Προς το περιεχόμενο

1ο Συνέδριο Κοινοτήτων και ομάδων ΕΛΛΑΚ


yiannis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιχτή Πρόσκληση

Συνέδριο Κοινοτήτων ΕΛΛΑΚ

 

Έχουμε τη χαρά να σας προσκαλέσουμε στο 1ο Συνέδριο Κοινοτήτων ΕΛΛΑΚ (Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα) που θα διεξαχθεί στις 21 και 22 Μαρτίου του 2008, στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, στην Αθήνα.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει παρουσίαση των Συλλόγων / Κοινοτήτων / Ομάδων που ασχολούνται με το ΕΛΛΑΚ στην Ελλάδα καθώς και την συνεργασία μεταξύ τους.

Το πρόγραμμα θα αποτελείται από παρουσίαση των κοινοτήτων, ομιλίες σχετικά με το ελεύθερο λογισμικό, καθώς και workshops. Ο σκοπός του συνεδρίου είναι η γνωριμία μεταξύ των Κοινοτήτων, η εύρεση τρόπων συνεργασίας μεταξύ τους και η παρουσίασή τους στο κοινό. Διαρκή ενημέρωση για το συνέδριο μπορείτε να έχετε στον ιστότοπο http://www.fosscomm.gr

 

Η μέγιστη χρονική διάρκεια των παρουσιάσεων θα είναι μία (1) ώρα.

Η θεματολογία έχει ως εξής:

1.Παρουσίαση κοινότητας

2.Παρουσίαση συγκεκριμένου project κοινότητας ή γενικά πρωτότυπης χρήσης ΕΛΛΑΚ

3. Ειδική παρουσίαση [κυβερνητικοί οργανισμοί/ ειδικοί προσκεκλημένοι, κλπ]

 

Οι ενδιαφερόμενες κοινότητες μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected].

Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή συμμετοχών έχει οριστεί η 18 Φεβρουαρίου 2008.

 

Με τιμή,

Η Ένωση Φίλων και Χρηστών Λίνουξ Ελλάδος (Hellug)

Η Κοινότητα Ελεύθερου Λογισμικού του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

Η Ελληνική Κοινότητα Debian

Η Ομάδα Χρηστών Linux Ιωαννίνων (I.L.U.G.) και

Η Ελληνική Διανομή της έκδοσης Slackel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε με το καλό:mrgreen:...

 

Πάντως ας δωθεί σημασία σε αυτό

(το post μου είναι καζούρα στο φίλο που το δημοσίευσε, 1-2 iso που μου είχε δώσει δεν "προχώραγαν", γι' αυτό:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σχολή μου (αρχιτεκτονική) είμαστε 4-5 ψημενοι με linux αλλά σε κάνα χρόνο τελειώνουν όλοι (6ετείς) εκτός από μένα (που δεν είμαι και το πρωτοπαλίκαρο, noob θεωρούμαι ακόμα).

Τα χαζοδίκτυα δε λένε να αχοληθούν λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά αποφασίσαμε και εμείς σαν ελληνική ομάδα του ubuntu να συμμετέχουμε στο συνέδριο.Η συμμετοχή μας θα έχει να κάνει με μια σύντομη παρουσίαση της δουλειάς που γίνετε στην κοινότητα μέσω του site της ,της λίστας,irc channel αλλά και των διάφορων άλλων δραστηριοτήτων όπως το support για cd σε εκδηλώσεις.Πάντως βρισκόμαστε σε συζητήσεις για το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε.

 

logo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα πάω μια και θα είμαι με το ubuntu-gr team.Προχτές έγινε και συζήτηση στο irc του ubuntu-gr για το τι παρουσίαση θα κάνουμε στο συνέδριο.Πάντως θα έχει αρκετό ενδιαφέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την παρασκευή οι συγκοινωνίες στην Αθήνα λειτουργούν κανονικά?

Είναι σημαντικό να ξέρω γιατί ήδη κάηκα με το τρένο και (ερχόμενος) παρασκευή αυθημερών πρέπει να ανέβω στα πολυτεχνεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soturin, εξ όσων γνωρίζουμε οι συγκοινωνίες θα λειτουργούν κανονικά την Παρασκευή. Αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα, θα το βολέψουμε κάπως ;-)

 

Ελπίζω να τα πούμε στο συνέδριο λοιπόν :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα μπορέσω να έρθω. :-( :-( :-(

 

Πίστευα ότι θα μπορέσω να το συνδύαζα με κάτι δουλειές που που είχα αλλά κατέβηκα την προηγούμενη εβδομάδα. Ίσως το επαναλάβουμε ένα διήμερο που θα είμαι Αθήνα. :-) :-) :-)

 

Αν κανένας από Βόλο και ποιο πάνω ξεκινήσει να κατέβει ας σφυρίξει να βγω στην εθνική οδό στο ύψος του Αλμυρού να με μαζέψει και εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και εγώ θα είμαι εκεί. Είμαστε στην κατηγορία 3 για να παρουσιάσουμε τη χρήση opensource εργαλείων στις διαδικτυακές εφαρμογές μας στο κόμμα κλπ.

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...