Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και μπορεί. Θα πάει και θα το κάνει config μέσω του παιχνιδιού εφόσον πρώτα έχει εγκαταστήσει τους drivers.

δηλαδη το βαζω στο pc τα βρισκει μονο του και παιζει κατευθειαν gta??? κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω και ας φανει ότι παίρνω το μέρος(που δεν το παίρνω σε καμιά περίπτωση) των καταστημάτων περί controller και ασυμβατοτητες με games ή game.

 

Είναι και δική μας ευθύνη. Με τόση πληροφόρηση γενικά και με το ίντερνετ (και εδώ) πριν πάτε σε αγορα, είναι ανεπίτρεπτο εν έτη 2016 να πάτε να σκάτε χρήματα σε τέτοιου τύπου controllers ή προϊόντα γενικά χωρίς να γνωρίζετε.

 

Εφόσον δεν ειναι hardware το πρόβλημα, το κατάστημα θα σε δυσκολέψει ακόμα και για να πάρεις πιστωτικό. Επίσης δεν είναι τόσο δύσκολο να ρωτήσεις έναν πωλητή στο εκάστοτε κατάστημα αν θα λειτουργεί στα περισσοτερα games το controller που σκοπεύεις να αγοράσεις. Μετά ρε παιδί μου μπορείς να επικαλεστείς ότι σου είπε παπατζες ο πωλητής..

Πριν με προλάβει άλλος να πω ότι δεν είναι όλοι άσχετοι στα καταστήματα, κάποιοι είναι και gamers.

 

Οι περισσότεροι περιμένουν να προκύψει πρόβλημα με μια fail αγορά τους είτε για να ρωτήσουν εδώ είτε ανοίγοντας γενικά topic.

 

Ένα χειριστήριο πχ της logitech ή της Ms δεν παίζει να έχει ποτέ θέμα ασυμβατοτητας. Δεν έχεις x360 ή του one ή δεν θέλεις να τα σκάσεις; Και ένα χειριστήριο του ps3 σου κάνει την δουλειά πχ με ένα πρόγραμμα, εύκολα και όμορφα.

 

Το elite (που αναφέρθηκε πιο πάνω) έτυχε να το πιάσω στα χέρια μου. Ποιοτικότατο, αλλά ακριβό για controller imο. Εγώ δηλαδή δεν θα τα έσκαγα τόσα γιατί βάζω στο συνολικό κόστος και το adapter και το charge kit που αν δεν κάνω λάθος δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο με το elite. Ξεφεύγει way too much for me.

 

Από την άλλη όμως ο καθένας όπου γουστάρει τα σκάει, και είχε ένα point ο φίλος πιο πάνω, γιατί και εγώ τα έσκασα σε razer stuff που κατά την άποψη άλλων είναι "πέταμα" χρημάτων, όποτε καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που εκανα την fail αγορα με το Spartan wired στα 10 ευρο,δεν το πηρα αντε ετσι.Ρωτησα μου ειπε οτι συχρονιζει αυτοματα και ειναι plug n play...Και ακομα και οταν το πηγα πισω να το τεσταρουν επεμεναν οτι ειναι plug n play μεχρι που ειδαν οτι δεν ειναι τελικα...Και βρισκεται εκει ενας τυπος που ειναι gamer και καλα και οτι θα το τεσταρει και οτιθελει καποια settings κατι να κανεις και θα με παρουν τηλεφωνο να μου πουν..Ακομα περιμενω και αυτο εγινε πριν 1μιση μηνα...Καταστημα Public Αγιου Δημητριου αυτα....(Ειχα ψαξει και στο Stream και ελεγε οτι ο συγκεκριμενος controller λειτουργει αλλα δεν το εχουν τεσταρει πολλοι...οποτε ειχα ψαχτει αρκετα!)

Εδω η ιδια η εταιρια δεν απανταει στα mail...Αλλα για αυτο και εγω δεν ασχοληθηκα αλλο και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε απο τα public και ζητα επιστροφη χρηματων αγαπητε(γιατι προφανως αλλο ιδιο controller δεν θελεις να σου κανει νερα)και ασε το Public να συνεχιζει να το δοκιμαζει......

 

Οχι οτι με το ποσο αυτο σωζεται αλλα μπορεις να παρεις κανενα παιχνιδακι απο κλειδαδικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που εκανα την fail αγορα με το Spartan wired στα 10 ευρο,δεν το πηρα αντε ετσι.Ρωτησα μου ειπε οτι συχρονιζει αυτοματα και ειναι plug n play...Και ακομα και οταν το πηγα πισω να το τεσταρουν επεμεναν οτι ειναι plug n play μεχρι που ειδαν οτι δεν ειναι τελικα...Και βρισκεται εκει ενας τυπος που ειναι gamer και καλα και οτι θα το τεσταρει και οτιθελει καποια settings κατι να κανεις και θα με παρουν τηλεφωνο να μου πουν..Ακομα περιμενω και αυτο εγινε πριν 1μιση μηνα...Καταστημα Public Αγιου Δημητριου αυτα....(Ειχα ψαξει και στο Stream και ελεγε οτι ο συγκεκριμενος controller λειτουργει αλλα δεν το εχουν τεσταρει πολλοι...οποτε ειχα ψαχτει αρκετα!)

Εδω η ιδια η εταιρια δεν απανταει στα mail...Αλλα για αυτο και εγω δεν ασχοληθηκα αλλο και τελος.

και γω το μετανιωσα γιατι παρολο που παιζει σε πολλα στο rocket league αλλα κυριως στο gta δεν παιζει( στο gta βασικα μονο για την οδηγηση το θελω αλλα και παλι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα αγορασα ασυρματο χειριστηριο 360 επειδη χαλασε το ενσυρματο που ειχα πολλα χρονια. Κατεβασα τους drivers απο τη σελιδα της microosft(Microsoft xbox 360 Accesories) ομως το PC δεν αναγνωριζει το controller σε κανενα παιχνιδι. Γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σημερα αγορασα ασυρματο χειριστηριο 360 επειδη χαλασε το ενσυρματο που ειχα πολλα χρονια. Κατεβασα τους drivers απο τη σελιδα της microosft(Microsoft xbox 360 Accesories) ομως το PC δεν αναγνωριζει το controller σε κανενα παιχνιδι. Γιατι?

1. Έχεις την έκδοση του χειριστηρίου για Windows? Πρέπει να έχει έναν USB δέκτη που πρέπει να συνδέσεις για να αναγνωρίσει το controller σου

2. Το χειριστήριο θέλει μπαταρίες

3. Πατάς το κουμπί με το σήμα του Xbox πάνω στο χειριστήριο, μετά το κουμπί στο δέκτη, και μετά το κουμπί connect στο πίσω μέρος του χειριστηρίου

https://support.xbox.com/en-GB/xbox-on-windows/accessories/xbox-360-wireless-gaming-receiver-windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ! Δεν λεει οτι ειναι και για Windows. Λεε wireless 360 controller χωρις να αναφερει τιποτα για windows. Θα παω αυριο να το επιστρεψω. Θα το δεχτουν εφοσον η συσκευασια ειναι ανχοιχτη? Αν μου πουν οτι δεν το δεχονται τι να τους πω? Το χειριστηριο αναβει κανονικα τα λαμπακια του το προβλημα ειναι οτι το PC δεν το αναγνωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασυρματο xbox controller ειτε 360 ειτε Xbox One θελει και τον ασυρματο δεκτη για να λειτουργησει στο pc. 

https://www.skroutz.gr/s/5229260/OEM-XBOX-360-Wireless-Adapter-for-Windows.html

 

κατι τετοιο δηλαδη χρειαζεσαι για να λειτουργησει ενσυρματα.


Επισης το https://www.skroutz.gr/s/3088478/Microsoft-Play-Charge-Kit-XBOX-360.html δυστηχως δεν σου επιτρεπει να παιζεις ενσυρματα οσο φορτιζει μεσω καλωδιου η επαναφορτιζομενη μπαταρια οπως στου XboxOne. Ενας απο τους λογους που δεν ηθελα το Xbox360 controller.

 

παντως τα παραπανω στα ειχαμε αναφερει καμποσες φορες και στα αλλα θεματα των games αλλα απο οτι φενεται δεν εδωσες σημασια,ουτε και ρωτησες πριν την αγορα τι να κανεις.Αρα τωρα

 

ή το πουλας το controller και αγοραζεις το ενσυρματο

 

ή αγοραζεις τον ασυρματο δεκτη που μπορεις να παιζεις μονο ασυρματα

 

ή αγοραζεις το XboxOne controller που σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις ειτε ασυρματα ειτε ενσυρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επεστρεψα στο public και μου το αντικατεστησαν με ενσυρματο χειριστηριο σαν αυτο που ειχα. Ολα καλα λοιπον. Οταν ομως τους ρωτησα αν φτιαχνεται το χειριστηριο που ειχα ηδη μου ειπαν οχι. Δεν φτιαχνονται αυτα οταν χαλανε? Πρεπει να τα παιρνουμε καινουργια? Τι πατεντα εβαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε σάκι, παλιά τρόλλαρες με περισσότερο στυλ, είσαι ντεφορμέ πλέον.

 

Θες να επισκευάσεις κάτι που έχει 30 ευρώ; Με ποιά λογική μπορεί να σε συμφέρει κάτι τέτοιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38ευρω εχει το απλο ασυρματο(για Xbox360)controller http://www.public.gr/product/gaming/accessories/xbox-360-accessories/heiristiria/microsoft-xbox-360-heiristirio-xbox-360-asyrmato-mayro/prod760560pp/

 

Και 43ευρω με τον ασυρματο δεκτη αν το επαιρνες απο gamestation 

 

Παλι τα καταφερες στο να τα κανεις μανταρα....

 

Αλλωστε ειπαμε το''δεν ηξερες δεν ρωταγες'' για μερικους δεν περναει απο το μυαλο :(

 

Επισης αυτο που λες οτι σου εδωσαν το ενσυρματο,πιστωτικο σου εδωσαν πισω την διαφορα??Γιατι το ενσυρματο controller ειναι πιο φθηνο απο το ασυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...