Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς να το γυρίσεις combatibility issues; Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό θα είναι εύκολο. Αν είναι ελάττωμα hardware ή μπορείς να επικαλεστείς κάτι τέτοιο καλώς, διαφορετικά δεν ξέρω ποιο κατάστημα αντιπροσωπεία θα στο αλλάξει με την αιτιολογία "δεν το βλέπω όταν πάω να παιξω SFV".

Κι αν στο αλλάξει που θα ναι η ευτυχής κατάληξη σημαντικό μάθημα: ας συνυπολογίσει κανείς αν άξιζε όλη την ταλαιπωρία, τα πήγαινε έλα στο κατάστημα και τη μανούρα για να γλιτώσει αυτά τα 10-15€. 

Αγοραζεις τωρα το Spartan καινουργιο. Αν το βαλεις να παιξεις πχ GTA V,SF V,witcher 3 και γενικα τα συγχρονα παιχνιδια και δεν στο αναγνωριζει τοτε ναι το γυρνας οπως ειναι πισω και ας κοψουν το κεφαλι τους.Στην χειροτερη ζητα πιστωτικο(και ας ειναι παρανομο αλλα τεσπα)που το δινουν πιο ευκολα και τελειωνει το πραγμα.

 

Ναι πηρες ενα controller καινουργιο το οποιο δεν δουλευει οπως πρεπει.Εννοειται οτι δικαιουσαι επιστροφη χρηματων/πιστωτικο.Και αν σου αρχισουν τα μα μου σου ξου ας το δοκιμασουν και εκει στο μαγαζι επι τοπου.

 

Ουτε καθε φορα που θα αγοραζεις ενα παιχνιδι θα παρακαλας να στο αναγνωριζει. Στην τελικη μην παρεις ενα παιχνιδι day one αλλα παιξτο απο το Θειο(και περιμενε να πεσει η τιμη)και παρε ενα αξιοπρεπεστατο controller.

Τετοιες βλακειες εκανε και ο αδελφος μου(και ειναι και πιο μεγαλος απο μενα τρομαρα του σε κατι τετοια θεματα)αγοραζε τα φθηνα του 10ευρου controller ειτε για playstation ειτε για pc και μετα απο λιγο διαστημα παρε το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καθε φορα που θα αγοραζεις ενα παιχνιδι θα παρακαλας να στο αναγνωριζει. Στην τελικη μην παρεις ενα παιχνιδι day one αλλα παιξτο απο το Θειο(και περιμενε να πεσει η τιμη)και παρε ενα αξιοπρεπεστατο controller.

Τετοιες βλακειες εκανε και ο αδελφος μου(και ειναι και πιο μεγαλος απο μενα τρομαρα του σε κατι τετοια θεματα)αγοραζε τα φθηνα του 10ευρου controller ειτε για playstation ειτε για pc και μετα απο λιγο διαστημα παρε το προβλημα.

 

Αυτό είναι το point μου δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις day1 games του 40+ (gta, SFV, 2k16 κτλ) και να τσιγκουνεύεσαι το 10ρικο στο controller που θα λιώσεις και θα έχεις απαιτήσεις.

Το κανα κι εγώ 1 φορά με gamepad και 1 με mouse για το tablet και το μετάνιωσα. Τα σκασα για το xbone και ησύχασα, όταν μου λέει ο κολλητος μου έλα να βρούμε drivers για το turboX wireless gamepad που πήρε για να coopαρουμε , τον μουτζώνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αυτη η κλασσικη συνηθεια του ελληνα του να γλιτωσουμε απο που μπορουμε...μπορει να παρουμε αμαξι 30000 ευρο αλλα την κρισιμη στιγμη του μεταλλικου χρωματος για 500 ευρο εξτρα να πεις οχι...εε ειναι να μας κλαινε οι ρεγγες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για το Turbo-X του 10ρικου εγω εχω πολυ καλη γνωμη. Βεβαια οταν το ειχα παρει εγω πριν ~4 χρονια ηταν διαφορετικο απο αυτο που ειδα τωρα στο Πλαισιο. Μου αντεξε 4 χρονια περιπου, χαλασε πριν 4-5 μηνες, εσπασε ο αριστερος μοχλος, κυριως επαιζα pro/fifa στο pc και τελευταια σε ps3. Στο GTA δεν το αναγνωριζε αλλα δεν ασχοληθηκα με προγραμματα μηπως δουλεψει. Γνωμη μου αν το θελει καποιος για κανενα ποδοσφαιρακι (αν και θελει ψαξιμο στο ρυθμισμα) σαν 2ο χειριστηριο ειναι οκ, σαν βασικο για ολα τα game η επιλογη ειναι μονοδρομος. Ψαχνω κι εγω για controller αλλα μετα το καλοκαιρι μαλλον γιατι μεσα στο καλοκαιρι δε καθομαι στο pc πολυ, και αν κατσω συνηθως χαζευω στο ιντερνετ, οποτε περιμενω μηπως ανακοινωσει καινουρια κονσολα η MS συμφωνα με τις φημες και δουμε κανενα καινουριο η να πεσει η τιμη του one 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για το steam controller καμία γνώμη;Από περιέργεια ρωτάω μιας και έχω 360 και one controllers για το pc.

Ελλαδα δεν ερχεται αρα μονο αγορα απο εξωτερικο αν κανεις. Απο την στιγμη δε  που εχεις και τα  Xbox controllers ειναι περιττη αγορα.Τιποτα παραπανω δεν προκειται να σου προσφερει να στο πω αλλιως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξεθαψα απ την αποθηκη μου ενα παλιο xbox controller του παλιου xbox... 

βρηκα στο internet ενα ανταπτορακι που μπορω να το συνδεσω στο pc... 

θα μπορω μετα με αυτο το controller να παιξω gta??? 

παιδες καμια ιδεα γι αυτο??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παιδες καμια ιδεα γι αυτο??? 

Φυσικά και μπορεί. Θα πάει και θα το κάνει config μέσω του παιχνιδιού εφόσον πρώτα έχει εγκαταστήσει τους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ελλαδα δεν ερχεται αρα μονο αγορα απο εξωτερικο αν κανεις. Απο την στιγμη δε  που εχεις και τα  Xbox controllers ειναι περιττη αγορα.Τιποτα παραπανω δεν προκειται να σου προσφερει να στο πω αλλιως.

 

Έχεις Steam Controller;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Steam Controller;

Το παραπανω που εκανες bold πηγαινε με το υπολοιπο που δεν εκανες,δηλαδη οτι εχει ηδη ολα τα αλλα gamepad.

 

Αν ηταν μεταξυ Steam controller ή αλλου controller τοτε ναι να σηκωνε συζητηση.

 

Σε αυτο που ρωτας παντως προφανως και δεν εχω ουτε εγω ουτε οι περισσοτεροι αφου δεν εχει ερθει(και δεν βλεπω να ερχεται κιολας)στην Ελλαδα και μονο απο εξωτερικο γινεται η αγορα.

 

Αν το εχεις το gamepad(γιατι θυμαμαι 1-2 ατομα που το ειχαν αγορασει αλλα δεν θυμαμαι ακριβως ονοματα)σιγουρα η γνωμη σου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα αρκει βεβαια να το ξανατονισω οτι εχει ηδη στην κατοχη του gamepads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το παραπανω που εκανες bold πηγαινε με το υπολοιπο που δεν εκανες,δηλαδη οτι εχει ηδη ολα τα αλλα gamepad.

 

Αν ηταν μεταξυ Steam controller ή αλλου controller τοτε ναι να σηκωνε συζητηση.

 

Σε αυτο που ρωτας παντως προφανως και δεν εχω ουτε εγω ουτε οι περισσοτεροι αφου δεν εχει ερθει(και δεν βλεπω να ερχεται κιολας)στην Ελλαδα.

 

Ok, δεν έπρεπε να boldάρω κάτι.

 

Είπες «απο την στιγμη δε  που εχεις και τα  Xbox controllers ειναι περιττη αγορα». Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι περιττή αγορά για τον gkalas με τα δικά σου κριτήρια (εκτός κι αν το έχετε συζητήσει σε PM's, οπότε πάσο).

 

Με το SC μπορείς να παίξεις games που δεν μπορείς να τα παίξεις με το XBONE gamepad (ή τουλάχιστον όχι χωρίς heavy modding). Αν ο gkalas παίζει μόνο 3rd-person games ή μόνο fighting games τότε ναι είναι περιττή αγορά. Αν θέλει να παίζει Pillars of Eternity ξέρω 'γω, τότε δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δεν έπρεπε να boldάρω κάτι.

 

Είπες «απο την στιγμη δε  που εχεις και τα  Xbox controllers ειναι περιττη αγορα». Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι περιττή αγορά για τον gkalas με τα δικά σου κριτήρια (εκτός κι αν το έχετε συζητήσει σε PM's, οπότε πάσο).

 

Με το SC μπορείς να παίξεις games που δεν μπορείς να τα παίξεις με το XBONE gamepad (ή τουλάχιστον όχι χωρίς heavy modding). Αν ο gkalas παίζει μόνο 3rd-person games ή μόνο fighting games τότε ναι είναι περιττή αγορά. Αν θέλει να παίζει Pillars of Eternity ξέρω 'γω, τότε δεν είναι.

Γιατι fps παιχνιδια δεν μπορεις να παιξεις με xbox controller???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατι fps παιχνιδια δεν μπορεις να παιξεις με xbox controller???

 

Μιλάς για single player ή για multi;

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι single player μπορώ να παίξω, αλλά μόνο με το auto-aim ανοιχτό, πράγμα που -σε ορισμένα games- μου καταστρέφει εντελώς το immersion.

 

Ανταγωνιστικά multi-player games, όσες φορές το δοκίμασα έπαιρνα πούλο από όλους τους υπόλοιπους έπαιζαν με mouse/keyboard.

 

Υποκειμενικά όλα αυτά προφανώς, μπορεί να μην ισχύουν για τους υπόλοιπους. Ίσως εσύ να μπορείς να παίξεις με κλειστό auto-aim ή να παίζεις με ανοιχτό και να μην σου χαλάει την εμπειρία. Γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...