Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Fedora 8 και SMB


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά...

 

Είπα λέει να κανω upgrade στο file server μου για να μπορώ να σηκώσω και άλλες υπηρεσίες (τι το θελα), εβαλα λοιπόν fedora 8 με GNOME και έχω σοβαρό πρόβλημα με την ενεργοποίηση του Samba (ειχα και αλλα πολλα αλλα τεσπα) Το προβλημα που έχω είναι οτι οταν bootαρει το lunux και ειναι στο login screen δεν εχω πρόσβαση απο άλλα μηχανάκια, ουτε πχ με ssh ουτε με samba. Δεν βλέπω καν το hostname... τιποτα! Μολις κάνω login στο fedora τοτε απο τα απομακρισμενα pc μπορω και βλεπω τα παντα κανονικα.

Για πολυ σπασιμο ωρες ωρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθουσε να κανεις αυτοματο login?

system-Administration-login window-security

 

Στα windows παντως τα services τρεχουν ακομα και οταν δεν εχει κανει καποιος login. Απ'οτι θυμαμαι τουλαχιστον. Υπεθετα οτι και στο linux θα ηταν ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι κολπα του Fedora...

Στο παλιο μηχανακι ειχα command line περιβαλλον και δεν χρειαζοταν να κανω login για να δουλεψει οτιδηποτε... Εκανα search στο νετ αλλα δεν βρηκα κατι για το θεμα...

Θα προτιμούσα να μην εκανα automatic login...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nfountou:

 

Ξήλωσε το NetworkManager από το startup, και ρύθμισε το δικτυακό interface με οποιοδήποτε εργαλείο έχει το Fedora γι' αυτή τη δουλειά. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν κάνεις login σε γραφικό περιβάλλον, ο NetworkManager δε σηκώνει από μόνος του τα δικτυακά interfaces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αποικο ο NetworkManager ηταν το προβλημα!!! Ειχες δικιο κ σε ευχαριστω πολυ!!!

Τωρα μου κάνει αλλα περίεργα... μου βγάζει access denied οταν παω να μπω στο share χρησιμοποιώντας hostname...Οταν μπαινω με IP δεν εχει προβλημα... Εχω αρχίσει να φορτώνω στο κρανίο... Θα το ψαξω μαλλον αυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...