Προς το περιεχόμενο

[ubuntu] Κρασάρισμα του X-Server του installation CD


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας κατέβασα το λειτουργικό ubuntu 7.01 desktop... το έγραψα σε cd και έκανα restart για να το bootarw.. αφού φορτώσει και πατήσω την επιλογή start or install στο περιβάλλον που έχει το ubuntu ξεκινάει να φορτώνει και μου βγάζει μετά απο λίγο το εξής:

 

The display server has been shut down about 6 times in the last 90 seconds.It is likely that something bad is going on.Waiting for 2 minutes before trying again on display

 

 

Καταλαβαίνω ότι έχει σχέση με την κάρτα γραφικών μου η οποία είναι ATI Saphire HD 2600 XT..

 

τι μπορώ να κάνω για να το αντιμετωπίσω το πρόβλημα αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το alternative install cd και δοκιμασε να εγκαταστησεις το ubuntu απο κει. ΔΕΝ ειναι live cd ομως και ο installler του ειναι σε text-mode. Με λιγα λογια, δεν θα δεις γραφικο περιβαλλον μεχρι να εγκατασταθει τελειως στο σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το δοκιμάσω...

έχει διαφορά όμως με το live cd εφόσον γίνει εγκατάσταση στο σκληρό ?

Συγνώμη αλλά πρώτη φορά ξεκινάω να ασχοληθώ με linux ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι καμια απολυτως. Στο τελος το αποτελεσμα το ιδιο ειναι. Η μονη διαφορα που εχουν (εκτος απο τον installer) ειναι το live περιβαλλον που απουσιαζει απο το alternative για περιπτωσεις σαν τη δικη σου.

 

Μια ακομη διαφορα ειναι η δυνατοτητα της custom εγκαταστασης (και upgrade απο την προηγουμενη εκδοση) απο το alternative cd βαζοντας μονο οτι πακετα θες και παραλειποντας αλλα αχρηστα οπως πχ τα παιχνιδια ή την υποστηριξη για γλωσσες οπως τα κινεζικα, γιαπωνεζικα κλπ. Αυτο ομως θελει ερκετη εμπειρια, οποτε μην σε μπλεξω αφου εισαι αρχαριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το κατεβάζω αυτή τη στιγμή θα τελειώσει σε 1 ωρίτσα και κάτι εαν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα ξαναρωτήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κατέβασα και εγκατέστησα με επιτυχία το alternative cd με μόνο πρόβλημα πλέον τα γραφικά...

 

ξεκίνησε κανονικά ολά χωρίς πρόβλημα με ανάλυση 1600 χ 1200 μόλις άλλαξα την ανάλυση μου στο 1024 χ 768 τα χρώματα ξεθώριασαν και η εικόνα ψιλοθολή πρόσπάθησα και ξανάβαλα την προηγούμενη ανάλυση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα..

 

πήγα sto official site της ΑΤΙ και κατέβασα τους drivers για linux αλλά δε μπόρεσα ούτε να τους εγκαταστήσω κ ούτε να τους τρέξω...

 

κάποια ιδέα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς και μπαίνεις στο γραφικό περιβάλλων βάλε τους driver που κατέβασες στο home σου και κάνε τα βήματα εγκατάστασης όπως περιγράφονται εδώ

 

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide

 

Κάνεις την method 2 και ακολουθείς τα βήματα πιστά κάνοντας copy paste τις εντολές στην κονσόλα μια μια.Θα σου πρότεινα πρώτα να κάνεις το update στο συστημά σου δίνοντας σε κονσόλα

 

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

 

Aν μετά την διαδικασία εγκατάστασης πάει κάτι στραβά και δεν μπορείς να μπείς στο σύστημα σου μην πας σε format αλλά ρώτα να σου πούμε την διαδικασία επαναφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα διαβάσω και θα κάνω αυτό που μου είπες ....

με το που μπήκα σε περιβάλον linux μου βρήκε 184 updates και τα έκανα ελπίζω να είναι μέσα και αυτό που μου λές για το sudo...

 

 

"edit"

εντελώς άχρηστος είμαι .... μου λέει να βρώ και να κάνω το εξής: (σύμφωνα με τον οδηγό που μου υπέδειξε ο chek2fire)

 

Change to the download directory. Make sure that you have the universe and multiverse repositories enabled in /etc/apt/sources.list before doing these steps.

 

δε μπορώ να βρώ πουθενά αυτή τη διαδρομή (δηλ. δε ξέρω πως.)

έκανα και search files πάλι τίποτα...

 

και στη συνέχεια μου λέει να πάω στο software properties ενώ εμέν α μου έχει μόνο software sources το ανοίγω και δεν είναι το ίδιο παράθυρο :/

 

επίσης έκανα ένα search στο google How to add Universe and Multiverse repository μπάς και βρώ άλλο τρόπο αλλά πάλι πρέπει να βρώ τη διαδρομή /etc/apt/sources.list

 

τι να κάνω να τα παρατήσω ....ααααααα μπουχουχου σνιφ κλαψ βοηθήστε plzzzzzzz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδεύεσαι αυτό που σου είπα να κάνεις είναι ο τρόπος για να κάνεις μια αναβάθμιση και ενημέρωση στο σύστημα σου μέσω κονσόλας.Το sudo είναι όταν θέλεις να κάνεις μια ενέργεια που απαιτεί δικαιώματα root χρήστη η να ανοίξεις κάποιο πρόγραμμα με τέτοια δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία εγώ όμως τώρα πώς θα βρώ τη διαδρομή /etc/apt/sources.list είναι διαδρομή φακέλων όπως στα windows ή είναι μια διαδρομή που πρέπει να τρέξω μέσα απο το sudo όπως λές???

 

Υ.Σ. το sudo απο που το τρέχω είναι κάτι σαν το run ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sudo κανει μια συνηθισμενη εντολη να τρεχει με δικαιωματα root. Πχ δινοντας απλως "gedit", θα ανοιξει τον επεξεργαστη κειμενου και μπορεις να αλλαξεις οποιο αρχειο κειμενου ειναι μεσα στο /home/<username> και στους υποφακελους του.Μεχρι εκει εχεις δικαιωματα σαν απλος χρηστης! Δινοντας ομως "sudo gedit" μπορρεις να αλλαξεις ενα αρχειο κειμενου ΠΑΝΤΟΥ. Και επειδη το 99,99% των αρχειων ρυθμισεων στο linux ειναι σε μορφη απλου κειμενου, καταλαβαινεις τι ζημια μπορεις να κανεις με ενα μικρο λαθος οταν εισαι με sudo.

 

Για να ανοιξεις το sources.list γραψε στο τερματικο

>sudo gedit /etc/apt/sources.list

Κανονικα το ανοιγει και χωρις το sudo, αλλα δεν σε αφηνει να σωσεις οτι αλλαγες εκανες, γιατι ειναι βασικο αρχειο συστηματος. Εδω μεσα ειναι οι διευθυνσεις των repositories, "αποθηκες" πακετων και updates για το 90% που θα χρειαστεις.

 

Εκει για να εισαι 1000% σιγουρος βαλε τα παρακατω για αρχη

>deb ftp://ftp.ntua.gr/ubuntu/ gutsy main restricted universe multiverse
deb ftp://ftp.ntua.gr/ubuntu/ gutsy-updates main restricted universe multiverse
deb ftp://ftp.ntua.gr/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse
deb ftp://ftp.ntua.gr/ubuntu/ gutsy-security main restricted universe multiverse
deb ftp://ftp.ntua.gr/ubuntu/ gutsy-proposed main restricted universe multiverse

και μονο αυτα. Αν θες σου εξηγω τι ειναι...

 

Μετα κανε ενα

>sudo apt-get update

ωστε να ενημερωθει και το συστημα για την αλλαγη που εκανες.

Απο κει και μετα εισαι ετοιμος να βαλεις οτι λεει ο οδηγος.

 

Σημειωση: Στο linux το αντιστοιχο του C: ειναι το / . Ολα τα αλλα, σκληροι και drives, γινονται mount σε καποιο υποφακελο του /mount/ ή του /media/

 

 

 

 

Θα εκανα το post νωριτερα αλλα η ΔΕΗ εκανε 2 φορες διακοπη :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνω κανονικά τα βήματα που μου λές ξεκινάω δηλαδή αλλά μόλις γράψω στο terminal την εντολή sudo gedit /etc/apt/sources.list μου ζητάει το κωδικό για τον χρήστη ... και δε μπορώ να πληκτρολογήσω τίποτα εκεί ότι και να πατάω.. και αν πατήσω enter μου λέει Sorry try again.

 

Edit

είπα να δοκιμάσω ακόμα μια φορά έβαλα το κωδικό προσεκτικά κι ας μην έλεγε κάτι και μου πέταξε το sources.list οπότε θεωρώ ότι είναι εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...