Προς το περιεχόμενο

Xerox Phaser 8560N


ipparxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα πριν λίγο στο plaisio.gr για να παραγγείλω αναλώσιμα για τον εκτυπωτή μου, HP Laserjet 2840. To συνολικό κόστος των αναλωσίμων είναι 467?.

 

Ωστόσο στην πρώτη σελίδα είδα τον Xerox Phaser 8560N τον οποίον τον έχουν με 599? και μάλιστα μέ δώρο όπως διαφημίζεται ένα πλήρες σετ αναλωσίμων επιπλέον. Μήπως λοιπόν με συμφέρει να αλλάξω εκτυπώτη;

 

Δυο αποριες:

 

- Αναφέρεται ότι ο εκτυπωτής αυτός είναι τεχνολογίας Solid Ink. Τι γνωρίζετε γι αυτή την τεχνολογία; Είναι καλύτερος από laser; Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

 

- Ποια αναλώσιμα χρειάζονται; Δείτε παρακαλώ αυτή τη σελίδα: http://www.office.xerox.com/printers/color-printers/phaser-8560/supl-enus.html

Τι είναι αυτά που αναφέρονται στην κατηγορία "Routine Maintenance Items";

 

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

 

Σας ευχαριστώ,

Μάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΣΤΙΝΩ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΙΝΤΕΡ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΣ ΛΟΓΟΥΣ.

1) ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ ΤΟΝΕΡ (ΕΧΕΙ ΜΕΛΑΝΙΑ ΣΟΛΙΔ ΙΝΚ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΟΝΕΡ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΑ ΚΥΒΑΚΙΑ ,ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΙΝΤΕΡ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ 15.ΟΟΟ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΤΑΛΥΠΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ Ο ΠΡΙΝΤΕΡ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.

2) ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ

3) ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΑΠΟ XEROX ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ !!!

4)ΚΑΘΕ 6.000 Η' 12.000 ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΝΤΕΒΕΛΟΠΕΡ (ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ) ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 60 Ε 120 Ε ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

5) ΥΨΗΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ.

6)ΠΟΛΛΥ ΚΑΛΟ ΜΕΝΟΥ ( ΚΡΑΤΑΕΙ ΛΟΓΚ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ USER H' PC ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΙ ΤΥΠΩΣΕ)

7)ΣΜΤΠ,ΣΝΜΠ

8)ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤ ΜΠΑΙ (SCHEDULE)

 

 

ΤΑ ΜΕΙΩΝ ΤΟΥ

1) ΠΟΛΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΟΤΑΝ ΤΥΠΩΝΕΙ

2)ΑΡΓΟ ΖΕΣΤΑΜΑ

3)Ο ΝΤΡAΙΒΕΡ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΒΓΑΖΕΙ UPDATE (ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΣΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ PC ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥ , ΑΛΛΑ ΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ SERVER PRINT SERVER ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ SPOOLING)

4)ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ADOBE READER (ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ)

 

ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ OKI ΕΓΧΡΩΜΟ , ΚΑΙ HP (ΛΟΓΟ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ)

ΑΝ ΣΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟ ΣΟΛΙΔ ΙΝΚ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ KYOCHERA http://WWW.TECHNOFOT.GR

(ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ON SITE , ΑΨΟΓΟ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ , ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΟΛΩΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ ΤΟΝΕΡ (ΕΧΕΙ ΜΕΛΑΝΙΑ ΣΟΛΙΔ ΙΝΚ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΟΝΕΡ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΑ ΚΥΒΑΚΙΑ ,ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΙΝΤΕΡ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ 15.ΟΟΟ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΤΑΛΥΠΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ Ο ΠΡΙΝΤΕΡ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.

3) ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΑΠΟ XEROX ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ !!!

4)ΚΑΘΕ 6.000 Η' 12.000 ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗ ΝΤΕΒΕΛΟΠΕΡ (ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ) ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 60 Ε 120 Ε ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά όμως δεν κατάλαβα τι χρειάζεται από ανλώσιμα. Τι είναι υτό που λες ότι χρειάζετια κάθε 15000 εκτυπώσεις; Τι είναι το σέρβις και πόσο κοστίζει; Ντεβέλοπερ λέγοντας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΦΩΤΟ ΤΟΥ "XEROX PRODUCTIVITY KIT" ( ΤΟ ΘΥΜΗΘΙΚΑ) ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΟΛΙΝΤ ΙΝΚ

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΕΡΒΙΣ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ (ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΝΕΡ).

 

Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΤΡΑΜ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΙΝΦΟ

 

http://www.office.xerox.com/printers/color-printers/phaser-8560/enus.html

post-14183-129062961274_thumb.jpg

post-14183-129062961275_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Να πω την γνώμη μου ως ιδιοκτήτης πλέον ενός 8560DN.

 

ΥΠΕΡ

- Πάμφθηνα αναλώσιμα

- Από την στιγμή που θα πάρει μπρος τυπώνει ταχύτατα

- Τρελές δυνατότητες διαχείρισης.

- Δυνατότητα firmware upgrade ακόμα και μέσω web interface

- Δυνατότητα εκτύπωσης από υπολογιστή στο ίντερνετ (εκτός τοπικού δικτύου)

- Δυνατότητα εκτύπωσης με Email (ρυθμίζεις ένα email στον εκτυπωτή και στέλνει ο driver ως email το εκτυπώσιμο κείμενο)

- Μεγάλη χωρητικότητα σε χαρτί. 525 σελίδες το tray, μπορεί να πάρει άλλα 2 (3x525 σύνολο). Βάζω ολόκληρο πακέτο Α4 χωρίς να ανησυχώ μήπως κολλήσει.

- Εκτύπωση διπλής όψης (ο "D"). Ακόμα και να μην είναι "D" το μοντέλο αρκεί να εγκαταστήσεις μια sim που ενεργοποιεί το duplexer. Δυστυχώς η xerox χρεώνει ακριβά αυτή την sim.

- Δυνατότητα αυτόματου ή χειροκίνητου χρονοπρογραμματισμού (πότε να μπαίνει σε stand by και πότε να είναι ready. Κανονικά το ρυθμίζουμε να ανοίγει την ώρα που ανοίγουμε το γραφείο και να μπει σε stand by τις ώρες που το γραφείο είναι κλειστό)

- Ταχύτατη εκτύπωση

- Απίστευτη ποιότητα εκτύπωσης φωτογραφίας. Τυπώνεις σε απλό χαρτί νομίζεις ότι είναι photo paper.

- Μεγάλη χωρητικότητα εξόδου

- Αναβαθμίσιμος (Options: RAM, HDD, paper tray)

- Άψογο και άμεσο σέρβις. Υπόδειγμα υποστήριξης.

 

KATA

- Καταναλώνει 10€ με 15€ αναλώσιμα κάθε φορά που τον ανοίγω (καθαρισμός κεφαλής, κτλ). Βέβαια η ίδια η XEROX λέει να μην κλείνουμε τον εκτυπωτή οπότε ήταν δικό μου λάθος που τον έκλεινα τακτικά. Πλέον είναι 24/7 ανοιχτός (ready ή stand by)

- Αργεί να ανοίξει. Από off σε ready θέλει περίπου 5 λεπτά. Από stand by σε ready γύρω στο λεπτό. Βέβαια αν ρυθμίσεις τον χρονοπρογραμματισμό να ανοίγει λίγο πριν πας στην δουλειά δεν υπάρχει καθυστέρηση από stand by.

- Θορυβώδης. Κάνει θόρυβο όταν τυπώνει αλλά ευτυχώς ο θόρυβος αυτός σταματάει γρήγορα λόγω ταχύτητας εκτύπωσης (30σελ/λεπτό).

- Ελαφριά μυρωδιά κεριού καθώς τα ink sticks είναι χρωματιστό κερί. Σε κάποιους βέβαια αρέσει αυτή η μυρωδιά οπότε αυτό πηγαίνει στα υπέρ.

 

Πλέον ο 8560 έχει αντικατασταθεί από τον ColorCube 8570 . Ουσιαστικά ο ίδιος εκτυπωτής με μεγαλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης (40σελ/λεπτό).

Δυστυχώς δεν είναι συμβατά τα μελάνια (κεριά) διαφορετικών μοντέλων αλλά αν δεν έχετε ήδη έναν παλιότερο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το διπλό "stock" μελανιών στο γραφείο.

 

Υ.Γ. Ξέρω, άργησα 3 χρόνια να απαντήσω αλλά τώρα το είδα το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε πολυ αν ειναι να τον σβησεις,να μην τραβηξεις ποτε το ρευμα γιατι εχει διαδικασια shutdown και υπαρχει κινδυνος να μην παρκαρει σωστα την κεφαλη.

Πολυ καλο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή παρατήρηση.

 

Πρέπει να περάσει μισή ώρα αφού τον κλείσεις για να τον μεταφέρεις ώστε να έχει κρυώσει το μελάνι, διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να χυθεί κάπου που δεν πρέπει και να κολλήσει ο μηχανισμός εκτύπωσης..

Εναλλακτικά πριν την μεταφορά κάνεις "shut Down for Moving Printer" με απλή διαδικασία: Κλείνεις τον διακόπτη του ρεύματος, εντός μερικών δευτερολέπτων πατάς το κάτω και πατάς το OK στην αντίστοιχη επιλογή. Ψύχεται πιο γρήγορα και "κλειδώνει" και την κεφαλή.

 

Είναι πρώτη φορά που αντί να σκέφτομαι "τι να μην τυπώσω" για οικονομία σκέφτομαι "τι να τυπώσω" για να τον χρησιμοποιώ! Κόστος εκτύπωσης <1/3 σε σχέση με τους υπόλοιπους που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

Έχω τον XEROX PHASER 8560 και μου έχει χαλάσει.

Από το σέρβις της εταιρίας που τον πήγα μου ζητούν 380 € + ΦΠΑ για αλλαγή DRUM.

Υπάρχει καμμιά πιο φτηνή λύση;

Έχω βρει drum στο ebay στα 180 δολάρια περίπου. Αν το παραγγείλω πι΄΄ος μπορεί να μου το αλλάξει στην Αθήνα;

Αν η αλλαγή είναι κάτι εύκολο μπορώ να το κάνω και μόνος μου.

 

Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει γιατί είμαι πολύ ευχαριστιμένος, έχω και πολλά μελάνια αποθηκευμένα και είναι κρίμα να τον πετάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι,αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις.Ειναι δυσκολο ακομα και για εναν εμπειρο τεχνικο διοτι θελει ρυθμιση και η ρυθμιση απαιτει και συγκεκριμενη τεχνογνωσια.Εκει παταει και η xerox και χτυπαει τις τιμες,γιατι εκτος απο αυτην ειναι πολυ δυσκολο να βρεις επισκευαστικο κεντρο να γνωριζει αυτους τους εκτυπωτες,αλλα και αν βρεις ,ειναι πολυ δυσκολο να βρει ανταλλακτικα.

Καλη ποιοτητα ,σουπερ τεχνολογια αλλα απο service?

Μονοπωλιο δεν λεγεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι,αλλα ειναι πολυ δυσκολο να το αλλαξεις.Ειναι δυσκολο ακομα και για εναν εμπειρο τεχνικο διοτι θελει ρυθμιση και η ρυθμιση απαιτει και συγκεκριμενη τεχνογνωσια.Εκει παταει και η xerox και χτυπαει τις τιμες,γιατι εκτος απο αυτην ειναι πολυ δυσκολο να βρεις επισκευαστικο κεντρο να γνωριζει αυτους τους εκτυπωτες,αλλα και αν βρεις ,ειναι πολυ δυσκολο να βρει ανταλλακτικα.

Καλη ποιοτητα ,σουπερ τεχνολογια αλλα απο service?

Μονοπωλιο δεν λεγεται αυτο?

 

Πραγματικά είναι μονοπώλιο.

Μου λένε ότι χάλασε το drum, επειδή βάζω συμβατά μελάνια και δεν θα έχει εγγύηση η επισκευή επειδή δεν χρησιμοποιώ τα δικά τους πανάκριβα αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μου το φτιάξανε χωρίς να αλλάξουν το drum. 90 ευράκια.

Στο όλο ψάξιμο βρήκα και εξωτερικό τεχνικό με τις απαραίτητες γνώσεις για τη συγκεκριμένη μάρκα.

Όποιος θέλει το τηλέφωνό του ας μου στείλει pm.

 

Τελικά το φτιάξανε χωρίς αλλαγή drum. Η όλη διαδικαδία πήγε 90 ευρώ.

 

Πάνω στο ψάξιμο βρήκα τεχνικό με τις απαραίτητες γνώσεις πάνω στις συσκευές της Xerox.

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm για να δώσω το τηλέφωνό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακιες σου είπαν. Δεν χαλάει το drum από τα μελανια

Ποσό καιρό τον έχεις; Μήπως τελείωσε η διάρκεια ζωής του;

Ο μόνος τρόπος για να χαλάσει είναι να εκτεθεί στο φως η να γρατζουνιστει από κάτι .

Γενικά αυτά τα λένε για φοβιζουν τον κόσμο και να αγοράζει τα δικά τους πανάκριβα αναλώσιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακιες σου είπαν. Δεν χαλάει το drum από τα μελανια

Ποσό καιρό τον έχεις; Μήπως τελείωσε η διάρκεια ζωής του;

Ο μόνος τρόπος για να χαλάσει είναι να εκτεθεί στο φως η να γρατζουνιστει από κάτι .

Γενικά αυτά τα λένε για φοβιζουν τον κόσμο και να αγοράζει τα δικά τους πανάκριβα αναλώσιμα

 

Όπως έγραψα και παραπάνω τελικά δεν άλλαξαν το drum.

Λένε όμως ότι τα άλλα μελάνια (κεριά), δεν έχουν την απαραίτητη ποσότητα λαδιού για να λυπαίνουν το drum.

 

Τώρα πάντως δουλεύει μια χαρά. Και χωρίς τα δικά τους μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...