Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τσίμπησα χθες το XBOX ONE S gamepad. Η MS ποτέ δεν θα σταματήσει να με εκπλήσει στο πόσο καλύτερο μπορεί να κάνει ένα ήδη τέλειο gamepad. Καλύτερα grips (είναι κάπως τραχιά, δεν γλιστράνε όσο και να ιδρώσουν τα χέρια σου) και καλύτερα αναλογικά (αισθητά καλύτερη ακρίβεια και λιγότερο traction, πιο smooth στο άγγιγμα). Δύο FPS που δοκίμασα έβγαιναν headshots για πλάκα (χωρίς auto-aim). Στο κομμάτι της ακρίβειας το δεξί αναλογικό έχει φτάσει να είναι σχεδόν ισάξιο με το Steam Controller, που με τη σειρά του είναι ισάξιο με keyboard/mouse combo. Τρομερή δουλειά από μέρους της MS, δεν το περίμενα.

 

Για την ώρα το bluetooth δουλεύει μόνο σε Windows 10. Δοκίμασα στην TV (που έχει Android OS), στο Ζ5, στο PS3 καθώς και στο Steam Link. Όλες οι συσκευές αναγνωρίζουν ότι είναι XBONE gamepad και γίνονται pair κανονικά, αλλά το gamepad δεν δουλεύει, μάλλον λόγω έλλειψης drivers. Βέβαια, μου κάνει εντύπωση για ποιό λόγο δεν το αναγνωρίζουν σαν generic gamepad και να παίζει κανονικά, τέσπα. Πιστεύω ότι τουλάχιστον στο Android και στο Steam Link το πρόβλημα θα έχει λυθεί μέσα στις επόμενες μέρες.

 

Σε γενικές γραμμές είναι καλό update και μάλλον η πιο συμφέρουσα αγορά αυτή τη στιγμή για όποιον ψάχνει XBOX ONE gamepad, ακόμα και στα 63 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο μονο που θα δειξει ο καιρος ειναι στην αντοχη του εν λογω gamepad. Επισης νομιζω οτι αν και επεσε δουλεια στον σταυρο του XboxOne,και παλι προτιμαω αυτον του dualshock 4 αν μπορω να σκεφτω πραγματα που να υστερει το εν λογω controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς, η Sony έχει μείνει πάρα πολύ πίσω στο gamepad της. Και δεν αναφέρομαι στο σταυρό (που τον βρίσκεις καλύτερο) ή στο layout (που το βρίσκω χειρότερο), που στην τελική είναι θέματα προσωπικού γούστου, αλλά αναφέρομαι στο ότι πρέπει να φορτίζω το DS4 μετά από 5 ώρες session. Άσε που πλέον νομίζω ότι ούτε τόσο κρατάει η μπαταρία του, αφού το έχω φορτίσει τόσες φορές που έχει μειωθεί η ζωή της. Τεράστιο φάουλ αυτό της Sony και κρίμα που δεν το έχει διορθώσει ακόμα.

 

Σχετικά με την αντοχή στο χρόνο που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι είναι φτιαγμένο από διαφορετικά υλικά από το πρωτότυπο XBONE gamepad, οπότε δεν νομίζω και να υπάρχει πρόβλημα στην πάροδο του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Street fighter 5,mortal kombat και dirt που δοκιμασα τους 2 σταυρους ναι μου βγηκε καλυτερος του playstation.Ειναι το μονο θετικο που μπορω να πω οτι εχει το DS4 εναντι του Xbox One. Τα αλλα δυστηχως ειναι γνωστα για το DS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκανα update στο XBOX ONE S gamepad μέσα από το XBOX Accessories app στο πισί και τώρα παίζει στην Android TV μου, αλλά τα κουμπάκια είναι ένα χάλι. Σε δύο games που δοκίμασα με το Moonlight app, άλλα πατάω κι άλλα κάνουν. Φαντάζομαι ότι οφείλεται στην έλλειψη drivers.

 

Επίσης, κάτι άλλο που παρατήρησα, το gamepad δεν δουλεύει ούτε με καλώδιο με το Steam Link. Επικοινώνησα με το support και μου απάντησαν μέσα στην ίδια μέρα (!) ότι "we investigate the matter".

 

 

Σε Street fighter 5,mortal kombat και dirt που δοκιμασα τους 2 σταυρους ναι μου βγηκε καλυτερος του playstation.Ειναι το μονο θετικο που μπορω να πω οτι εχει το DS4 εναντι του Xbox One. Τα αλλα δυστηχως ειναι γνωστα για το DS4.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν λιώνω και τόσο πολύ στα fighting, ώστε να μου κάνει τόση διαφορά, αλλά σε αρχαία 8bit games προτιμώ το d-pad του XBOX. Αλλά όπως είπα γούστα είναι αυτά. Το θέμα είναι τι κάνουν οι εταιρείες με τα feats που ΔΕΝ είναι γούστα (ξέρω 'γω με την αυτονομία).

 

Dirt με σταυρό; Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα update στο XBOX ONE S gamepad μέσα από το XBOX Accessories app στο πισί και τώρα παίζει στην Android TV μου, αλλά τα κουμπάκια είναι ένα χάλι. Σε δύο games που δοκίμασα με το Moonlight app, άλλα πατάω κι άλλα κάνουν. Φαντάζομαι ότι οφείλεται στην έλλειψη drivers.

 

Επίσης, κάτι άλλο που παρατήρησα, το gamepad δεν δουλεύει ούτε με καλώδιο με το Steam Link. Επικοινώνησα με το support και μου απάντησαν μέσα στην ίδια μέρα (!) ότι "we investigate the matter".

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν λιώνω και τόσο πολύ στα fighting, ώστε να μου κάνει τόση διαφορά, αλλά σε αρχαία 8bit games προτιμώ το d-pad του XBOX. Αλλά όπως είπα γούστα είναι αυτά. Το θέμα είναι τι κάνουν οι εταιρείες με τα feats που ΔΕΝ είναι γούστα (ξέρω 'γω με την αυτονομία).

 

Dirt με σταυρό; Γιατί;

Απλα εκανα δοκιμες σε καποια παιχνιδια να δω διαφορες με το σταυρο,και σε αυτο για καποιο λογο ειδα μια μικρη διαφορα.

Ισως εβαζα και τα ποδοσφαιρακια στην λιστα αλλα τα εχω σταματησει εδω και χρονια.

Εννοειται οτι δεν με βολευει προσωπικα ο σταυτος σε αυτα τα παιχνιδια απο εποχες Forza 1 στο Xbox :P

Προβλημα παντως με το gamepad(πιο πολυ φταιει το παιχνιδι )συναντησα και στο προσφατο I am setsuna που ειπα να δοκιμασω να δω αν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω  αυτή τι στιγμή το συγκεκριμένο gamepad SPEEDLINK TORID WIRELESS τύπου xbox, δουλεύει άψογα, δεν έχω κάποιο θέμα στην αναγνώριση από τα παιχνίδια. Tο μόνο μείον για εμένα είναι ότι έχοντας συνηθίσει το χειριστήριο από playstation (τις θέσεις σταυρού και αναλογικού) προτιμώ την συγκεκριμένη διάταξη.

 

Σκέφτομαι την αγορά PS4 χειριστηρίου για να το συνδέσω με το PC, η ερώτηση είναι αν θα δουλεύει σωστά, αναγνωρίζετε από τα παιχνίδια? Σύμφωνα με αυτό εδώ με το συγκεκριμένο πρόγραμμα DS4Windows δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να δουλέψει, το μόνο μειονέκτημα είναι ίσως σε κάποια παιχνίδια να μην δουλεύει σωστα σε ασύρματη σύνδεση μέσω bluetooth αντάπτορα (με καλώδιο δεν υπάρχει πρόβλημα απ'όσα διάβασα).

To θέλω κυρίως για pro/fifa/nba2k/racing games

 

Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το DS4 δουλεύει τέλεια σε Windows, με το build-in bluetooth της mobo μου δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Για ακόμα μια φορά, keep in mind, ότι το DS4 έχει πάρα πολύ κακή αυτονομία (και κακή τιμή, αλλά αυτό σηκώνει κουβέντα). Γνώμη μου είναι αν θες οπωσδήποτε αυτό το layout καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις προς Logitech μεριά. Εκτός βέβαια κι αν δεν σε ενοχλεί να φορτίζεις κάθε μέρα το gamepad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα εχοντας κλησει μια 8ετια με το logitech dual action εχει αρχισει το αριστερο αναλογικο κ τα χανει οποτε ενδιαφέρομαι για ενα χειριστήριο εως 30 ευρο με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) να ναι ασυρματο αλλα με επαναφορτιζομενες μπαταριες που μα φορτιζονται με usb στυλ ps3 που ειχα παλιοτερα

2)να ειναι απο καλα υλικα κ να εχει μια αντοχη στον χρονο

3)μια ζωη παιζω κ εχω συνηθησει σε ps layout αλλα δεν εχω κ θεμα με xbox

 

Και τελευταίο ειναι για αθλητικους τιτλους οποτε ο σταυρος αδιαφορος μονο αναλογικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω  αυτή τι στιγμή το συγκεκριμένο gamepad SPEEDLINK TORID WIRELESS τύπου xbox, δουλεύει άψογα, δεν έχω κάποιο θέμα στην αναγνώριση από τα παιχνίδια. Tο μόνο μείον για εμένα είναι ότι έχοντας συνηθίσει το χειριστήριο από playstation (τις θέσεις σταυρού και αναλογικού) προτιμώ την συγκεκριμένη διάταξη.

 

Σκέφτομαι την αγορά PS4 χειριστηρίου για να το συνδέσω με το PC, η ερώτηση είναι αν θα δουλεύει σωστά, αναγνωρίζετε από τα παιχνίδια? Σύμφωνα με αυτό εδώ με το συγκεκριμένο πρόγραμμα DS4Windows δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να δουλέψει, το μόνο μειονέκτημα είναι ίσως σε κάποια παιχνίδια να μην δουλεύει σωστα σε ασύρματη σύνδεση μέσω bluetooth αντάπτορα (με καλώδιο δεν υπάρχει πρόβλημα απ'όσα διάβασα).

To θέλω κυρίως για pro/fifa/nba2k/racing games

 

Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Ασυρματα ειναι μεσω bluetooth αρα ειναι λιγο ταλαιπωρια στο πως θα το σεταρεις και ειναι και ανεβαινει αρκετα το κοστος αγορας.

 

Και εγω παντως θα προτεινα Logitech σε τετοια διαταξη που ειναι και σημαντικα φθηνοτερα εκτως των αλλων.

 

 

Καλησπερα και απο εμενα εχοντας κλησει μια 8ετια με το logitech dual action εχει αρχισει το αριστερο αναλογικο κ τα χανει οποτε ενδιαφέρομαι για ενα χειριστήριο εως 30 ευρο με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) να ναι ασυρματο αλλα με επαναφορτιζομενες μπαταριες που μα φορτιζονται με usb στυλ ps3 που ειχα παλιοτερα

2)να ειναι απο καλα υλικα κ να εχει μια αντοχη στον χρονο

3)μια ζωη παιζω κ εχω συνηθησει σε ps layout αλλα δεν εχω κ θεμα με xbox

 

Και τελευταίο ειναι για αθλητικους τιτλους οποτε ο σταυρος αδιαφορος μονο αναλογικο!

Πολυ δυσκολα τα πραγματα για αυτα που ζητας. Μονο απο Speedlink μερια αν υπαρχει κατι οπως το παραπανω(δεν ξερω βεβαια πως φορτιζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα και απο εμενα εχοντας κλησει μια 8ετια με το logitech dual action εχει αρχισει το αριστερο αναλογικο κ τα χανει οποτε ενδιαφέρομαι για ενα χειριστήριο εως 30 ευρο με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) να ναι ασυρματο αλλα με επαναφορτιζομενες μπαταριες που μα φορτιζονται με usb στυλ ps3 που ειχα παλιοτερα

2)να ειναι απο καλα υλικα κ να εχει μια αντοχη στον χρονο

3)μια ζωη παιζω κ εχω συνηθησει σε ps layout αλλα δεν εχω κ θεμα με xbox

 

Και τελευταίο ειναι για αθλητικους τιτλους οποτε ο σταυρος αδιαφορος μονο αναλογικο!

 

Δεν πρόκειται να βρεις αυτό που ψάχνεις. Είτε θα κάνεις υποχώρηση στο (1) ή στο (2), είτε θα ανεβάσεις το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή το logitech f710 μου κανει;;

 

Το F710 κάνει 40 ευρώ και δεν έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία που να φορτίζει μέσω usb, τουλάχιστον όχι στο κουτί του.

 

Άρα μάλλον δεν σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα εχοντας κλησει μια 8ετια με το logitech dual action εχει αρχισει το αριστερο αναλογικο κ τα χανει οποτε ενδιαφέρομαι για ενα χειριστήριο εως 30 ευρο με τα εξης χαρακτηριστικα:

1) να ναι ασυρματο αλλα με επαναφορτιζομενες μπαταριες που μα φορτιζονται με usb στυλ ps3 που ειχα παλιοτερα

2)να ειναι απο καλα υλικα κ να εχει μια αντοχη στον χρονο

3)μια ζωη παιζω κ εχω συνηθησει σε ps layout αλλα δεν εχω κ θεμα με xbox

Και τελευταίο ειναι για αθλητικους τιτλους οποτε ο σταυρος αδιαφορος μονο αναλογικο!

Μήπως σου βρίσκεται ακόμα το PS3 χειριστήριο? Ακουγεται το ιδανικό για εσένα. Δυστυχως αν δεν το έχεις ακόμα, καινούριο είναι αδικαιολόγητα ακριβό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οχι εδώ κ πολλα χρόνια...αν αλλαξει το κριτήριο αυτο κ ας πουμε παιρνει μπαταριες αλλα κρατανε αρκετα...και το μπατζετ ανεβει στα 40 υπαρχει τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...