Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν υπάχει σύγκριση μεταξύ XBOX One gamepad και Steam Controller. Το XBONE gamepad είναι το καλύτερο στο είδος του, ενώ το Steam Controller είναι συμπληρωματικό για όσα games δεν μπορείς να παίξεις με το XBONE gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η καλύτερη τιμή που μπορούμε να βρούμε τον xbox controller;

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

με τον ανταπτορα μαζι για να παιζει ασυρματα(ο οποιος κοστιζει ξεχωριστα https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html ),αρα βγαινει κοντα στα 40ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η καλύτερη τιμή που μπορούμε να βρούμε τον xbox controller;

Θέλει αρκετό ψάξιμο το controller του xbox.

Πολλοί θεωρούν ότι δεν αξίζει +20€ σε σχέση με του 360.

 

Μετά αποφασίζεις αν θες ασύρματο ή ενσύρματο.

Αν θες ενσύρματο πρέπει να αγοράσεις τη "+cable" έκδοση  στο PC. Με το play & charge μόνο φορτίζει.

Αν θες ασύρματο και έχεις Win 10 ψάξε τις νέες εκδόσεις (το controller του Xbox One S). Συνδέεται με οποιοδήποτε Bluetooth αντάπτορα σε PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

με τον ανταπτορα μαζι για να παιζει ασυρματα(ο οποιος κοστιζει ξεχωριστα https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html ),αρα βγαινει κοντα στα 40ευρω.

 

Περισσότερο ρώτησα για να δω αν υπάρχει κάποιο "ειδικό"  μαγαζί σε Ελλάδα ή εξωτερικό με καλές τιμές.

 

Θέλει αρκετό ψάξιμο το controller του xbox.

Πολλοί θεωρούν ότι δεν αξίζει +20€ σε σχέση με του 360.

 

Μετά αποφασίζεις αν θες ασύρματο ή ενσύρματο.

Αν θες ενσύρματο πρέπει να αγοράσεις τη "+cable" έκδοση  στο PC. Με το play & charge μόνο φορτίζει.

Αν θες ασύρματο και έχεις Win 10 ψάξε τις νέες εκδόσεις (το controller του Xbox One S). Συνδέεται με οποιοδήποτε Bluetooth αντάπτορα σε PC.

 

Έχω έναν controller από το xbox 360, αλλά βλέπω ότι ο αντάπτορας για το pc είναι ακριβός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και off-topic, τέσπα:

 

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

με τον ανταπτορα μαζι για να παιζει ασυρματα(ο οποιος κοστιζει ξεχωριστα https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html ),αρα βγαινει κοντα στα 40ευρω.

 

Είναι λάθος επιλογή πλέον αυτό το combo. Το gamepad με το built-in bluetooth συμφέρει καλύτερα.

 

 

Το  D-pad το φτιάξανε? Ήταν άθλιο στο Xbox 360...

 

Ναι.

 

 

Πολλοί θεωρούν ότι δεν αξίζει +20€ σε σχέση με του 360.

 

Δεν ισχύει αυτό. To Χ360 gamepad είναι τρελό πισωγύρισμα στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως έτυχε να έχω ένα xbox 360 με καλώδιο(μου το έδωσε φίλος) και παίζει όλα τα παιχνίδια μια χαρά στον υπολογιστή.

Δεν λέω,του one είναι κλάσεις ανώτερο,αλλά με γλίτωσε από έξοδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. To Χ360 gamepad είναι τρελό πισωγύρισμα στις μέρες μας.

Σίγουρα το καινούριο είναι καλύτερη επιλογή γενικά, καθαρά από άποψη τιμής το είπα. 

 

Υπάρχουν πολλοί που παραπονιούνται για τη ποιότητα κατασκευής, ειδικά σε σύγκριση με το Dual Shock 4. Ήταν και ένας από τους λόγους που βγήκε το πανάκριβο elite controller... Αλλά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια τιμονιέρα για pc... Δεν θέλω κάτι φοβερό. Κόστος άντε μέχρι 80 ευρώ.

 

Για pc την θέλω για f1 2016 κυρίως και dirt rally σε windows 10.

 

Αν μπορεί να συνδεθεί και με xbox one (forza) θα ήταν μεγάλο συν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το καινούριο είναι καλύτερη επιλογή γενικά, καθαρά από άποψη τιμής το είπα. 

 

Υπάρχουν πολλοί που παραπονιούνται για τη ποιότητα κατασκευής, ειδικά σε σύγκριση με το Dual Shock 4. Ήταν και ένας από τους λόγους που βγήκε το πανάκριβο elite controller... Αλλά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά. 

είναι καλυτερο χωρίς συζήτηση και σαν αίσθηση κτλ αξίζει τη διαφορά

 

το μόνο που μένει να δω με το καιρό είναι αν θα είναι το ίδιο σκυλί με τα χρόνια όπως του 360 που είναι απέθαντο

 

πάντως παίζοντας εδώ και λίγο καιρό τώρα με του one ξαναπαίζοντας λίγο με του 360 μου φάνηκε "τρώγλη" συγκριτικά

 

επίσης ο σταυρός που είναι και η μεγαλύτερη βελτίωση είναι αιώνες μπροστά, στο 360 άλλο πατάς και τις μισές φορές πατιέται μαζί και κάτι άλλο 

 

θα μπορούσε να είναι καλύτερο του one και σίγουρα φθηνότερο, όμως έτσι όπως το βλέπω εδώ και λίγο καιρό το προτείνω σίγουρα σε σχέση με το 360 και ας είναι ακριβότερο, αξίζει αυτή η διαφορά καλώς ή κακώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενημερώσω ότι με το νέο Anniversary Update των Windows 10 όλως τυχαίως έσπασε το support του DS4.

 

UPDATE: Φαίνεται ότι υπάρχει λύση για το πρόβλημα, την δοκίμασα και δούλεψε μιά χαρά.

 

video και link στο spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ενημερώσω ότι με το νέο Anniversary Update των Windows 10 όλως τυχαίως έσπασε το support του DS4.

 

Με αφορμή το «όλως τυχαίως» να συμπληρώσω ότι έχω καταφέρει να συνδέσω το XBOX One S gamepad μέσω bluetooth με όσες android συσκευές έχω δοκιμάσει, εκτός από όσες είναι Sony (Z5 και Z3C).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Έχω πορωθει με το Elite Horizons. Παίζω με το xbox360 joypad, αλλά δυστυχώς το βρίσκω λίγο δυσχρηστο γιατί ότι binding και να κάνεις πάντα κάποια πλήκτρα μένουν απέξω. Έτσι έχω δίπλα και ένα mini keyboard.

 

Κάποια στιγμή στο παρελθόν ή Microsoft είχε βγάλει το chatpad που ήταν ένα πληκτρολόγιο που έμπαινε από κάτω από το χειριστήριο. Αυτό θα ήταν ιδανικό και παίζει στα 20 ευρώ από σκρουτζ. Δυστυχώς από ότι έχω διαβάσει δεν δουλεύει σε pc παρά μόνο με πατέντα που παρακάμπτει το xinput.

 

Μήπως το έχει κάνει κάποιος να δουλέψει σωστά με win 10?

 

Άλλη λύση είναι το chatpad για το xone controller αλλά εκεί πρέπει να πάρω και ασύρματο ανταπτορα και ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...