Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μοντέλο Grey-Blue που είχε στα Public ήταν το μοναδικό που το κουτί είχε ημερομηνία κατασκευής (2016), οπότε δεν ήθελα να παίξω την τύχη μου με τα άλλα μοντέλα. Τα 5 ευρώ διαφορά επίσης μου φάνηκαν ύποπτα.

 

To άρθρο που είχα βρεί και το οποίο αναφέρεται στη λύση του προβλήματος με τα triggers είναι του Μάιου 2016.

 

http://gearnuke.com/sony-fixed-dualshock-4-trigger-issues-improving-build-quality/

 

Πάντως η τιμή του καί στο Skroutz  εκεί βρίσκεται.

 

Για την μπαταρία ναί έχεις δίκιο, τα υπολόγισα λάθος. Έπαιξα κάπου στις 6 ώρες και η μπαταρία έπεσε στο 60%, αλλά τις 2 πρώτες ώρες το φόρτιζα παράλληλα. Άρα ανα μία ώρα έχανε τουλάχιστον 10%. Σίγουρα με την απενεργοποίηση του touchpad και του φωτισμού θα υπάρξει κάποια βελτίωση, αλλά και πάλι η μπαταρία κρατάει πάρα πολύ λίγο.

 

Τα μελανά σημεία είναι η απουσία υδροφοβικής επίστρωσης τόσο στο χειριστήριο όσο και στα αναλογικά, όπως και η μέτρια ποιότητα των αναλογικών, κάτι όμως που διαφαίνεται μόνο από ειδικό τέστ (μέσω του xpadder).

 

Μου αρέσει το κράτημά του πολύ, αλλά με βαριά καρδιά πρέπει να τονίσω ότι το Logitech F710 είναι ποιοτικότερη πρόταση.

 

Δεν ξέρω πόσο καλό είναι το XBOXONE gamepad, αλλά δεν θα εκπλαγώ αν τέλος της ημέρας το F710 είναι το καλύτερο όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τελικό συμπέρασμα: Για κάποιον που θέλει χειριστήριο για το PC του με form factor τύπου Dualshock, η αντικειμενικά καλύτερη επιλογή είναι το Logitech F710 με 2 προϋποθέσεις: Nα έχει τον ασύρματο αντάπτορα σε απόσταση όχι μεγαλύτερη του ενός μέτρου για απροβλημάτιστη επικοινωνία, ενώ θα πρέπει να δώσει χρόνο μερικών ημερών για να συνηθίσει τις σκανδάλες που απαιτούν δύναμη για να πατηθούν.

 

Δεν έχω το F710, αλλά επειδή έχω το G700s το οποίο είναι επίσης προϊόν της Logitech, αν ο δέκτης του gamepad είναι ίδιος με τον δέκτη του mouse, τότε μιλάμε για τεράστιο μείον, σε σημείο που να μην το αγοράζεις. Στο G700s έχω τον δέκτη επάνω στο tower και το mouse επάνω στο γραφείο, η απόστασή τους σε ευθεία είναι περίπου μισό μέτρο και πάλι υπάρχουν στιγμές που το σήμα διακόπτεται. Multiplayer παίζω πλέον μόνο ενσύρματα λόγω αυτού του προβλήματος.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνουν bluetooth όλα τα wireless gamepads να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια χρησιμοποιώ το F710. Αν ο αντάπτορας είναι μέχρι 1 -1,5 μέτρο απόσταση από το χειριστήριο δεν έχει προβλήματα συνδεσιμότητας.

 

Όταν το πρώτο καιρό είχα τον αντάπτορα στο έπιπλο της TV, απόσταση 2,5 μέτρα από μένα, είχα περίπου 1-2 μικροδιακοπές ανα gaming session. Μόλις έφερα τον αντάπτορα κοντά μου, δεν ξαναείχα πρόβλημα και μάλιστα ο αντάπτορας είναι σε USB HUB με άλλους 2 ασύρματους αντάπτορες της Logitech και ένα Bluetooth dongle, χωρίς το οποιοδήποτε πρόβλημα παρεμβολής.

 

Ομοίως δεν έχω πρόβλημα με το ποντίκι G602 και το ασύρματο πληκτρολόγιο K750.

 

Mε όλα όμως είχα θέμα όταν η απόσταση ήταν 2,5 μέτρα.

 

(Από το PC φεύγει 10μετρο USB Active καλώδιο, που κάνει τον γύρο του σαλονιού και καταλήγει σε HUB κρυμμένο πίσω από τον καναπέ που κάθομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα(το εχει ο αδελφος μου βεβαια το F710)το μονο μεγαλο αρνητικο ειναι που δεν σου δινει την επιλογη να το συνδεσεις αν θες ενσυρματα το 710 ή και να το φορτισεις αλα XboxOne.

 

Τεραστια ξενερα εφαγα σε αυτο το κομματι.Απο εργονομια δεν ειχα θεμα εκτως απο τις σκανδαλες που ηθελαν συνηθεια.

Ειδικα αυτο τον καιρο που εχει πεσει και κατω των 40ευρω ειναι καλη επιλογη 

https://www.skroutz.gr/s/282580/Logitech-F710-Wireless-Gamepad.html?keyphrase=Logitech+f710

 

Παντως τον σταυρο του τον βρηκα κατωτερο δυστηχως απο του XboxOne controller(βεβαια καλυτερο απο του Xbox360)αλλα οντως με διαφορα ο καλυτερος σταυρος(κυριως για fightning παιχνιδια πχ ειναι του Dualshock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος σταυρός μακράν του Dualshock.

 

Το θέμα με τη μπαταρία του F710, ότι δηλαδή δεν υπάρχει καλώδιο, προσωπικά δεν με απασχόλησε ποτέ. Κρατάει τόσο πολύ με 2 ΑΑ μπαταρίες, που πραγματικά το ξεχνάς το θέμα τελείως. Αγοράζεις μιά εξάδα μπαταρίες να βρίσκονται σε κάποιο συρτάρι και τέλειωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mε όλα όμως είχα θέμα όταν η απόσταση ήταν 2,5 μέτρα.

 

DS4, X1 gamepad, καθώς και το Steam controller μου παίζουν στα 3+ μέτρα απροβλημάτιστα.

 

 

 

Για μενα(το εχει ο αδελφος μου βεβαια το F710)το μονο μεγαλο αρνητικο ειναι που δεν σου δινει την επιλογη να το συνδεσεις αν θες ενσυρματα το 710 ή και να το φορτισεις αλα XboxOne.

 

Τεραστια ξενερα εφαγα σε αυτο το κομματι.Απο εργονομια δεν ειχα θεμα εκτως απο τις σκανδαλες που ηθελαν συνηθεια.

Ειδικα αυτο τον καιρο που εχει πεσει και κατω των 40ευρω ειναι καλη επιλογη 

https://www.skroutz.gr/s/282580/Logitech-F710-Wireless-Gamepad.html?keyphrase=Logitech+f710

 

Παντως τον σταυρο του τον βρηκα κατωτερο δυστηχως απο του XboxOne controller(βεβαια καλυτερο απο του Xbox360)αλλα οντως με διαφορα ο καλυτερος σταυρος(κυριως για fightning παιχνιδια πχ ειναι του Dualshock.

 

 

Για μένα τα μεγάλα αρνητικά του F710 είναι το proprietary wireless και η θέση του αριστερού αναλογικού. Οι σκανδάλες τι πρόβλημα έχουν; Είναι πολύ σκληρές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκανδαλες εννοω σε σχεση με XboxOne που εχω τωρα,δεν ξερω αλλα δεν ημουν το ιδιο ανετος στην χρηση τους ειτε σε Fighting παιχνιδια που δοκιμασα ειτε πχ στο Dark Souls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκανδάλες των F510 και F710 θέλουν τόσο πολύ περισσότερη δύναμη για να πατηθούν, που τις πρώτες μέρες τα χέρια μου πιάνονταν.

 

Όσον αφορά την wireless επικοινωνία, όπως είπα αν είσαι στο 1-1,5 μέτρο είσαι ΟΚ. Περισσότερο από αυτό και αρχίζουν να επηρεάζουν διάφοροι παράγοντες (θέση αντάπτορα, οπτική επαφή με χειριστήριο, έπιπλα, γυάλινες και άλλες ανακλαστικές επιφάνειες, άλλες ασύρματες συσκευές) και πάει λέγοντας.

 

Σε μένα επηρεάζουν αρνητικά οι γυάλινες επιφάνειες του επίπλου της TV και του τραπεζιού μπροστά από τον καναπέ. Και με το Dualshock 4 σίγουρα θα έχω θεματάκια αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το F710, αλλά επειδή έχω το G700s το οποίο είναι επίσης προϊόν της Logitech, αν ο δέκτης του gamepad είναι ίδιος με τον δέκτη του mouse, τότε μιλάμε για τεράστιο μείον, σε σημείο που να μην το αγοράζεις. Στο G700s έχω τον δέκτη επάνω στο tower και το mouse επάνω στο γραφείο, η απόστασή τους σε ευθεία είναι περίπου μισό μέτρο και πάλι υπάρχουν στιγμές που το σήμα διακόπτεται. Multiplayer παίζω πλέον μόνο ενσύρματα λόγω αυτού του προβλήματος.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάνουν bluetooth όλα τα wireless gamepads να τελειώνουμε.

οι κεραίες της logitech γενικά είναι καλές, αλλά η αλήθεια είναι ότι αν παρεμβάλλονται έπιπλα πάντα έκαναν και πάντα θα κάνουν διακοπές, οπότε εγώ έχω καταλήξει στη παρακάτω λύση για να μη βάζω καλώδιο και δεν έχω καθόλου lag

 

τα χειριστήρια xbox από την άλλη που συνεχίζω και τιμώ (είτε 360 , είτε one) δε καταλαβαίνουν και πιάνουν παντού και πάντα

το μόνο πρόβλημα που είχα με του one είναι ότι το καλώδιο που περιλαμβανόταν στη συσκευασία έκανε αποσυνδέσεις (αντίστοιχο καλώδιο είχε και το g700 μου ή το mx performance μου, αλλά το έχω κάπου χαμένο..), οπότε το έβαλα στο πιστό μου hub που εδώ και άπειρα χρονιά δε μασάει καθόλου και εξυπηρετεί τις 3 κεραίες μου μια χαρά 

 

όταν παίζω με χειριστήριο απομακρύνομαι αρκετά (γιατί παίζω σε tv που έχω στο χώρο) , αλλά για το ποντίκι είναι ότι πρέπει αυτή η απόσταση για gaming και οποιαδήποτε άλλη απόσταση είναι καλή για απλή χρήση (αν και για απλή χρήση έχω και ένα K400 για αυτό και έχω και μια unifying κεραία) 

 

20160714_021343_zpsw1tivqfr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα!Ψαχνω pc controller για να μπορω να παιξω pc games και αλλα παιχνιδια απο emulators.Ποιο εχετε να μου προτεινετε σε λογικη τιμη;Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το λογική τιμή είναι πολύ σχετικό, οπότε καλό θα ήταν να μας πεις το ποσό που προτίθεσαι να διαθέσεις για controller. Επίσης, σε ενδιαφέρει ενσύρματο ή ασύρματο; Xbox layout η Playstation; Διευκρίνισε λίγο περισσότερο το τι ψάχνεις και εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, άλλος ένας που ψάχνει gamepad. :P

 

Υπάρχει κάτι αξιόπιστο (ή έστω να το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και να μη του έχει εμφανίσει προβλήματα) έως 20-25ε; Θα το προτιμούσα ασύρματο για να αράζω λίγο στον καναπέ. 

 

Και κινέζος να είναι δεν έχω θέμα, κοιτούσα της Xiaomi τις προάλλες ξέρω γω, αλλά θα ήθελα κάτι πιο δοκιμασμένο. Για PRO/Fifa με παρέα και Dark Sous προορίζεται.

 

Η αναγκαστικά πάμε στα ~40ε; :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς για την απάντηση :D

 

Ωραίο φαίνεται και καλές κριτικές βλέπω, μερικές ερωτήσεις ακόμα, πόσο μεγάλο είναι; Για μεσαίου μεγέθους χέρια θα ναι κομπλέ; (είμαι συνηθισμένος σε κλασσικό PS pad :P). Επίσης, έχεις δοκιμάσει καθόλου 2 μαζί σε multiplayer; Λειτουργούν απρόσκοπτα; 

 

Ευχαριστώ ξανά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μόλις χτες έπαιξα σε ps4 φίλου, μπορώ να σου πω ότι το torid είναι αισθητά μεγαλύτερο, περισσότερο έρχεται κοντά στο μέγεθος του xbox 360. Όσο για multiplayer, είχε έρθει πριν λίγους μήνες φίλος με ένα ίδιο, και δε καταφέραμε να τα κάνουμε να παίξουν μαζί, μπερδεύονταν τα χειριστήρια με τους αντάπτορες (αν απενεργοποιούσες το ένα, αυτό που έμενε ενεργό αναγνώριζε τον αντάπτορα του πρώτου σαν δικό του). Δε ξέρω βέβαια αν θα είναι όλα οκ, αν πάρεις ένα μαύρο και ένα λευκό.

Τέλος να σου πω ότι σχετικά με το after sales service, επίσημος αντιπρόσωπος είναι η amy, που είναι εξυπηρετικότατοι. Κάποια στιγμή ο ένας αναλογικός παρουσίαζε ένα μικροκόλλημα, το πήγα στα γραφεία τους στα Βριλήσσια, και μου το άλλαξαν χωρίς να το κοιτάξουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...