Προς το περιεχόμενο

Debian - Apache Php MySQL issue


Nycos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,

 

εχω ενα debian και με παιδευομαι να το σεταρω να εχει κ να δουλευει

Apache2, php4 και MySQL4

 

ειχα κανει apt-get install παλιοτερα κ ειχα βαλει php5 κ mysql5 τα εβγαλα και προσπαθω να βαλω php4 και mysql4

 

οσο αφορα την php4 τα καταφερα, αλλα συμβαίνει ενα κουφο, εχω μια σε λιδα με φορμες στο pc, ολες php, καποιοες τρεχουν κανονικα αλλα πατωντας σε καποιες ο browser νομιζει οτι ειναι αρχειο για κατεβασμα και μου πεταει παραθυράκι να το αποθηκεύσω. Αν αλλαξω το ονομα αρχειου δουλευει κανονικα κ δεν μου πετα να αποθηκευσω

τι προβλημα ειναι αυτο??? πριν τα βαλε βγαλε δεν το ειχα...

 

οσο αφορα την mysql οσο και αν προσπαθησα αυτο λεει οτι του ειναι απαραιτητο να κατεβασει κ το πακετο mysql-server-5.0 οποτε εν τελει παντα μου τρεχει mysql5 :(

δεν εχω προβλημα τοσο στην εκδοση κ δεν ξερω αν φταιει αυτο στο λαθος που παιρνω παλι σε μερικα αρχεια php που επικοινωνουν με την βαση

>You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 1

στο windows pc μου δουλευουν ολα κανονικα με php4 kai mysql4.0.26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nycos:

κατα 99% εχει προβλημα η php εφαρμογη που χρησιμοποιεις και κανει αυτο ακριβως που λεει: στελνει λαθος SQL statements [*]. Η mysql4 ειναι ξεπερασμενη, δεν υπαρχει καν στο debian stable και δε θα σου συνιστουσα να προσπαθησεις να την εγκαταστησεις. Η php4 επισης ειναι καλο να μη χρησιμοποιειται οπου μπορεις. Η σωστη λυση ειναι να ψαξεις να βρεις τι προβλημα εχει το php script και να το μπαλωσεις.

 

Επισης διαφωνω με τη συμβουλη του MaZz. Στο debian *δεν* κανουμε compile πακετα, παρα μονο αν ξερουμε καλα τι κανουμε και γιατι το κανουμε.

 

* Hint: Μηπως θελει register_globals για να δουλεψει; Αν ναι, τοτε σιγουρα θελει ξανα-γραψιμο το script. Για ριξε μια ματια στις διαφορες του php.ini αναμεσα στα 2 μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apoikos: Επισης διαφωνω με τη συμβουλη του MaZz. Στο debian *δεν* κανουμε compile πακετα, παρα μονο αν ξερουμε καλα τι κανουμε και γιατι το κανουμε.

Είχα αντιμετωπίσει και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και το compile αποδείχτηκε η μόνη εφικτή λύση (συν του ότι κέρδισα πολύτιμο χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...