Προς το περιεχόμενο

Η Yahoo απορρίπτει τη πρόταση εξαγοράς της Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσημα πλέον, ύστερα από τις διαρροές που υπήρχαν το Σαββατοκύριακο, η Yahoo ανακοίνωσε την απόρριψη της πρότασης εξαγοράς από τη Microsoft ύψους 45 περίπου δισεκατομμυρίων δολαρίων.

 

Αναμένεται η αντίδραση της Microsoft η οποία μπορεί να είναι επιθετική με το να απευθύνει τη πρόταση κατευθείαν στους μετόχους της Yahoo, υπερσκελίζοντας έτσι το διοικητικό συμβούλιο της Yahoo. Ακόμα ένα ενδεχόμενο είναι η αύξηση της προσφοράς από τη Microsoft η οποία φυσικά θα επανεξεταστεί από τη Yahoo.

 

Πάντως η μετοχή της Yahoo αναμένεται να δεχθεί σημαντικές πιέσεις ως αποτέλεσμα της ανακοίνωσης αυτής σε συνδυασμό με τον ανταγωνισμό που δέχεται η εταιρεία από το μεγαλύτερο αντίπαλο της, το Google ειδικότερα στο τομέα της διαδικτυακής διαφήμισης. Η Google σε μια απρόσμενη κίνηση για πολλούς, προσφέρθηκε να βοηθήσει τη Yahoo προς αποφυγή τυχόν εξαγοράς του.

 

Link.png Site: Associated Press

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άκουσα πως η Microsoft δίνει 12 δισεκατομμύρια δολάρια για την Insomnia. Γνωρίζεται κάτι;

 

Καταλαβαίνεις τη θέση μας. Δεν επιβεβαιώνουμε αλλά ούτε διαψεύδουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα...

θα καναμε αναζητηση στο yahoo και θα εκανε επανεκινηση το pc... :devil:

 

:lol::lol::lol:

 

 

Η Google φοβαται τα μονοπωλια και τον ανταγωνισμο απο την M$/Yahoo ή εχει βλεψεις για την Yahoo?

 

Μαλλον λιγο πολυ και τα 2....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την αρχή ήξερα ότι και 100 προς ένα να έδινε η MS προσφορά για τις μετοχές η Yahoo πάλι δεν θα πουλιώταν. Αν και δεν με πολυενδιαφέρει το μέλλον αυτής της πλέον άχρηστης εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H google φοβατε μην τυχον και παρει στα χερια της η MS σωστη μηχανη αναζητησης και τελικα εξελιχθει σε κατι περισσοτερο απο απλος αντιπαλος.

 

Η yahoo ναι μεν ειναι αντιπαλος, αλλα δεν προκειτε να φτασει ποτε να εξαγοραζει την google, η MS ομως?

 

Παντως εγω δεν ειμαι υπερ, ουτε της MS, ουτε της google, αλλα υπερ της yahoo, που δεν εχει τοσο επιθετικη πολιτικη γεμιζοντας ολα τα site με διαφημισεις και δεν προσωποποιει μεχρι αηδιας τις αναζητησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H google φοβατε μην τυχον και παρει στα χερια της η MS σωστη μηχανη αναζητησης και τελικα εξελιχθει σε κατι περισσοτερο απο απλος αντιπαλος.

 

Η yahoo ναι μεν ειναι αντιπαλος, αλλα δεν προκειτε να φτασει ποτε να εξαγοραζει την google, η MS ομως?

 

Παντως εγω δεν ειμαι υπερ, ουτε της MS, ουτε της google, αλλα υπερ της yahoo, που δεν εχει τοσο επιθετικη πολιτικη γεμιζοντας ολα τα site με διαφημισεις και δεν προσωποποιει μεχρι αηδιας τις αναζητησεις.

 

Καλά ειδικά η ms δεν παίζεται, αν μια φορά και από οποιοδήποτε browser μπεις στο site της (live.com) το κάνει αρχική σελίδα ειδικά στον Internet explorer. ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ειδικά η ms δεν παίζεται, αν μια φορά και από οποιοδήποτε browser μπεις στο site της (live.com) το κάνει αρχική σελίδα ειδικά στον Internet explorer. ΕΛΕΟΣ.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει. δλδ το δοκίμασα γιατί είπα δε μπορεί αλλά ευτυχώς δεν άλλαξε σε IE και Firefox. Είπαμε δεν είναι κ trojan!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω δεν ειμαι υπερ, ουτε της MS, ουτε της google, αλλα υπερ της yahoo, που δεν εχει τοσο επιθετικη πολιτικη γεμιζοντας ολα τα site με διαφημισεις και δεν προσωποποιει μεχρι αηδιας τις αναζητησεις.

 

Μπορεί αυτοί να ειναι μερικοί απο τους λόγους που η μετοχή της Υ πήγε τόσο κάτω, ωστε να ειναι δυνατή η εξαγορά της.

Οι δυνατοί και πετυχημένοι έχουν και φίλους και εχθρούς, και ειναι επιθετικοί: Microsoft, Apple, Google, Oracle, Intel, κλπ...

Τα αμνοερίφια ειναι συμπαθή σε όλους, και πάντα θύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκανε η yahoo γιατι πολυ φορα πηρε τελευταια η μαικροσοφτ:mad:{τι τελευταια δλδ}ποσο θα αντεξει ακομα στις πιεσεις ομως.Βλεπω την mic. να αγοραζει και τις 2 και να ησυχαζει:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί αυτοί να ειναι μερικοί απο τους λόγους που η μετοχή της Υ πήγε τόσο κάτω, ωστε να ειναι δυνατή η εξαγορά της.

Οι δυνατοί και πετυχημένοι έχουν και φίλους και εχθρούς, και ειναι επιθετικοί: Microsoft, Apple, Google, Oracle, Intel, κλπ...

Τα αμνοερίφια ειναι συμπαθή σε όλους, και πάντα θύματα.

 

Δυστηχως εχεις απολυτο δικιο. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...