Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι. Εγώ πάντως το βλέπω ως αρκετά καλύτερη κατασκευή το One, ειδικά το dpad είναι μέρα με τη νύχτα αλλά και οι μοχλοί είναι πιο ''fluid'' ας το πω. Τώρα οκ, μην περιμένουμε και χρυσάφι, ένα controller είναι ότι και να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, την άποψη μου λέω από αυτό που έχω, δεν πάει να πει ότι είμαι αντίθετος στην άλλη άποψη.. ότι αρέσει στον καθένα.

 

Για τους μοχλούς δεν θυμάμαι.. πάει καιρός που έχω μόνο το one και δεν μπορώ να φέρω στο νου μου πώς ήταν του 360. Για τον σταυρό όλοι λένε τα καλύτερα, εγώ προσωπικά, επειδή δεν έχω παίξει ούτε μια στιγμή με τον σταυρό του, δεν έχω άποψη.

 

Αλλά αλήθεια, κάνε μια δοκιμή αν έχεις και ένα 360 εκει. Όπως το κρατάς σφίξε το και μετά κάνε το ίδιο στo one και πες μου, δεν νομίζεις ότι είναι κούφιο και θα σπάσει το one και ότι έχει μπόσικα το πλαστικό και ''τρίζει'' σε σχέση με το 360;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω και μαλιστα του εχω παρει και θηκη(επειδη βρωμιζει ευκολα)και οντως μια χαρα γερο μου κανει.

 

Μηπως σου εχει χαλασει γιατι το να κολλαει ο αναλογικος μοχλος φυσιολογικο δεν ειναι.

 

Επισης για τον σταυρο που λες δεν χρειαζεται να λιωσεις καποιο νεο παιχνιδι.Βαλε πχ και παιξε Street Fighter 2 με τον σταυρο του One και με το σταυρο του 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν παίζω παιχνίδια που να χρειάζονται σταυρό, οπότε είναι κάτι που δεν το κοιτάω στα gamepads. Ότι παίζω το παίζω με τους μοχλούς (γενικά μόνο fifa με το gamepad, αλλά που και που πάλι με αναλογικούς κανα tomb raider κλπ).

 

Ναι, φυσιολογικό δεν είναι το ότι κολλάει ο μοχλός, αλλά κολλάει μετά από καιρό χρήσης (εδω και κανα μήνα και το έχω ακριβώς χρόνο το gamepad).. δηλαδή δεν είναι ότι το έκανε εξαρχής.

 

Το έδωσα και σε φίλο μου τεχνικό (του 360 το έκανα καλά και μόνος μου...εδώ είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα..), το άνοιξε, το καθάρισε εκεί το αναλογικό μπας και, αλλά τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το Xbox elite controller και ησύχασα, τόπ ποιότητα αλλά ακριβό.. όλα τα άλλα είναι πλαστικούρες δίπλα του.. επίσης να πω πως όταν παιξετε με χειριστήριο που διαθέτει στο πίσω μέρος του paddles θα γλυκαθειτε τόσο που τα απλά χειριστήρια φαίνονται λιγότερο λειτουργικά μπροστά του. Σκεφτειτε παιχνίδια που απαιτούν να πατάς πχ το κουμπί Α συνέχεια για να τρέχει ο χαρακτήρας σου. Στην περίπτωση του elite, έχεις κολλήσει και τους δύο αντίχειρες στα αναλογικά παίζοντας με την κάμερα και την κίνηση ενώ τρέχεις ταυτόχρονα πατώντας κάποιο paddle από πίσω που ορίζεις εσύ ποιο θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πήρα το Xbox elite controller και ησύχασα, τόπ ποιότητα αλλά ακριβό.. όλα τα άλλα είναι πλαστικούρες δίπλα του.. επίσης να πω πως όταν παιξετε με χειριστήριο που διαθέτει στο πίσω μέρος του paddles θα γλυκαθειτε τόσο που τα απλά χειριστήρια φαίνονται λιγότερο λειτουργικά μπροστά του. Σκεφτειτε παιχνίδια που απαιτούν να πατάς πχ το κουμπί Α συνέχεια για να τρέχει ο χαρακτήρας σου. Στην περίπτωση του elite, έχεις κολλήσει και τους δύο αντίχειρες στα αναλογικά παίζοντας με την κάμερα και την κίνηση ενώ τρέχεις ταυτόχρονα πατώντας κάποιο paddle από πίσω που ορίζεις εσύ ποιο θα είναι.

 

Τι σχέση έχουν τα back buttons με τα μπροστινά; Αν είναι να τρέχει π.χ. με το back button γιατί να μην ορίσεις κάποιο άλλο action στο A;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το Xbox elite controller και ησύχασα, τόπ ποιότητα αλλά ακριβό.. όλα τα άλλα είναι πλαστικούρες δίπλα του.. επίσης να πω πως όταν παιξετε με χειριστήριο που διαθέτει στο πίσω μέρος του paddles θα γλυκαθειτε τόσο που τα απλά χειριστήρια φαίνονται λιγότερο λειτουργικά μπροστά του. Σκεφτειτε παιχνίδια που απαιτούν να πατάς πχ το κουμπί Α συνέχεια για να τρέχει ο χαρακτήρας σου. Στην περίπτωση του elite, έχεις κολλήσει και τους δύο αντίχειρες στα αναλογικά παίζοντας με την κάμερα και την κίνηση ενώ τρέχεις ταυτόχρονα πατώντας κάποιο paddle από πίσω που ορίζεις εσύ ποιο θα είναι.

Ελα ρε συ τωρα τι χαζομαρες ειναι αυτα που γραφεις.Ολα τα αλλα πλαστικουρες μπροστα του???Αυτος ειναι και καλα ο λογος για να δικαιολογησεις τα 200ευρω(Adapter+φορτιστης)που εδωσες???Μια χαρα ποιοτικοτατο ειναι το XboxOne controller και βγαινει και κοντα στα 80-85ευρω με τον φορτιστη και τον ανταπτορα. Και στην τελικη με τοσα λεφτα που εδωσες(οπως εν μερη παει και για το One αυτο)να παρακαλας περισσοτερο να μην παθει τιποτα(γιατι ηλεκτρονικα ειναι ολο και κατι μπορει να παθουν),γιατι με 1 χρονο εγγυηση δυσκολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσφατα εδωσα 30 ευρω για το speedlink torid,για οποιον ενδιαφερεται μου φαινεται πολυ καλο,γενικα στιβαρο,το wireless δεν εχω δει να χανει σημα κλπ,η μπαταρια πολυ καλη,και γενικα το λιγο που εχω παιξει δεν εχει εμφανισει ασυμβατοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσφατα εδωσα 30 ευρω για το speedlink torid,για οποιον ενδιαφερεται μου φαινεται πολυ καλο,γενικα στιβαρο,το wireless δεν εχω δει να χανει σημα κλπ,η μπαταρια πολυ καλη,και γενικα το λιγο που εχω παιξει δεν εχει εμφανισει ασυμβατοτητα...

H speedlink(τα πιο γνωστα και ακριβα μοντελα παντα)οπως και η Logitech ειναι απο τις γνωστες επωνυμες εταιριες και στα περισσοτερα παιχνιδια(μην πω 100% και πεσω εξω αλλα τουλαχιστον στο 90% περιπου)θεματα με ασυμβατοτητα δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ τωρα τι χαζομαρες ειναι αυτα που γραφεις.Ολα τα αλλα πλαστικουρες μπροστα του???Αυτος ειναι και καλα ο λογος για να δικαιολογησεις τα 200ευρω(Adapter+φορτιστης)που εδωσες???Μια χαρα ποιοτικοτατο ειναι το XboxOne controller και βγαινει και κοντα στα 80-85ευρω με τον φορτιστη και τον ανταπτορα. Και στην τελικη με τοσα λεφτα που εδωσες(οπως εν μερη παει και για το One αυτο)να παρακαλας περισσοτερο να μην παθει τιποτα(γιατι ηλεκτρονικα ειναι ολο και κατι μπορει να παθουν),γιατι με 1 χρονο εγγυηση δυσκολα τα πραγματα.

Καταρχήν να λείπουν οι άσχημοι χαρακτηρισμοί στα λεγόμενα μου. Κατά δεύτερον τί κοβεσαι που έδωσα αρκετά χρήματα, τη στιγμή που δεν είναι δικά σου. Δεύτερη φορά παθαινετε κοκομπλοκο στο συγκεκριμένο θέμα με το ότι τα εσκασα σε αυτό το χειριστήριο. Όταν άλλοι τα σκάνε για πληκτρολόγια που κάνουν κλικ τα κουμπιά και ποντίκια με χιλιάδες dpi όλα καλά, τώρα τρελαίνεστε; Και τέλος ΝΑΙ είναι πλαστικούρα το Xbox one το απλό μπροστά στο elite τί να κάνουμε; Δεν είπα ότι δεν είναι ποιοτικό το απλό (και του 360 έχω κ ξέρω από ποιότητα Microsoft) αλλά είναι υποδεέστερο του elite. Πιασε το πρώτα και θα καταλάβεις τι λέω. Peace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mastixas, μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις πως δουλεύουν τα paddles;

Βασικά δεν προστίθενται επιπλέον κουμπιά, μπορείς όμως να ορίζεις ποια από τα ήδη υπάρχοντα του κανονικού χειριστηρίου να γίνονται map στα πίσω. Στο gta v πχ που τρέχεις με το κουμπί Α σου δίνεται ή δυνατότητα να το κάνεις με κάποιο από τα πίσω κουμπιά χρησιμοποιώντας τους δείκτες σου ή τους παραμεσους σου, έχοντας ταυτόχρονα και τους δύο αντίχειρες σου κολλημένους στα αναλογικά όλη την ώρα.

 

Μπορείς να φτιάχνεις διαφορετικό προφίλ για κάθε game και να το φορτώνεις οπότε θέλεις αναλόγως ποιο παίζεις κάθε φορά.

 

Γενικότερα τo controller σπέρνει στην αίσθηση των υλικών (φαντασου σαν καουτσούκ ματ με μεταλλικά μέρη γύρω γύρω) αλλά και στο πάτημα των κουμπιών ειδικά στα αναλογικά που επαναφέρονται άριστα στην αρχική τους θέση σαν να έχουν ισχυρά ελάσματα μέσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικά δεν προστίθενται επιπλέον κουμπιά, μπορείς όμως να ορίζεις ποια από τα ήδη υπάρχοντα του κανονικού χειριστηρίου να γίνονται map στα πίσω. Στο gta v πχ που τρέχεις με το κουμπί Α σου δίνεται ή δυνατότητα να το κάνεις με κάποιο από τα πίσω κουμπιά χρησιμοποιώντας τους δείκτες σου ή τους παραμεσους σου, έχοντας ταυτόχρονα και τους δύο αντίχειρες σου κολλημένους στα αναλογικά όλη την ώρα.

 

Μάλιστα. Νόμισα ότι έκανες map επιπλέον κουμπιά, όπως στο Steam Controller. Το σκεφτόμουν για αγορά κάποια στιγμή στο μέλλον, αλλά ψιλοξενέρωσα τώρα. :(

 

 

http://www.gearbest.com/video-game/pp_167775.html

 

αυτό θα αξίζει ρε μάγκες τι λέτε?? ποιο πολύ για το κινητό το θέλω αλλα λέω να το χρησιμοποιήσω και στο pc

 

 

Στο κινητό μου χρησιμοποιώ το PS4 gamepad. Δεν συγκρίνεται με το αυτό της Xiaomi, ούτε σε ποιότητα κατασκευής, ούτε στα αναλογικά, αλλά σε μπαταρία ωστόσο νικάει το Xiaomi. Για πισί δε νομίζω ότι αξίζει το Xiaomi πάντως. Σε κάθε περίπτωση, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...