Προς το περιεχόμενο

Upgrade σε 8800 GT + Ubuntu


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 7900GTX + Ubuntu 7.10 32bit. Πρόκειται να αναβαθμίσω στη νέα 8800GT που υποστηρίζεται χωρίς προβλήματα από τον Linux Display Driver - x86 Version: 169.09.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν αλλάξω την κάρτα (σε λίγες ώρες δηλαδή), το Ubuntu δε θα boot-άρει με την καμία (λογικά - μακάρι να γίνει το αντίθετο). Άρα πώς περνάω τους άνωθεν drivers και λύνω το πρόβλημα; Ελπίζω οι εδώ "guru" να μπορούν να με βοηθήσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να μπουτάρει. Ίσως χρειαστεί την ανάλυση να φτιάξεις. Έχω κάνει κανιβαλιά σε kubuntu θυμάμαι, αλλάζοντας σε μηχάνημα cpu,mobo,κάρτα γραφικών κ' έπαιξε σα να μην έγινε τίποτα. Μετά ένιωθα σαν ερωτευμένος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ειδικά με την 8800GT παίζει πρόβλημα σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω. Δεν υποστηρίζεται ούτε από τους proprietary που βάζει το Ubuntu. Εκτός αν έχω πληροφορηθεί λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βάλε την κάρτα πάνω και μετά μπες σε recovery mode και δώσε

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

κάνε ρυθμιση του xserver με τους vesa driver και μετά πέρνα manual τους τελευταίους nvidia driver που δουλεύουν άψογα με αυτές τις κάρτες και φυσικά τις υποστηρίζουν.Οι driver που υπάρχουν στα repositories δεν τις υποστηρίζουν.Αν θέλεις οδηγίες εγκατάστασης πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τα καταφέρω και μόνος μου, αλλά σου είναι εύκολο να μου τις γράψεις για να είμαι σίγουρος; Δεν έχω ξανακάνει manual εγκατάσταση drivers. Ή να τους βάλω με το envy;

 

 

Edit : Boot-αρε κανονικά και μπήκε σε safe graphics mode. Εγκατέστησα το envy, το οποίο με τη σειρά του έβαλε αυτόματα τους τελευταίους nvidia drivers και έκανα restart. Το compiz επανήλθε και όλα δουλεύουν στην εντέλεια και με την 8800GT. Αυτά είναι....Ω τι πρόοδο έχει κάνει αυτό το λειτουργικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...