Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38ευρω εχει το απλο ασυρματο(για Xbox360)controller http://www.public.gr/product/gaming/accessories/xbox-360-accessories/heiristiria/microsoft-xbox-360-heiristirio-xbox-360-asyrmato-mayro/prod760560pp/

 

Και 43ευρω με τον ασυρματο δεκτη αν το επαιρνες απο gamestation

 

Παλι τα καταφερες στο να τα κανεις μανταρα....

 

Αλλωστε ειπαμε το''δεν ηξερες δεν ρωταγες'' για μερικους δεν περναει απο το μυαλο :(

 

Επισης αυτο που λες οτι σου εδωσαν το ενσυρματο,πιστωτικο σου εδωσαν πισω την διαφορα??Γιατι το ενσυρματο controller ειναι πιο φθηνο απο το ασυρματο.

Προφανώς για αυτό θα δέχτηκαν να του το αντικαταστήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επεστρεψα στο public και μου το αντικατεστησαν με ενσυρματο χειριστηριο σαν αυτο που ειχα. Ολα καλα λοιπον. Οταν ομως τους ρωτησα αν φτιαχνεται το χειριστηριο που ειχα ηδη μου ειπαν οχι. Δεν φτιαχνονται αυτα οταν χαλανε? Πρεπει να τα παιρνουμε καινουργια? Τι πατεντα εβαλες?

Δες την 1η απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος εμπειρία με κάποιο από τα παρακάτω; Λέω να πάρω ένα οικονομικό gamepad με playstation layout.

 

https://www.skroutz.gr/s/8088129/Zeroground-Tairo-GM-1000BT.html

https://www.skroutz.gr/s/7070260/SpeedLink-Strike-Nx-Wireless-PS3-PC.html#reviews

 

To speedlink λεει σαφώς ότι έχει xinput, ενω για το zeroground γραφει "Support PC-XBOX360 Mode on PC-Windows system"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο ειναι ψιλο αξιολογο αν θες ασυρματο που νομιζω ειναι.

 

Αλλιως σε δοκιμασμενα πραγματα με διαθεσιμοτητα και σε αλυσιδες και 3 χρονια εγγυηση εδω 

https://www.skroutz.gr/s/282582/Logitech-F310-Gamepad.html?keyphrase=Logitech+f310

https://www.skroutz.gr/s/282580/Logitech-F710-Wireless-Gamepad.html?keyphrase=Logitech+f710

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για το steam controller καμία γνώμη;Από περιέργεια ρωτάω μιας και έχω 360 και one controllers για το pc.

Μετριες εντυπωσεις..

 

Το εχω δοκιμασει πλεον σε πολλα παιχνιδια (Doom, Metro 2033 redux, Dead Island Redux, Shadow Warrior, Dead Rising 3, κα). Σε ολα κατεβασα τις προτεινομενες ρυθμισεις και στην συνεχεια εκανα customise για να τις φερω στα μετρα μου.

 

Η κατασταση ειναι η εξης για εμενα τουλαχιστον: Πηγαινεις σχετικα ευθεια χωρις αποτομες εναλλαγες κατευθυνσης? Εχεις πολυ μεγαλυτερη ακριβεια στοχευσης απο ενα κοινο Joypad (εχω του xbox360 ασυρματο με adapter). 

 

Θελεις να κανεις εναλλαγες στην κατευθυνση που πηγαινεις η circle strafe? Τον ηπιες! Ειναι σχεδον σαν να παιζεις με touchpad απο laptop. Φτανει το δαχτυλο στο τελος του touchpad και μεχρι να το σηκωσεις, να το ξαναπας στο κεντρο και να συνεχισεις την στροφη σε εχουν κανει κοσκινο.. Δεν λεω μπορει να κανω εγω κατι λαθος, αν και το εχω μερες τωρα και λογικα θα επρεπα να το εχω συνηθησει.

 

Τελικα επεστρεψα στο Xbox 360 pad (σταθερη αξια). Θα το κρατησω βεβαια το Steam Controller αλλα μονο για παιχνιδια που δεν υποστηριζουν Legacy Gamepad. Και αυτο γιατι δεν ειμαι οπαδος του xkey και λοιπων προγραμματων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος εμπειρία με κάποιο από τα παρακάτω; Λέω να πάρω ένα οικονομικό gamepad με playstation layout.

 

https://www.skroutz.gr/s/8088129/Zeroground-Tairo-GM-1000BT.html

https://www.skroutz.gr/s/7070260/SpeedLink-Strike-Nx-Wireless-PS3-PC.html#reviews

 

To speedlink λεει σαφώς ότι έχει xinput, ενω για το zeroground γραφει "Support PC-XBOX360 Mode on PC-Windows system"

https://www.skroutz.gr/s/4432543/SpeedLink-Torid-Wireless-Gamepad-%CE%92lack-PC-PS3.html

το χω κανα 2μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/4432543/SpeedLink-Torid-Wireless-Gamepad-%CE%92lack-PC-PS3.html

το χω κανα 2μηνο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Και εγώ το εχω εδω και καμμιά διετία, είναι μια χαρά χειριστήριο, απλά αφενός δε μπορώ να πάρω το ίδιο (δε παίζουν ταυτόχρονα, οι αντάπτορές του μπερδεύονται από τα windows) και αφετέρου ψάχνω κάτι σε playstation layout, όπως λέω και στο προηγούμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας παιδια ημουν ετοιμος να παρω  το speedlink torid , αλλα ενας φιλος μου προτεινε να μου δωσει το speedlink XEOX Pro Analog στα 15 ευρω. Αξιζει να χειριστηριο; δεν με περιαζει που ειναι ενσυρματο απλα θελω να αναγνωριζετε απο ολα τα games. το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις;

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω το συγκεκριμενο κ μαλλον ειναι λιγο παλιο και καλα το προηγουμενο του torid?Απο αξιολογησεις βλεπω ολοι πανω απο 8...για το κατα ποσο αναγνωριζετε απο ολα τα gaems δεν μπορει ν σ πει ο φιλος σου π το χει?

Παντως με 10 ευρο παιρνεις το καινουριο με εγγυηση και την σιγουρια οτι τα παιζεις ολα μιας και το εχουμε πολλοι απο εδω...οποτε θα το σκεφτομουν σοβαρα αφου ειναι μολις για 10 ευρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν αξιζει οπως αναφερθηκε.15-20ευρω πουλανε στις αγγελιες ουτως ή αλλως Xbox360 controller για pc και επισης με 25-30ευρω σε ενσυρματα εχεις επιλογες(Speedlink/logitech/Ms)του κουτιου σφραγισμενα με γεματη εγγυηση(το Logitech F310 εχει 3 χρονια εγγυηση πχ)και φυσικα σφραγισμενο=δεν το εχει πιασει κανεις ή να του εχει πεσει στο πατωμα ή να το εχει γλυψει ο σκυλος κλπ.Καταλαβαινεις πιστευω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έτρωγε η τσέπη μου να δώσω λεφτά για gamepad.

 

Για την ιστορία των gamepads μου για το PC,

 

1) ξεκίνησα με Dualshock 2 με αντάπτορα πρίν από καμιά δεκαετία,

2) μετά αγοράσαμε το ΧΒΟΧ360 controller όταν αγοράσαμε το Witcher 2,

3) μετά ανακάλυψα ότι τα αναλογικά του ΧΒΟΧ360 είναι κάκιστης ακρίβειας (γι'αυτό και το deadzone στα παιχνίδια του είναι στο 25%),

4) οπότε μετά αγοράσαμε το Logitech F510, το οποίο υπερτερεί του XBOX360 στα πάντα,

5) και τέλος όντας απόλυτα ικανοποιημένος με το F510, αγόρασα και την ασύρματη έκδοσή του, το F710, το οποίο χρησιμοποιούσα μέχρι και σήμερα τα τελευταία 3 χρόνια.

 

Οπότε σήμερα περνώντας από τα Public αποφάσισα να πάρω το DS4 controller. Καθότι ξέρουμε ότι το χειριστήριο αυτό είχε θεματάκια με το λάστιχο στα αναλογικά που φαγωνόταν, αλλά και με τα triggers τα οποία κολλούσαν, τσέκαρα τα  μοντέλα που είχαν στο μαγαζί και αγόρασα αυτό που είχε χρονολογία 2016. Το οποίο μοντέλο ήταν 5 ευρώ πιό ακριβό από τα υπόλοιπα.

 

Σαν εμφάνιση και κράτημα μου αρέσει πολύ, αν και το F710 φαίνεται πιό στοιβαρή και ποιοτική κατασκευή. Το F710 έχει υδροφοβική επίστρωση σαν λάστιχο και δεν γλιστράει καθόλου, ενώ το DS4 είναι σκέτο πλαστικό, το οποίο έχουν κάνει "ζαγρέ" από κάτω για να βοηθάει λίγο. Η διαφορά σε ιδρωμένα χέρια όμως είναι μέρα με νύχτα.

 

Το ίδιο ισχύει και με τα αναλογικά. Στο F710 δεν γλιστράνε οι αντίχειρες, ενώ στο DS4 γλιστράνε πανεύκολα.

 

Με το Inputmapper η εμπειρία ήταν τελείως plug n play, τουλάχιστον όσον αφορά την ενσύρματη σύνδεση. Όταν φορτίσει θα δοκιμάσω και με το Bluetooth. Άμεση αναγνώριση ώς ΧΒΟΧ360 χειριστήριο σε ότι παιχνίδι και αν δοκίμασα.

 

Εκεί που το DS4 είναι σαφέστατα ανώτερο είναι στο Dpad. Επειδή τα κουμπιά χωρίζονται μεταξύ τους, είναι πολύ πιό εύχρηστα και ακριβή από το εvιαίο Dpad των Logitech και XBOX.

 

Επίσης το trackpad μου αρέσει πολύ σαν έξτρα feature, αν και δεν βλέπω να το χρησιμοποιώ στα παιχνίδια.

 

Και τώρα πάω στο ζουμί, και το ζουμί για εμένα είναι η ακρίβεια/ποιότητα των αναλογικών:

 

ΧΒΟΧ360: Απόκλιση από κέντρο 17% ο αριστερός και 19% ο δεξιός

F510: Απόκλιση από κέντρο 3% ο αριστερός και 5% ο δεξιός

F710: Απόκλιση από κέντρο όταν το πρωτοαγόρασα 1% ο αριστερός και 2% ο δεξιός. Μετά από 3 χρόνια αλύπητης χρήσης, 2% ο αριστερός και 2% ο δεξιός

 

DS4: 8% o αριστερός και 7% ο δεξιός.

 

Το απογοητευτικό είναι ότι καί οι 2 αναλογικοί δεν έρχονται σε κατάσταση ηρεμίας στο κέντρο τους, αλλά τρεμοπαίζουν. Επιστρέφουν στο 5% εκτός κέντρου με κατεύθυνση κάτω αριστερά, και σιγά σιγά τρεμοπαίζοντας κάνουν drift μέχρι το 7%-8% εκτός κέντρου όπου και ηρεμούν. Η συμπεριφορά είναι πανομοιότυπη και για τα 2 αναλογικά, ο δεξιός όμως είναι ελαφρώς καλύτερος. Θα δείξει αν με την χρήση θα υπάρξει κάποια διαφοροποίηση.

 

Καθότι τα παιχνίδια έχουν προκαθορισμένο deadzone άνω του 20%, οι παραπάνω διαφορές στα αναλογικά δεν πρόκειται να γίνουν αισθητές από τον μέσο παίχτη, αποτελούν όμως κριτήριο σύγκρισης για την ποιότητά τους.

 

Αυτά τα ολίγα για αρχή.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK, μετά από μιάμιση μέρα εκτενούς χρήσης του Dualshock 4, είμαι σε θέση να καταλήξω όσον αφορά τις εντυπώσεις μου.

 

Καταρχάς θεωρώ την τιμή του αδικαιολόγητη. Το μοντέλο 2016 που αγόρασα έχει 65 ευρώ (Grey Blue). Είναι πάρα πολλά για αυτό που αγόρασα. Γενικά τα νέα χειριστήρια είναι υπερτιμολογημένα. Μήν αγοράσετε μοντέλο πρό 2016, γιατί είναι πιθανό να έχετε πρόβλημα με τα αναλογικά ή με τις σκανδάλες.

 

Η αίσθηση στα χέρια μου είναι πάρα πολύ καλή. Είναι πιό μικροκαμωμένο και πολύ πιό ελαφρύ από το F710. Για αυτούς που έχουν μέτρια/μικρά χέρια θα τους βολέψει ιδιαίτερα. Δυστυχώς δεν έχει αντιολισθητικό coating, οπότε σε ιδρωμένα χέρια γλιστράει εύκολα.

 

Η μπαταρία είναι πάρα πολύ μικρής διάρκειας. Ίσως 20 ώρες 7-8 ώρες με το ζόρι. Mε το F710 απλά βάζεις μπαταρίες και τις ξεχνάς. Με το πρόγραμμα inputmapper απενεργοποίησα τον φωτεισμό μπροστά, όπως απενεργοποίησα και το trackpad για να βελτιώσω τη διάρκεια.

 

Στον τομέα της συνδεσιμότητας και συμβατότητας με παιχνίδια, το πρόγραμμα inputmapper δουλεύει άψογα. Χρησιμοποιώ το DS4 ασύρματα με ένα belkin Bluetooth dongle που είχα. Η σύνδεση είναι άψογη και απροβλημάτιστη.

 

Το Dpad του είναι πάρα πολύ καλό. Στον τομέα της ακρίβειας αναλογικών, το DS4 είναι μέτριο πρός καλό. Τα Logitech από ότι φαίνεται είναι αξεπέραστα στην ποιότητα των αναλογικών.

 

Τελικό συμπέρασμα: Για κάποιον που θέλει χειριστήριο για το PC του με form factor τύπου Dualshock, η αντικειμενικά καλύτερη επιλογή είναι το Logitech F710 με 2 προϋποθέσεις: Nα έχει τον ασύρματο αντάπτορα σε απόσταση όχι μεγαλύτερη του ενός μέτρου για απροβλημάτιστη επικοινωνία, ενώ θα πρέπει να δώσει χρόνο μερικών ημερών για να συνηθίσει τις σκανδάλες που απαιτούν δύναμη για να πατηθούν.

 

Αν όμως έχετε PS4 και κατ'επέκταση DS4 gamepad, είναι ένα άριστο gamepad για το PC σας.

 

Περίπτωση που το DS4 είναι μονόδρομος είναι αν χρησιμοποιείτε πάρα πολύ το Dpad.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, μετά από μιάμιση μέρα εκτενούς χρήσης του Dualshock 4, είμαι σε θέση να καταλήξω όσον αφορά τις εντυπώσεις μου.

 

Καταρχάς θεωρώ την τιμή του αδικαιολόγητη. Το μοντέλο 2016 που αγόρασα έχει 65 ευρώ (Grey Blue). Είναι πάρα πολλά για αυτό που αγόρασα. Γενικά τα νέα χειριστήρια είναι υπερτιμολογημένα. Μήν αγοράσετε μοντέλο πρό 2016, γιατί είναι πιθανό να έχετε πρόβλημα με τα αναλογικά ή με τις σκανδάλες.

 

Η αίσθηση στα χέρια μου είναι πάρα πολύ καλή. Είναι πιό μικροκαμωμένο και πολύ πιό ελαφρύ από το F710. Για αυτούς που έχουν μέτρια/μικρά χέρια θα τους βολέψει ιδιαίτερα. Δυστυχώς δεν έχει αντιολισθητικό coating, οπότε σε ιδρωμένα χέρια γλιστράει εύκολα.

 

Η μπαταρία είναι πάρα πολύ μικρής διάρκειας. Ίσως 20 ώρες με το ζόρι. Mε το F710 απλά βάζεις μπαταρίες και τις ξεχνάς. Με το πρόγραμμα inputmapper απενεργοποίησα τον φωτεισμό μπροστά, όπως απενεργοποίησα και το trackpad για να βελτιώσω τη διάρκεια.

 

Στον τομέα της συνδεσιμότητας και συμβατότητας με παιχνίδια, το πρόγραμμα inputmapper δουλεύει άψογα. Χρησιμοποιώ το DS4 ασύρματα με ένα belkin Bluetooth dongle που είχα. Η σύνδεση είναι άψογη και απροβλημάτιστη.

 

Το Dpad του είναι πάρα πολύ καλό. Στον τομέα της ακρίβειας αναλογικών, το DS4 είναι μέτριο πρός καλό. Τα Logitech από ότι φαίνεται είναι αξεπέραστα στην ποιότητα των αναλογικών.

 

Τελικό συμπέρασμα: Για κάποιον που θέλει χειριστήριο για το PC του με form factor τύπου Dualshock, η αντικειμενικά καλύτερη επιλογή είναι το Logitech F710 με 2 προϋποθέσεις: Nα έχει τον ασύρματο αντάπτορα σε απόσταση όχι μεγαλύτερη του ενός μέτρου για απροβλημάτιστη επικοινωνία, ενώ θα πρέπει να δώσει χρόνο μερικών ημερών για να συνηθίσει τις σκανδάλες που απαιτούν δύναμη για να πατηθούν.

 

Αν όμως έχετε PS4 και κατ'επέκταση DS4 gamepad, είναι ένα άριστο gamepad για το PC σας.

 

Περίπτωση που το DS4 είναι μονόδρομος είναι αν χρησιμοποιείτε πάρα πολύ το Dpad.

20ωρες???Δεν ξερω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα αλλα η μπαταρια του Dualshock 4(τουλαχιστον στο ps4 που το εχω χρησιμοποιησει)πανω απο 6-7ωρες πανω κατω(αφου βγαλεις απεξω δονηση φυσικα που τρωει την πιο πολυ μπαταρια και μειωσεις τον φωτισμο απο πισω)δεν κραταει http://www.ign.com/wikis/playstation-4/DualShock_4

 

Οσο για αυτο που λες,οντως το πηρες πανακριβα το controller αλλα λογικο μιας και το πηρες απο αλυσιδα που γενικα εχουν υψηλες τιμες. Τελος οσον αφορα αυτο που γραφεις περι μοντελων,σιγουρα το αναβαθμισμενο controller βγηκε αν οχι τελη του 2014,σιγουρα απο τις παρτιδες/κονσολες του 2015 και μετα(την ιδια χρονια που βγηκε και το C Chassis δηλαδη). Αρα αυτο που γραφεις περι 2016 μοντελου σιγουρα δεν ισχυει,αν και εννοειται βεβαια οτι οποιος παει τωρα να αγορασει controller καλο ειναι να κοιταξει στο τελευταιο που υπαρχει.Λογικο αλλωστε.

 

Παντως σαν εργονομια και εμενα μου αρεσει αρκετα και για αυτο που γραφεις για τον ιδρωτα ισχυει δυστηχως στην δικια μου περιπτωση(ειδικα στο Bloodborne μου φανηκε πολυ εντοντα αυτο)γιαυτο και πηρα και θηκη για το controller παρολο που του δινει παραπανω ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...