Προς το περιεχόμενο

Απο WINDOWS σε LINUX


TERMINATOR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου απαντησει στο παρακατω ερωτημα εχω ενα παλιο pc Intel celeron 2200 GHz με 1 GB RAM με windows xp profesional και θα ηθελα να βαλω linunx γινεται????

Εκτος αυτου δε γνωριζω σχεδον τιποτα απο υπολογιστες και λειτουργικα συστηματα γιαυτο θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα μετο λινουξ

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου απαντησει στο παρακατω ερωτημα εχω ενα παλιο pc Intel celeron 2200 GHz με 1 GB RAM με windows xp profesional και θα ηθελα να βαλω linunx γινεται????

 

Γίνεται.

 

Εκτος αυτου δε γνωριζω σχεδον τιποτα απο υπολογιστες και λειτουργικα συστηματα γιαυτο θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα μετο λινουξ

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Δες αρχικά τα παρακάτω.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=207677

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=191311

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθησε τις οδηγιες του firewalker και κανε και αυτο το τεστ και ριξε και μια ματια και στα λινκσ που προτρεπει

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

 

 

Φιλε μου καλωσηλθες και πολυ μου αρεσει ο τιτλος που διαλεξες;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ γελασα στο ΣΚΑΙ που εχει ενα σαν σκετς ενα αστειο που μιλαει μια γυναικα που μοιαζει η φωνη με την Αννα Παναγιωτοπουλου που λεει τα ζωδια για τους Κριους και λέει ειστε καταδικασμενοι γιατι φοβοσαστε να βαλετε το λινουξ και μενετε στο windows :-D

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Το ακουσατε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σου προτεινω να ξεκινησεις με Linux Mint 4.0 Daryna πολυ παρομοια με Windows και σιγα σιγα μαθαινεις εντολες κτλ,ειναι και πολυ ωραια με διαφορα εφε και αρκετες γνωστες εφαρμογες οπως Google Earth Pro,Limewire,Picasa (Οργανωνει τις φωτογραφιες σου,τρελη εμφανιση),Opera κτλ με παρα πολυ ευκολο τροπο να τα κανεις Install. Εαν θελεις κατι παραπανω στειλε μου pm να σου δωσω το msn μου.

 

Πιστευω αξιζει να ασχοληθεις με ενα λογισμικο απο ανθρωπους προς ανθρωπους (δωρεαν) παρα με ενα λογισμικο απο εταιρια προς πελατες (200Εuro +),στηριξτε και λιγο την ανθρωποτητα και οχι καθημερινα τις πολυεθνικες,που στην τελικη μονο τα πολλα επωνυμα προγραμματα του εχει να προσφερει και το ονομα του,στο ορκιζομαι τιποτα περισσοτερο,επισης και για καθε προγραμματα πληρωνεις ξεχωριστα,ενω στα Linux εισαι και νομιμος και δεν πληρωνεις ΜΙΑ!

 

Dimitrisg μπραβο σου που βοηθας αρκετους νεους εδω (οπως κ εμενα πριν δυο-μηνο),πιστεψε με εγω δεν το ξεχασα :-)

 

Ωραιο ναμε btw... μου θυμισες αυτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ! Λοιπον εχω ενα laptop το οποιο εχει μεσα Vista κ θα ηθελα να ρωτισω αν γινεται να βαλω μεσα παραλλιλα Linux . Πως μπορω να το κανω (αν γινεται) ? ευχαριστω . . . !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimitrisg μπραβο σου που βοηθας αρκετους νεους εδω (οπως κ εμενα πριν δυο-μηνο),πιστεψε με εγω δεν το ξεχασα :-)

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λόγια φίλε Massivor ! :-) και γω σαν χρηστης linux νεος ειμαι .

αν ξερω κατι και μπορω να βοηθησω φυσικα δεν το κραταω για μενα , η πληροφορια ειναι για να δινεται.

 

Μην ξεχνας οτι ανηκουμε στο linux community και η δεοντολογια μας ειναι τετοια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λόγια φίλε Massivor ! :-) και γω σαν χρηστης linux νεος ειμαι .

αν ξερω κατι και μπορω να βοηθησω φυσικα δεν το κραταω για μενα , η πληροφορια ειναι για να δινεται.

 

Μην ξεχνας οτι ανηκουμε στο linux community και η δεοντολογια μας ειναι τετοια ;)

Ενας απο τους λογος που ασχοληθηκα ηταν αυτος,πως ηταν απο ανθρωπους προς ανθρωπους :-)

 

Αρα εκτος απο δωρεαν ουσιαστικα φερνουν πιο κοντα τους Users του σε αντιθεση με τα Windows... :P

 

Χαιρομαι που υπαρχει ακομα ανθρωπια :confused: :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια που μου προσφερατε εβαλα Linux τελικα σε ενα απο τα δυο κομπιουτερ που εχω(συγκεκριμενα εβαλα το Mandriva 2007) και θα ηθελα να ρωτησω Αν γινεται να συνδεθουν τα δυο κομπιουτερ που εχω μεσω δικτυου για να μαινω στο ιντερνετ το ρωταω γιατι το αλλο κομπιουτερ εχει Windows XP θα μπορεσου να συνδεθουν λοιπον μεσω δικτυου και αν ναι ποιες ρυθμισεις θα χριαστουν?;

Ευχαρστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπαινεις στο ιντερνετ? Εχεις dslmodem η router? Ελπιζω οχι dial up. Παλι θα γινοταν αλλα τι να κανεις με αυτο...

 

Αν εχεις dsl modem στα XP πρεπει να κανεις bridge connections. Πας στο control panel, network connections, διαλεγεις την καρτα δικτυου και τη συνδεση DSL και με δεξι κλικ θα το βρεις.

Φυσικα πρεπει πρωτα να εχεις φτιαξει τοπικο δικτυο τα windows με το Linux.

Αν εχεις ρουτερ ειναι ακομα πιο απλο. Τα windows με το ρουτερ ειναι ηδη σε τοπικο δικτυο και τα windows εχουν το router για gateway. Απλως βαζεις και το Linux σε μια ελευθερη ethernet port του ρουτερ και δινεις IP address στο ιδιο υποδικτυο, gateway το IP του ρουτερ και DNS αυτα που εχεις βαλει και στα xp.

 

Αν εχεις προβλημα στο να φτιαξεις δικτυο μεταξυ windows kai linux γενικως ασχετα απο το internet πες μας και θα βρουμε την ακρη.

Το mandriva εχει KDE η Gnome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...