Προς το περιεχόμενο

Θέλω LINUX


sotoserres

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγκεκριμενα edubuntu εχω βαλει σε livecd και ναι εχει τα πλεονεκτηματα που λες

δεν εκανα ομως εγκατασταση ωστε να συγκρινω και γω,

γιατι νομιζω οτι το mandriva εχει τον απλουστερο installer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αρχη του topic το ηξερα οτι θα προταθει το ubuntu πιο πολυ

ειναι οπως οταν αρχιζει καποιος πιτσιρικας να κοιταει ποδοσφαιρο τρεχουμε να τον κανουμε την ομαδα μας :-D

το καλυτερο ειναι να τον αφησουμε να διαλεξει μονος του

 

 

σαν το sex... στέλνεις πρώτα τον γιο σου σε μια "εύκολη γυναίκα με πείρα" για να αποκτήση καλή εμπειρία με το "άθλημα" ...:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν το sex... στέλνεις πρώτα τον γιο σου σε μια "εύκολη γυναίκα με πείρα" για να αποκτήση καλή εμπειρία με το "άθλημα" ...:-D:-D

 

Αν πας έτσι, δε σε βλέπω να μαθαίνεις και πολλά για το linux... Θέλει σοβαρότητα και όρεξη η υπόθεση... Θέλει και πολύ διάβασμα, όχι γραμμικό, όπως είπαν και προηγουμένως...

 

You should try a live cd first.

I'm using ubuntu 7.10 live cd right now... You'll be surprised ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας έτσι, δε σε βλέπω να μαθαίνεις και πολλά για το linux... Θέλει σοβαρότητα και όρεξη η υπόθεση... Θέλει και πολύ διάβασμα, όχι γραμμικό, όπως είπαν και προηγουμένως...

 

You should try a live cd first.

I'm using ubuntu 7.10 live cd right now... You'll be surprised ...

 

ενταξει εχεις δικιο εν μερη (στο ορεξη) αλλα κι ο Linus Torvalds ειπε

have fun
δεν σημαινει οτι με το linux πρεπει να ξενυχτισεις στο διαβασμα (εγω ξενυχτισα και κοιμηθηκα στις εντεκα της επομενης με το beryl :lol: )

σαν να δίνεις εξετάσεις, χαλάρωση θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου κι εγω σαν νεος χρηστης που ειμαι θα σου προτεινα Ubuntu...

2-3 μηνες το πολυ τα εχω και πλεον καθολου windows...οπως σου ειπαν τα παιδια στην αρχη θα τα βρεις λιγο σκουρα...αλλα σιγα σιγα συνηθιζεις(και κολλας:P)...

δεν ειμαι και ο πλεον εμπειρος χρηστης(το αντιθετο θα ελεγα),αλλα αυτη ειναι η γνωμη ενος πρωταρη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή .... νομιζω δεύτερο ή τρίτο ποστ ήταν οταν σου είπα sotto να κατεβασεις 2-3 διανομές και να τις δοκιμάσεις... είναι πιστευω τοο καλυτερο που έχεις να κάνεις...

Μην κάνεις αμέσως εγκατάσταση ... τρέξε τις από το livecd και δες ποια σου ταιριάζει περισσότερο....

 

Α.... και να τον ακούς τον DimitrisG....γενικά οι Δημήτρηδες... ξέρουν.... lol

 

Αυτά

Hasodikis

(Δήμήτρης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αυτη τη στιγμή γράφω από ουμπούντου 7.04 αρκετά καλό θέλω να πιστεύω... άρχισε να δουλεύει και το ρούτερ.. μια απορία ακόμα.. έβαλα ελληνικά όπως είπε ο δημήτρης πιο πάνω.. αλλά πως αλλαζω στα γρήγορα γλώσσα.... υπάρχει και σαν το σιφτ-αλτ των γουϊντοους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ξεκινάει η τρέλα, το πόσο ρήχα δηλαδή, χωρίς λόγο είναι τα windows. Υπάρχουν ντουζίνες να διαλέξεις. Στις προτιμήσιες (preferences), λογικά desktop shortcuts, θα το βρεις τέλος πάντων. Και γενικότερα στα preferences μπορείς να του αλλάξεις τα πέταλα

 

Πρόταση: both alt keys

 

Περί ubuntu, αν απλά έχεις σιχαθεί τα windows είσαι οκ. Αν όμως ψήνεσαι να ασχοληθείς με το ζήτημα, μόνος σου θα διαπιστώσεις ποια διανομή θα σε βολεύει.

Όπως είπαν παραπάνω, have fun!

 

(Σωτήρης, εντάξει όχι Δημήτρης αλλά συνονόματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ κάτι έκανα με αλλαγή γραμμάτων... ανακάλυψα όμψς ότι δεν έχς ήχο.. τα ηχειάκια μου είναι usb.. όταν τα εβαζα στα windows έκανα ένα ήχο επιβεβαίωσης.. τώρα ούτε ήχο ούτε τίποτα.. έχει κανείς καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε μου ένα λινκ .. το είχα κατεβάσει απο ubuntu.gr αλλα ήταν σε μυστηρια μορφή και μπερδεύτηκα.. μάλλον επειδή κατέβασα την έκδοση dvd.. δοκιμάζω το cd και επανέρχομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε μου ένα λινκ .. το είχα κατεβάσει απο ubuntu.gr αλλα ήταν σε μυστηρια μορφή και μπερδεύτηκα.. μάλλον επειδή κατέβασα την έκδοση dvd.. δοκιμάζω το cd και επανέρχομαι..

 

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...