλιο...

 

καλά δεν είναι και τόοοοοοσο παλιό :P αλλά σίγουρα καλύτερα με 7.10 γιατί σίγουρα θα έχει προστεθεί περισσότερο compatibility ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αν συγκρινεις το compatibility του 7.04 και του 7.10 στο laptop μου θα πας να αναψεις κερακι στην Canonical για τις αλλαγες :P

 

 

εχω και γω την εκδοση 7.04...αν καταφερω να εγκαταστησω το modem μου(F200 ADSL usb modem..(ναι ειναι αυτο που δινει η forthnet...:/) ) θα γινει update απο 7.04 σε 7.10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρουτερ δεν γινεται εγκατασταση.ουτε στο λινουξ ουτερ στο windows.αυτο που γινεται εγκατασταση ειναι η καρτα σου (ενσυρματη/ασυρματη) και μετα κανεις την συνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok έβαλα την 7.10 τι προτίνετε μετά?για εγκατάσταση x1950pro ?γενικά updates λογισμικού πως κάνω?

Και κάτι άλλο..Όταν δημιουργώ partitions στους δίσκους και εγκαθηστώ ubundu ..δεν αναγνωρίζονται όταν bootαρω απο windows.Δηλαδή τους βλέπει σαν συσκευές αλλα δεν φένονται στο my computer και δεν έχω προσβαση στα δεδομένα των σκληρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα μετα την εγκατασταση πρεπει να τρεξεις απο κονσολα ενα

> sudo apt-get update

και ενα

>sudo apt-get upgrade

για να γινουν εγκατασταση οι τελευταιες αναβαθμισεις

 

σχετικα με τους δισκους που αναφερεις ειναι λογικο να συμβαινει αυτο μιας και τα windows δεν μπορουν να διαβασουν δισκους φορμαρισμενους σε ext2/ext3 που ειναι και το πιο συνηθες φορμα για δισκους στο λινουξ.αυτο το προβλημα μπορει να ξεπεραστει με την εγκατασταση ειδικων προγραμματων (σηκωνω τα χερια ψηλα) τα οποια και διαβαζουν ext2/ext3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...