Προς το περιεχόμενο

Suse 10.3: unable to connect to x server


flik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, είναι η πρώτη ουσιαστική μου μέρα στο opensuse 10.3, και ήδη με έχει πιάσει το πείσμα μου. Έχω πάρα πολλές ερωτήσεις. Λοιπόν, είχα ξεκινήσει μια προσπάθεια να βάλω τους nvidia drivers, αλλά ως πρώτο εμπόδιο, όταν ήδη είχα βάλει το repository, και πήγα να κάνω install, έλεγε installation fails due to missing dependencies. Το αγνοώ, προχωράω κανονικά, και μετά διάβασα οτι πρέπει να πατήσεις sax2 -r -m 0=nvidia. Το κάνω και απο τότε δεν μπορώ να μπω στο kde, παρα μόνο στο terminal. Δοκίμασα πολλά. Κυρίως #init 3, #sax2 αλλά τίποτα. Έλεγε unable to connect to x-server. Πατάω startx, και λέει δεν υπάρχει οθόνη σωστά ρυθμισμένη. Πατάω nvidia-xconfig αλλά πάλι τίποτα. Τι να κάνω?

Και για να κάνω όλες τις ερωτήσεις μια και καλή, στο πρώτο Post που έχει τα repositories, μου βγάζει σφάλμα σε αυτό που λέει extra στο τέλος όταν πάω sto software manager, ενώ το έκανα κανονικά add. Και μετά όταν πατάω w32codec-all ή mplayel ή οτιδήποτε άλλο δεν βρίσκει τίποτα.

Επίσης, στην αρχή που πήγα να κάνω εγκατάσταση το firefox, διαπίστωσα πως απλά το έτρεχες απο τον φάκελο που γινόταν απο το extract, και απο αρχείο shell-script. Δηλαδή ουτε καν εικονίδιο κτλ υπάρχει? Ή γίνεται και εγκατάσταση αλλώς;

Τέλος, δεν γίνεται να βλέπω τον φάκελο "Τα έγραφα μου" των windows μέσω Linux;

Αυτά προς το παρόν. Συγγνώμη αν έχουν ξαναειπωθεί.

Edit: Μήπως πρέπει να κάνω upgrade το Kernel; Νομίζω δεν έχω την τελευταία έκδοση. Αν ναι πως γίνεται απο terminal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είναι η πρώτη ουσιαστική μου μέρα στο opensuse 10.3, και ήδη με έχει πιάσει το πείσμα μου. Έχω πάρα πολλές ερωτήσεις. Λοιπόν, είχα ξεκινήσει μια προσπάθεια να βάλω τους nvidia drivers, αλλά ως πρώτο εμπόδιο, όταν ήδη είχα βάλει το repository, και πήγα να κάνω install, έλεγε installation fails due to missing dependencies. Το αγνοώ, προχωράω κανονικά, και μετά διάβασα οτι πρέπει να πατήσεις sax2 -r -m 0=nvidia. Το κάνω και απο τότε δεν μπορώ να μπω στο kde, παρα μόνο στο terminal. Δοκίμασα πολλά. Κυρίως #init 3, #sax2 αλλά τίποτα. Έλεγε unable to connect to x-server. Πατάω startx, και λέει δεν υπάρχει οθόνη σωστά ρυθμισμένη. Πατάω nvidia-xconfig αλλά πάλι τίποτα. Τι να κάνω?

Και για να κάνω όλες τις ερωτήσεις μια και καλή, στο πρώτο Post που έχει τα repositories, μου βγάζει σφάλμα σε αυτό που λέει extra στο τέλος όταν πάω sto software manager, ενώ το έκανα κανονικά add. Και μετά όταν πατάω w32codec-all ή mplayel ή οτιδήποτε άλλο δεν βρίσκει τίποτα.

Επίσης, στην αρχή που πήγα να κάνω εγκατάσταση το firefox, διαπίστωσα πως απλά το έτρεχες απο τον φάκελο που γινόταν απο το extract, και απο αρχείο shell-script. Δηλαδή ουτε καν εικονίδιο κτλ υπάρχει? Ή γίνεται και εγκατάσταση αλλώς;

Τέλος, δεν γίνεται να βλέπω τον φάκελο "Τα έγραφα μου" των windows μέσω Linux;

Αυτά προς το παρόν. Συγγνώμη αν έχουν ξαναειπωθεί.

Edit: Μήπως πρέπει να κάνω upgrade το Kernel; Νομίζω δεν έχω την τελευταία έκδοση. Αν ναι πως γίνεται απο terminal;

 

Οχι δεν ειναι θεμα kernel update.

Καταρχην υπαρσει ενα θεμα με το repos που μερικες φορες δεν ειναι ενεργα. Στην περιπτωση αυτη σου βγαζει σφαλμα και φυσικα εαν αναζητας καποιο πακετο απο το εν λογω repo δεν θα το βρει. Απλως ξαναδοκιμασε αλλη στιγμη με την προϋποθεση οτι θα τσεκαρεις απο την αρχη οτι εχουν σωστα ρυθμιστει τα repos.

Η εγκατασταση των nvidia drivers γινεται με 2 τροπους. Ο ενας ειναι απο το repo μεσω Yast. Σε αυτην την περιπτωση αρκει ενα Reboot για να φορτωθουν οι drivers. Ο αλλος τροπος ειναι η εγκατασταση των drivers απο το site της nvidia. Σε αυτην την περιπτωση απαιτειται να περασεις σε Init 3 και να μετα την εγκατασταση να τρεξεις sax2 -r -m 0=nvidia. Εσυ αποτι καταλαβα εγκατεστησες τους Drivers απο το repos και μετα ετρεξες το sax2.... Κανε απο την αρχη την εγκατασταση, βγαλε τους drivers και ξαναβαλτους. Τρεχοντας

yast2

απο τερματικο σε Init 3 ανοιγει το Yast σε περιβαλλον κονσολας. Τα υπολοιπα θα τα βρεις ευκολα με λιγο παιξιμο.

Αναφορικα με τον Firefox προφανως δεν εγκατεστησες το πακετο απο τα Repos αλλα απο το official site του Mozilla (και καλα εκανες!). Οποτε ναι, εχεις ενα απλο exctract και τρεχεις το εκτελεσιμο απο τον φακελλο του. Στο desktop (για KDE) απλα δημιουργεις ενα νεο δεσμο με εφαρμογη και δινεις την διαδρομη για το εκτελεσιμο. Μετα με ενα κλικ ανοιγει κανονικα ο firefox απο το desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήξερα οτι μπορείς να ξεκινήσεις yast απο εκεί. Το ευχάριστο είναι οτι άνοιξε το γραφικό περιβάλλον. Το δυσάρεστο είναι οτι το έπιασα απο την αρχή πάλι και δεν γίνεται. Προσπαθώντας απο τα repos, πάλι έβγαζε το σφάλμα οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες εξαρτήσεις για το αρχείο, αλλά πάτησα δυο φορές αγνόηση και προχώρησε. Βγάζει επιτυχής εγκατάσταση, κάνω επανεκκίνηση, και πάλι απο κονσόλα. Τους ξαναβγάζω. Πάω τώρα σε χειροκίνητη εγκατάσταση. Κατεβάζω το nvidia-linux-....-pkg1.run, αλλά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες, δεν έτρεχε η εντολή sh linux-....-.run. Σημειτέον οτι έτρεξα και το 1-Click install πρώτα πρώτα, που υποθέτω οτι είναι όπως το repos, αλλά πάλι μετά την εγκατάσταση δεν ξεκινούσε. Και δεν πάτησα και καμιά φορά εντολή sax2

Αυτά. Μήπως φταίει το μήνυμα που βγάζει για τα dependencies;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε να γινεις λιγο πιο αναλυτικος.

Το σφαλμα που σου βγαζει πρεπει να το δεις και να παρατηρησεις τι επιλογες σου δινει. Το να το αγνοησεις δεν ειναι λυση. Πιο ειναι τα σφαλμα?

Οταν λες δεν ετρεχε η sh τι εννοεις? Τι σφαλμα εδινε? Την ετρεξες σε init 3 και οντας root? Εχεις εγκαταστησει τον gcc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Είμαι απο λίνουξ και μπορώ να ξαναθυμηθώ. Όταν διαλέγω το x11-video-nvidiaG01 και πατάω αποδοχή για να προχωρήσει η εγκατάσταση, μου βγάζει:

Το x11-video-nvidiaG01 δεν μπορεί να εγκατασταθεί λόγω ελλειπών εξαρτηεων.

Δεν υπάρχουν εγκατεστημένοι πάροχοι για το 3ddiag για x11-video-nvidiaG01-169.09-0.1.i586

Συνεχίζει να αναφέρει και άλλες πηγές που δεν είναι διαθέσιμες. Για να μην τις γράφω όλες έβαλα εικόνα.

Απλά πήρε το μάτι μου να λένε οτι στην αρχή πατούσαν ignore και μετά check dependencies. Εγώ το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι ignore, και μετά μου έβγαζε ξανά το ίδιο ακριβώς και ξανά πατούσα αγνόησε. Και κατέβαζε το αρχείο.

Στο sh λέει there is no such file or directory, αλλά το έλεγξα δυο τρεις φορές και τα βρήκα σωστά.

Edit: Τον gcc πως το εγκαθιστούμε. Δεν το έχω κάνει. Σε λίγο θα ξαναμπώ σε λίνουξ και θα δοκιμάσω.

Ευχαριστώ

post-39287-129062960718_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο sh λέει there is no such file or directory, αλλά το έλεγξα δυο τρεις φορές και τα βρήκα σωστά.

Edit: Τον gcc πως το εγκαθιστούμε. Δεν το έχω κάνει. Σε λίγο θα ξαναμπώ σε λίνουξ και θα δοκιμάσω.

Ευχαριστώ

 

Λοιπον..βημα βημα

1) Κατεβαζεις το αρχειο απο το site και κατοπιν το κανεις εκτελεσιμο (για να μην σε μπλεκω με εντολες κονσολας ανοιξε ενα konqeuror σαν root και με δεξι κλικ--> Ιδιοτητες--> Αδειες στο αρχειο που κατεβασες δωστου permissions executable)

2) Ανοιγεις το YaST και ελεγχεις εαν ειναι εγκατεστημενα τα kernel-sources, gcc και make. Εαν οχι τα εγκαθιστας απαραιτητα!

3) Πατας Alt+Ctrl+F1 και περνας σε περιβαλλον κονσολας οπου συνδεεσαι σαν root. Μετα την συνδεση σου δινεις init 3

4) Χρησιμοποιωντας την εντολη cd μετακινεισαι στον φακελλο που βρισκεται το αρχειο σου. Με ls NV* τσεκαρεις οτι ειναι εκει

5) Πληκτρολογεις sh NV και μετα πατας το Tab για να συμπληρωσει το υπολοιπο ονομα μονο του ωστε να αποφυγεις λαθος πληκτρολογησεις και στο τελος βαζεις τον διακοπτη -q (Δηλαδη τελικα η εντολη σου θα ειναι κατι σαν sh NVIDIA**********-pkg1.run -q)

6) Αφου τελειωσει η εγκατασταση επιτυχως δινεις sax2 -r -m 0=nvidia

7) Reboot

 

Λεπτομερειες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα! Το λάθος μου ήταν οτι δεν είχα τα σημαντικά repositories ενεργοποιημένα. Οπότε τα ενεργοποίησα, και πήγα κατευθείαν στην αυτόματη εγκατάσταση απο yast. Δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα όπως πριν, μου ζήτησε επανεκκίνηση και όλα καλά.

Πάλι όμως έχω μια δυσκολία (τι πρήχτης που είσαι ρε flik). Θα την διατυπώσω εδώ μην ανοίγω και άλλο θέμα. Μετά την όλη διαδικασία εγκατάστασης, όπου κατέβασε και kernel update, έχω πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο. Δηλαδή: Ανοίγω τα λίνουξ, ενεργοποιείται το δίκτυο κανονικά, μπαίνω σε μια σελίδα κανονικά, αλλά μετά δεν μπορώ να μπω σε άλλη δεύτερη. Δεν απενεργοποιείται η ασύρματη σύνδεση, αλλά δεν μπαίνει πουθενά. Την απενεργοποιώ και την ενεργοποιώ ξανά μόνος μου, ξαναμπαίνω στη δεύτερη σελίδα πχ, και μετά απο 1 λεπτό δεν μπορώ να μπω στην τρίτη. Και στα repositories έτσι κάνει. Ελέγχει το πρώτο πχ packman και δεν μπορεί να προχωρήσει στα άλλα.

Δοκίμασα να κατεβάσω driver απο intellinux.org αλλά δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το mac80211. Έχω intel PRO/wireless 4965 AG, που πριν δούλευε κανονικά.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...