Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς οχι εδώ κ πολλα χρόνια...αν αλλαξει το κριτήριο αυτο κ ας πουμε παιρνει μπαταριες αλλα κρατανε αρκετα...και το μπατζετ ανεβει στα 40 υπαρχει τπτ;

Ναι εκεί παίζεις σε xbox 360 ασύρματο. Προσωπικά έχω και του xbox one και του xbox 360 και παίζω το ίδιο καλά και με τα 2. Τρελή ασύρματη απόσταση (έχω Steam Link στο σαλόνι και παίζω πολλά παιχνίδια με το 360 χειριστήριο που είναι συνδεδεμένο στο δωμάτιο και μεσολαβεί τοίχος!) και τεράστια διάρκεια μπαταρίας. Παίρνεις μία 4αδα επαναφορτιζόμενες ΑΑ και ξεχνάς να τις αλλάξεις.

 

Τέλος είναι το πιο απροβληματιστα σε υποστήριξη στον pc. Παίζουν τα πάντα. Εγώ το χρησιμοποιώ στα παιχνίδια εκτός Steam που σε αρκετά δεν δουλεύει το Steam controller.

 

Τιμή μαζί με τον ανταπτορα 42 ευρώ περίπου.. http://www.skroutz.gr/s/310347/Microsoft-Xbox-360-Wireless-Controller-for-Windows.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το DS4 δουλεύει τέλεια σε Windows, με το build-in bluetooth της mobo μου δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Για ακόμα μια φορά, keep in mind, ότι το DS4 έχει πάρα πολύ κακή αυτονομία (και κακή τιμή, αλλά αυτό σηκώνει κουβέντα). Γνώμη μου είναι αν θες οπωσδήποτε αυτό το layout καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις προς Logitech μεριά. Εκτός βέβαια κι αν δεν σε ενοχλεί να φορτίζεις κάθε μέρα το gamepad.

Η αυτονομία δεν  με απασχολεί και τόσο, το χρησιμοποιώ και με το καλώδιο (όπως και με το speedlink και όταν είχα ps3)

Ασυρματα ειναι μεσω bluetooth αρα ειναι λιγο ταλαιπωρια στο πως θα το σεταρεις και ειναι και ανεβαινει αρκετα το κοστος αγορας.

Και εγω παντως θα προτεινα Logitech σε τετοια διαταξη που ειναι και σημαντικα φθηνοτερα εκτως των αλλων.

Στο σετάρισμα αν αναφέρεσαι σε κάτι για led κτλ. πέρα της σωστής αναγνώρισης των πλήκτρων (αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χρειάζεται ρύθμιση μέσω του προγράμματος DS4Windows για κάθε παιχνίδι) θα το σκεφτώ.

Θα σκεφτώ και το logitech που προτείνεται.

 

Επίσης για το SpeedLink Strike Nx Wireless που έχει το layout που κοιτάω έχετε κάποια γνώμη, με το torid της

speedlink είμαι ευχαριστημένος. 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κοιταγα κ εγω αλλα αξιζει γενικα λες;;;εννοω ειναι 10 χρονων μηπως του one αν κ ενσυρματο αξιζει παραπανω για 10 ευρο κιολας;;;;βεβαια φτασαμε τα 50 συν μεταφορικα αλλα αν το αξιζει θα γίνει η υπερβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κοιταγα κ εγω αλλα αξιζει γενικα λες;;;εννοω ειναι 10 χρονων μηπως του one αν κ ενσυρματο αξιζει παραπανω για 10 ευρο κιολας;;;;βεβαια φτασαμε τα 50 συν μεταφορικα αλλα αν το αξιζει θα γίνει η υπερβαση

Τι να σου πω.. Το χειριστήριο του one το χρησιμοποιώ μόνο στο xbox γιατί δεν θέλω καλώδια και δεν έχω τον ασύρματο ανταπτορα. Πολλοί εδώ μέσα θα σου πούνε ότι είναι πολύ καλύτερο από του 360. Προσωπικά με βολευουν το ίδιο και ίσως και να προτιμώ του 360 λιγάκι λόγο πιο σφιχτων μοχλών.

 

Το σίγουρο είναι ότι σε θέμα συμβατότητας με παιχνίδια στο PC το 360 τα παει άριστα. Για το one έχω διαβάσει ότι τρώει κάτι κολλήματα μερικές φορές.

 

Για αυτό ας σου πει κάποιος που το δουλεύει σε pc πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα εχθές το torid για το pc και μπορώ να πω ότι είναι οκ χειριστήριο. Τα μόνα μειον που είδα μέσα σε κανα 2ωρο που έπαιξα είναι:

 

1) ότι βάζοντας το usb του σε μπροστινή θύρα usb του pc αλλά με το pc να είναι στα 2.5 - 3 μέτρα απόσταση και πίσω από την τηλεόραση (δεν είχαν δηλαδή καλή ''οπτική επαφή'') με αποτέλεσμα παίζοντας fifa κάποια ελαφρά και σύντομα πατήματα σε τρίγωνο και x (για προωθημένη και πάσα δηλαδή) να μην τα αντιλαμβάνεται και να αντιλαμβάνεται μόνο τα πιο δυνατά πατήματα και λίγο μεγαλύτερης διάρκειας (μόλις έφερα το ανταπτοράκι του με προέκταση usb στο τραπέζι και είχαν οπτική επαφή και λιγότερη απόσταση από 1 μέτρο όλα οκ)

 

2) Γενικά παίζω με πάθος και χειρίζομαι λίγο πιο δυνατά από ότι πρέπει τους αναλογικούς μοχλούς. Στο συγκεκριμένο gamepad προσωπικά νιώθω ότι θέλει λίγο πιο απαλά (σε καμία περίπτωση φλώρικα, απλά όχι τέρμα δυνατά όπως παίζω εγώ γενικά) για να κρατήσουν περισσότερο στον χρόνο.

 

Κατα τα άλλα:

 

Ωραίο πιάσιμο, όμορφη κατασκευή, μια χαρά το πάτημα όλων των κουμπιών, καλή απόκριση κλπ.

 

Αν με ρωτούσατε ποιό θα έπαιρνα μέχρι τα 30 ευρώ θα σας έλεγα το ενσύρματο 360 γιατί 2 που είχα μου είχαν αντέξει πολύ καιρό και βρίσκεις και ανταλλακτικά τους στο ebay και τα αλλάζεις μόνος σου (πχ μοχλούς), αλλά στην προκειμένη πήρα το torid γιατί το βρήκα από φίλο στα 20 καινούριο στο κουτί του.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κοιταγα κ εγω αλλα αξιζει γενικα λες;;;εννοω ειναι 10 χρονων μηπως του one αν κ ενσυρματο αξιζει παραπανω για 10 ευρο κιολας;;;;βεβαια φτασαμε τα 50 συν μεταφορικα αλλα αν το αξιζει θα γίνει η υπερβαση

Αν θες την διάταξη του xbox σε οικονομικό και αξιόπιστο πας στο torid(το έχω και σε ότι παιχνίδι το έχω βάλει δεν έιχα θέμα) αλλιώς στο xbox. Αυτό που κοιτάζω τώρα είναι κάποιο με  διάταξη ds3/4 λόγω συνήθειας απ'το playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

babis13 & idonthave,

 

θα έλεγα και στους δύο να ρίξετε μια ματιά στο speedlink Strike, καθώς φαίνεται να καλύπτει τα θέλω σας.

https://www.skroutz.gr/s/7070260/SpeedLink-Strike-Nx-Wireless-PS3-PC.html?from=account_favorites

 

Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά κρίνοντας από άλλα χειριστήρια της speedlink (torid, xeox) πιστεύω να μείνετε ικανοποιημένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα εχθές το torid για το pc και μπορώ να πω ότι είναι οκ χειριστήριο. Τα μόνα μειον που είδα μέσα σε κανα 2ωρο που έπαιξα είναι:

 

1) ότι βάζοντας το usb του σε μπροστινή θύρα usb του pc αλλά με το pc να είναι στα 2.5 - 3 μέτρα απόσταση και πίσω από την τηλεόραση (δεν είχαν δηλαδή καλή ''οπτική επαφή'') με αποτέλεσμα παίζοντας fifa κάποια ελαφρά και σύντομα πατήματα σε τρίγωνο και x (για προωθημένη και πάσα δηλαδή) να μην τα αντιλαμβάνεται και να αντιλαμβάνεται μόνο τα πιο δυνατά πατήματα και λίγο μεγαλύτερης διάρκειας (μόλις έφερα το ανταπτοράκι του με προέκταση usb στο τραπέζι και είχαν οπτική επαφή και λιγότερη απόσταση από 1 μέτρο όλα οκ)

 

2) Γενικά παίζω με πάθος και χειρίζομαι λίγο πιο δυνατά από ότι πρέπει τους αναλογικούς μοχλούς. Στο συγκεκριμένο gamepad προσωπικά νιώθω ότι θέλει λίγο πιο απαλά (σε καμία περίπτωση φλώρικα, απλά όχι τέρμα δυνατά όπως παίζω εγώ γενικά) για να κρατήσουν περισσότερο στον χρόνο.

 

Κατα τα άλλα:

 

Ωραίο πιάσιμο, όμορφη κατασκευή, μια χαρά το πάτημα όλων των κουμπιών, καλή απόκριση κλπ.

 

Αν με ρωτούσατε ποιό θα έπαιρνα μέχρι τα 30 ευρώ θα σας έλεγα το ενσύρματο 360 γιατί 2 που είχα μου είχαν αντέξει πολύ καιρό και βρίσκεις και ανταλλακτικά τους στο ebay και τα αλλάζεις μόνος σου (πχ μοχλούς), αλλά στην προκειμένη πήρα το torid γιατί το βρήκα από φίλο στα 20 καινούριο στο κουτί του.

 

Τελικά ή είμαι τρελά άγαρμπος ή η ποιότητα του πάνω στα αναλογικά είναι για τον ...

 

Συνολικά (από χθες που το πήρα ολοκαίνουριο) να έχω παίξει 15 παιχνίδια fifa.

 

Toυ xbox one controller μου χάλασε έπαθε το ίδιο μετά το 4-5-6μηνο (δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς) και τα 2 gamepad 360 που είχα, χάλασαν στο ίδιο σημείο πάλι μετά από αρκετό καιρό και αυτά. Αυτό εδώ το Torid πρώτη μέρα ουσιαστικά.. Είπαμε... 

 

ΥΓ: Και έπαιζα και λίγο πιο μαλακά και καλά να το προσέξω αυτό... :P

 

post-182562-0-18584900-1470790548_thumb.jpg

post-182562-0-32767400-1470790549_thumb.jpg

post-182562-0-62606600-1470790550_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, είναι ακριβό αυτό και αμα χαλάσει θα πειράξει.. :P

 

Σίγουρα παίζω άγαρμπα, αλλά εντάξει, δεν περίμενα να χαλάσει από την πρώτη μέρα.

 

Τώρα λέω να βάλω λίγη λόγκο προσεκτικά εκεί (αμα το ενώσεις με το υπόλοιπο δεν φαίνεται τίποτα) και αργότερα το ανοίγω και βάζω το αριστερό αναλογικό στο δεξί και είμαι οκ... (για μια μέρα ακόμα.. :devil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το Xbox One Elite, άμα το βγάλεις κι' αυτό BLR, τότε μάλλον είσαι άγαρμπος εσύ :P

 

Το υλικό που έχουν πάνω τα analog του elite, διαφέρει από του ''απλού''? Γιατί αν όχι, μια χαρά το χαλάω και εκείνο.

 

Aνέβηκε και ένα review σήμερα για το elite

 

 

Τώρα λέω να βάλω λίγη λόγκο προσεκτικά εκεί (αμα το ενώσεις με το υπόλοιπο δεν φαίνεται τίποτα) και αργότερα το ανοίγω και βάζω το αριστερό αναλογικό στο δεξί και είμαι οκ... (για μια μέρα ακόμα.. :devil: )

 

Του έβαλα και logo αλλά δεν βλέπω μετά από 2 ώρες που το έχω κολλήσει να κρατήσει για πολύ. Έχει ο φίλος (που από αυτόν το πήρα) να μου δώσει καλλυματάκια για να βάλω πάνω στα αναλογικά του torid (κάτι καλλυματάκια που έχω εγώ είναι πιο μικρά και δεν κάνουν), αλλά με ενοχλούν λίγο στο παίξημο γενικά όλα αυτά με τα ''μπιμπικάκια'' τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό που έχουν πάνω τα analog του elite, διαφέρει από του ''απλού''? Γιατί αν όχι, μια χαρά το χαλάω και εκείνο.

 

Aνέβηκε και ένα review σήμερα για το elite

 

 

Του έβαλα και logo αλλά δεν βλέπω μετά από 2 ώρες που το έχω κολλήσει να κρατήσει για πολύ. Έχει ο φίλος (που από αυτόν το πήρα) να μου δώσει καλλυματάκια για να βάλω πάνω στα αναλογικά του torid (κάτι καλλυματάκια που έχω εγώ είναι πιο μικρά και δεν κάνουν), αλλά με ενοχλούν λίγο στο παίξημο γενικά όλα αυτά με τα ''μπιμπικάκια'' τους..

140ευρω κοστιζει το εν λογω controller+30περιπου ευρω ο ανταπτορας ειμαστε στα 170ευρω. Αν καποιος θελει να παρει και την επαναφορτιζομενη μπαταρια(γιατι ειναι δυνατον να μην κραζει κανεις οτι τοσο ακριβο controller και δεν σου δινει εστω το charge and play δωρο?)του XboxOne η τιμη παει στα 180-190ευρω.

 

Ε οχι αγαπητε Σακη δεν τα αξιζει 100% τα χρηματα αυτα.Ουτε αυτοι που παιζουν Fighting games θα δωσουν 200ευρω για το XboxOne elite controller και δεν θα αγορασουν Arcade Stick.

Εβλεπα πριν λιγες μερες ενας απο τους top 5 στο SF5 στο ladder στην Ευρωπη και επαιζε με ps3 controller στο pc....

 

Ναι γουσταρω τρελα τις customize επιλογες που εχει απο πισω(που και παλι θα τις αξιοποιησουν πληρως λιγα ατομα),ναι μαρεσει επισης πολυ ο σχεδιασμος του(προσωπικα),οπως οι αλλαγες που μπορεις να κανεις σε χειρισμο,αλλα αν προοριζεται για pc και πρεπει να αγοραστουν και τα υπολοιπα ξεφευγει πολυ. Και με μονο 1 χρονο εγγυηση,αν παθει κατι να δω μετα τι θα κανεις σε βαθος χρονου....

Παντως και εγω εβαλα στο XboxOne και στο dualshock 4 μου προστατευτικα στα αναλογικα καλου κακου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

140ευρω κοστιζει το εν λογω controller+30περιπου ευρω ο ανταπτορας ειμαστε στα 170ευρω. Αν καποιος θελει να παρει και την επαναφορτιζομενη μπαταρια(γιατι ειναι δυνατον να μην κραζει κανεις οτι τοσο ακριβο controller και δεν σου δινει εστω το charge and play δωρο?)του XboxOne η τιμη παει στα 180-190ευρω.

 

Ε οχι αγαπητε Σακη δεν τα αξιζει 100% τα χρηματα αυτα.Ουτε αυτοι που παιζουν Fighting games θα δωσουν 200ευρω για το XboxOne elite controller και δεν θα αγορασουν Arcade Stick.

Εβλεπα πριν λιγες μερες ενας απο τους top 5 στο SF5 στο ladder στην Ευρωπη και επαιζε με ps3 controller στο pc....

 

Ναι γουσταρω τρελα τις customize επιλογες που εχει απο πισω(που και παλι θα τις αξιοποιησουν πληρως λιγα ατομα),ναι μαρεσει επισης πολυ ο σχεδιασμος του(προσωπικα),οπως οι αλλαγες που μπορεις να κανεις σε χειρισμο,αλλα αν προοριζεται για pc και πρεπει να αγοραστουν και τα υπολοιπα ξεφευγει πολυ. Και με μονο 1 χρονο εγγυηση,αν παθει κατι να δω μετα τι θα κανεις σε βαθος χρονου....

 

Παντως και εγω εβαλα στο XboxOne και στο dualshock 4 μου προστατευτικα στα αναλογικα καλου κακου.

Ρε φίλε τί κοβεσαι πάλι με το χειριστήριο; Κάθε φορά θα πεταχτείς να μας πεις τα ίδια για την τιμή του. Όπως είπε κ το βίντεο (το οποίο είναι πολύ ωραίο review, μπράβο στα παιδιά) αν το πιάσεις στα χέρια σου καταλαβαίνεις κ επίσης ίσως να μην απευθύνεται σε εσένα. Cool mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε τί κοβεσαι πάλι με το χειριστήριο; Κάθε φορά θα πεταχτείς να μας πεις τα ίδια για την τιμή του. Όπως είπε κ το βίντεο (το οποίο είναι πολύ ωραίο review, μπράβο στα παιδιά) αν το πιάσεις στα χέρια σου καταλαβαίνεις κ επίσης ίσως να μην απευθύνεται σε εσένα. Cool mate.

Σου εθιξα την αγορα σου και τα γραφεις αυτα?Η μηπως απαγορευεται να πουμε την γνωμη μας(με επιχειρηματα)?Και εγω XboxOne controller εχω δεν ειμαι xboxone hater,απλα αυτο που εγραψα και παραπανω ειναι οτι οντως απευθυνεται για λιγους απλα οταν μου λεει οτι το κοστος το δικαιολογει 100% απλα αν το πιασεις ε εκει οσο να ναι ξεφευγει. Και για την αυτονομια της μπαταριας νομιζει οτι ειναι λιγο υπερβολικα αυτα που γραφονται.

 

Α επισης συγνωμη που στο θεμα αυτο γενικα δεν συμμετεχουν πολλα ατομα και αναγκαζεσαι να διαβαζεις τα ιδια και τα ιδια συνεχεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα μπορούσαν στα 120-130 ευρώ που χρειάζονται για την αγορά του να είχαν μέσα και τον ανταπτορα και την μπαταρία...Το θεωρώ λίγο γυφτια να μην περιέχονται σε ένα πακέτο όλα μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...