Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο κάψιμο εικόνας dvd


ggeo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Προσπάθησα να κάψω μια εικόνα σε ένα dvd μέσω k3b αλλά μου έβγαζε σφάλμα και έτσι προσπαθώντας από τη γραμμή εντολών μου βγάζει :

 

[root@localhost x]#growisofs -dvd-compat -input-charset=ISO-8859-1 -Z /dev/hdb -R -J -pad "/tmp/kde-x/dvdvolume.iso"

Executing 'genisoimage -input-charset=ISO-8859-1 -R -J -pad /tmp/kde-x/dvdvolume.iso | builtin_dd of=/dev/hdb obs=32k seek=0'

0.26% done, estimate finish Fri Jan 18 15:57:48 2008

0.52% done, estimate finish Fri Jan 18 15:54:36 2008

0.78% done, estimate finish Fri Jan 18 15:53:32 2008

/dev/hdb: "Current Write Speed" is 16.4x1352KBps.

:-[ WRITE@LBA=0h failed with SK=5h/ASC=21h/ACQ=02h]: Invalid argument

:-( write failed: Invalid argument

 

To dvd δεν έχει προστασία εγγραφής.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ,

 

Έπειτα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες με τα k3b,gnomebaker κτλ κατάφερα να το κάψω τελικά με το gnomebaker.

Μου φαίνεται σα να υπακούει στο νόμο των πιθανοτήτων!Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει.Γιατί να μην το καίει με την πρώτη?Είναι δυνατόν να μην μπορεί να το κάψει από την γραμμή εντολών?Και να το καίει έστω από πολλές προαπάθειες απότο gnomebaker?Βέβαια,δεν είμαι και ειδικός ,δεν ξέρω αν χρησιμοποίησα και τις πιο κατάλληλες εντολές στην κονσόλα..

(Το dvd δεν ήταν rw.)

 

Ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που δεν απαντώ στο ερώτημά σου,αλλά χρησιμοποίησε gnomebaker να βρεις την υγειά σου.

Το gnomebaker κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με το k3b: και τα δύο χρησιμοποιούν το growisofs. Επομένως καλά κάνει και προσπαθεί από γραμμή εντολών, αφού αναζητά το πρόβλημα κατευθείαν στην πηγή του.

 

Λοιπόν ,

 

Έπειτα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες με τα k3b,gnomebaker κτλ κατάφερα να το κάψω τελικά με το gnomebaker.

Μου φαίνεται σα να υπακούει στο νόμο των πιθανοτήτων!Δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει.Γιατί να μην το καίει με την πρώτη?Είναι δυνατόν να μην μπορεί να το κάψει από την γραμμή εντολών?Και να το καίει έστω από πολλές προαπάθειες απότο gnomebaker?Βέβαια,δεν είμαι και ειδικός ,δεν ξέρω αν χρησιμοποίησα και τις πιο κατάλληλες εντολές στην κονσόλα..

(Το dvd δεν ήταν rw.)

 

Ευχαριστώ παιδιά!

Ξαναδοκίμασε με ένα RW (μην καις δισκάκια τζάμπα), και αφού σκάσει μια φορά, ποσταρέ μας τις τελευταίες γραμμές από την έξοδο της εντολή dmesg. Το πιθανότερο είναι ότι είναι θέμα hardware πάντως και όχι software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Με rw dvd που δοκίμασα,το έκαψε με την πρώτη,κανένα πρόβλημα.Πάντως και στο παρελθόν 2-3 φορές με έχει τύχει να μην μπορεί να το κάψει με την πρώτη αλλά μετά από 2-3 φορές.Αυτή τη φορά όμως δεν γινόταν τίποτα.Γενικά,δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα,χρησιμοποιώ το k3b και είμαι ευχαριστημένος.

(Οπότε δεν ποστάρω το dmesg αφού δούλεψε τώρα,έτσι?)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...