Προς το περιεχόμενο

Ποιος "δαιμονας" ψαχνει κατι στο drive μου?


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Εδω και μερες, στα καλα καθουμενα και χωρις να προκαλω εγω κατι ωστε να το αναγκασω να συμβει, κατι ψαχνει το drive μου. Για 2-3 δευτερολεπτα αναβει το led του, κανει spin-up, εμφανιζεται στο mount applet του gnome-panel το εικονιδιο του cdrom και μετα επανερχονται ολα στα κανονικα τους. Αυτο γινεται καθε 20-30 λεπτα και μονο οταν ειμαι στο linux, στα xp δεν γινεται ποτε.

 

Το χειροτερο ολων ομως ειναι οταν γινεται ολη αυτη η διδικασια και μετα μου λεει (και στο panel και στον "Υπολογιστη") οτι εχω μεσα ενα audio cd! O μονος τροπος να το κανω να διορθωθει ειναι να κανω eject απο το κουμπακι του drive.

 

Εχω δοκιμασει να βγαλω το εν λογω applet απο το panel (μηπως αυτο κανει καποιο ελεγχο), αλλα μετα το εκανε πιο συχνα. Δεν τρεχω καποιο προγραμμα σαν το beagle και για το locate κανω updatedb μια φορα καθε 2-3 μερες εγω χειροκινητα.

 

Μετα απο λιγο googling, βρηκα οτι ισως να φταιει το dma που το εχω ενεργο. Δεν βρισκω ομως και ενα σωστο τροπο να το απενεργοποιησω. Επισης τον τελευταιο καιρο καθυστερει ως και 25% περισσοτερο να γραψει cd η dvd, και στα 2 λειτουργικα.

 

Μολις το κανει παλι, θα γραψω τι λεει το dmesg | tail. Το drive ειναι το hda στο pc μου Μεσα στο fstab εχουν οριστει οι παραμετροι users,noauto για ευνοητους λογους

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dmesg | tail λεει:

>hda: status error: status=0x58 { DriveReady SeekComplete DataRequest }
ide: failed opcode was: unknown
hda: drive not ready for command

και στο /var/log/messages το ιδιο πραγμα εμφανιζεται 5 φορες ανα ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos: Ναι cdrom ειναι. Και το κακο ειναι οτι ουτε 6 μηνες δεν το εχω και ουτε το εχω "λιωσει" στις εγγραφες!

Παιζει να εγινε το κακο απο χαλασμενο cd η dvd? Θα πεσουν κεφαλια αν εγινε ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos: Ναι cdrom ειναι. Και το κακο ειναι οτι ουτε 6 μηνες δεν το εχω και ουτε το εχω "λιωσει" στις εγγραφες!

Παιζει να εγινε το κακο απο χαλασμενο cd η dvd? Θα πεσουν κεφαλια αν εγινε ετσι!

 

Κατά 99 % δεν φταίει κάποιο χαλασμένο cd - dvd. Εκτός αν κάποιο έσπασε μέσα. Μάλλον έχει "κλάσει μέντες" ο controller και κάνει εσωτερικό reset στον κώδικα που τρέχει. Δοκίμασε να το ξανά "φλασάρεις". Αν και μάλλον... Ποιο drive έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα NEC Optiarc 7173 (δεν ειμαι σιγουρος για το νουμερο).

Αν το φλασαρω, χανω την εγγυηση ομως :( και με καλυπτει ακομα.

 

Επισης μπορει να εγινε κατι μια φορα που αντι για 8x πατησα 18x για να γραψω ενα dvd? Ολα σε 8χ τα γραφω κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...