Προς το περιεχόμενο

Kubuntu / πρόβλημα με εγκατάσταση πακέτων από το DVD


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα:

Μετά απο αντικατάσταση του DVD ROM (IDE) απο το οποίο εγκαταστάθηκε το Kubuntu 7.10 με ένα DVD Recorder (SATA), κάθε φορά που ζητείται από το σύστημα διαχείρησης πακέτων το DVD της εγκατάστασης, αδυνατεί να εγκαταστήσει κάτι από εκεί. Ωστόσο, το DVD και τα περιεχόμενά του εμφανίζονται κανονικά στον file manager (Konqueror). Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια φορα που ηθελα να δηλωσω το dvd σαν media sources δεν το καταφερα με τιποτα

και επειδη δεν ειχα συνδεση , πηγα σε αλλο pc και ειδα το path πως το εγγραφε και εβαλα το αντιστοιχο στο δικο μου cd αλλα δεν καταφερα τιποτα

για αυτο απο τοτε μετα απο εγκατασταση δεν σβηνω το media αλλα το απενεργοποιω απλά

 

σου δινω τα link απο το cd μου μηπως σε βοηθησει

το main :

removable://media/cdrom/i586/media/main

και contrib:

removable://media/cdrom/i586/media/contrib

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIMITRISG,

Δε βλέπω πως μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα links.

Το DVD σαν πηγή πακέτων προς εγκατάσταση φαίνεται ήδη δηλωμένο, τόσο στον adept όσο και στον synaptic. Επιπλέον, γίνεται mounted κανονικά και είναι εύκολο να δω τα περιεχόμενά του. Όμως, κατά την προσπάθεια εγκατάστασής ενός αρχείου, μου το ζητάει σα να μην υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως σε βοηθησει το αρχειο μου με τα sources

τα 2 πρωτα που ειναι το cd τα εχω ignored οπως βλεπεις

>{
}

Mandriva\ Linux\ -\ 2008.1\ (Free)\ -\ Installer removable://media/cdrom/i586/media/main {
 ignore
 key-ids: 26752624
 media_info_dir: media_info
 removable: /dev/cdrom
 static
}

Mandriva\ Linux\ -\ 2008.1\ (Free)\ -\ Installer\ (contrib) removable://media/cdrom/i586/media/contrib {
 ignore
 key-ids: 26752624
 media_info_dir: media_info
 removable: /dev/cdrom
 static
}

main ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/main/release {
 key-ids: 26752624
 media_info_dir: media_info
}

contrib ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/contrib/release {
 key-ids: 26752624
 media_info_dir: media_info
}

non-free ftp://ftp.proxad.net/pub/Distributions_Linux/MandrivaLinux/devel/cooker/i586/media/non-free/release {
 key-ids: 26752624
 media_info_dir: media_info
}

plf-free ftp://ftp.easynet.fr/plf/mandriva/cooker/free/binary/i586 {
 key-ids: caba22ae
 media_info_dir: media_info
 update
}

plf-nonfree ftp://ftp.easynet.fr/plf/mandriva/cooker/non-free/binary/i586 {
 key-ids: caba22ae
 media_info_dir: media_info
 update
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω που βρίσκεται το αρχείο sources.lst. Επίσης, απ' ότι βλέπω δε γνωρίζει ούτε o "strigi", το εργαλείο αναζήτησης του Kubuntu.

 

>[b]/etc/apt/sources.list[/b]

 

 

με

>sudo gedit /etc/apt/sources.list

μορφοποιεις το αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω την αρχή του αρχείου sources.lst που μεταξύ άλλων περιέχει πληροφορίες για CDROM:

 

#

deb cdrom:[Kubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016.1)]/ gutsy main restricted

 

deb cdrom:[Kubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016.1)]/ gutsy main restricted

 

# See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to

# newer versions of the distribution.

 

deb http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/'>http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted

deb-src http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted

 

...και ακολουθεί αναφορά σε άλλες πηγές εγκατάστασης πακέτων από το internet.

Παρεμπιπτόντως το configuration του Mandriva που παραθέτεις μοιάζει να μην έχει καμιά σχέση με αυτό του Kubuntu. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...