Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο bootάρισμα


sotoserres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρασα το Ubuntu 7.10 . όλα καλά.. έκανα κάποιες ρυθμίσεις για ήχο χθες.. όλα ήταν οκ.. το αλλάζω σε ΧΡ και ανοίγω το μTorrent και αφήνω το pc όλο το βράδυ... πάω να ξαναμπώ σε ubuntu τώρα και ενώ δείχνει ότι τα φορτώνει βγάζει το παρακάτω μήνυμα..

 

BusyBox v1.1.3 (Debian 1:1.1.3-5ubuntu7) Built-in shell (ash)

(initramsfs)

 

και ο κέρσορας αναβοσβήνει στο τέλος του μηνύματος.. καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώτο αυτό ακριβώς αντιμετώπησα σήμερα στο λαπτοπ που έχω δώσει στη μάνα μου με λιnuxmint πάνω... ίσως να έχει να κάνει με αναβαθμηση που έκανα χθές. Πάντως έκανα μποοτ με recovery mode και μετα κανονική επανεκίνση και όλα καλα

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτα κανεις εκινηση εχεις στον grub τρεις επιλογες... λογικά σε ubuntu θα είναι η δεύτερη

....δηλ. ... ξεκινας το πσ... σε βγαζει σε μια οθόνη όπου επιλέγεις πως θα μπουτάρεις... Εκεί με τα βελακια θα επιλεξεις τη δευτερη και θα πατήσεις εντερ... Θα μπουταρεις ως υπερ χρήστης ... σε command prompt .. εκει δωσε εντολή startx και μετά κανε κανονικα επανεκινηση

 

σε εμενα αν θυμαμαι καλα , γιατι δεν του εδωσα πολυ σημασία το πρωί, έτσι λειτούργησε παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην οθόνη που επιλέγεις λειτουργικό πατάω Ubuntu-Linux .. μετά μου λέει πάτα ESC για να επιλέξεις .. αλλιώς φορτώνει μονο του και στην συνέχεια βγάζει το μύνημα που είπα.. πατάω λοιπόν ESC και μου εχει να επιλέξω... δεν θυμα΄μαι ακριβώς τις επιλογές αλλα η πρώτη πρεπει να ήταν η απλή , η δεύτερη safe mode και η τρίτη έλεγε κάτι memtester ... αν διαλέξω την πρώτη βγάζει το παραπάνω μήνυμα , αν διαλέξω την δεύτερη κάνει κατι υπολογισμους και μετά πάλι κολλάει κάπου.. αν πατήσω την τριτη νγαίνει σε μια μπλε οθόνη και δεν ξέρω τι κανει εκει ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τρελαθώ... τώρα μπήκε.. έτσι απλά.. χωρίς να κάνω τίποτα.. το μόνο που πήραξα ειναι ότι έβγαλα τα usb ηχειάκια γιατί είχα βαρεθει να ακούω τα μπιπ απο τα reset..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...