Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το Steam controller αξιζει? ειχα διαβασει οτι σε αρκετα παιχνιδια ειναι πολυ καλυτερο απο τα κλασικα ps/xbox.

Αν ερχοταν στην Ελλαδα θα ειχαμε μια αποψη να πουμε πανω σε αυτο αλλα που τετοια τυχη.Ζητημα να το εχουν 1-2ατομα σε ολο το Insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από του 360. Διαβάζω και για του One ότι βγάζει πρόβλημα με τα LB/RB.

Βρες μου ενα controller που να μην εχει βγαλει προβληματα. Εστω ενα.Ακομα και το Elite controller των 150ευρω εχει βγαλει ή και τα logitech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δάνεισε ένας φίλος να δοκιμάσω το controller του xbox 360 και δε με βολεύει καθόλου μα καθόλου. Άρα για κανένα λόγο δεν παίρνω του one, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δάνεισε ένας φίλος να δοκιμάσω το controller του xbox 360 και δε με βολεύει καθόλου μα καθόλου. Άρα για κανένα λόγο δεν παίρνω του one, έτσι;

Τι δεν σε βολευει καθολου μα καθολου ομως στο 360???Αν μιλας για το σταυρο,οχι του One ειναι παρα μα παρα πολυ καλυτερος.

 

Αν μιλας για τους αναλογικους μοχλους η θεση τους τοτε ναι ισχυει αυτο που λες και πας σε logitech μερια που πλησιαζει του playstation τα controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παίζω μόνο με σταυρό και εκτός του ότι σαν σταυρός δεν μ' άρεσε καθόλου, με κουράζει πολύ εκεί που βρίσκεται και δεν μπορώ να παίξω καλά. Δοκίμασα και με το άναλογκ αλλά είναι χειρότερα...

Εγώ έχω το ενσύρματο logitech (f310) και με βολεύει μια χαρά σαν χειρισμός, όπως επίσης και ps4 που παίζω στο μαγαζί με βολεύει πάρα πολύ. Απλά το f310 έχει παλιώσει ακούγονται και πολύ τα πλήκτρα του και σκεφτόμουν να πάω σε κάτι καλύτερο και πιο καινούριο γι' αυτό ψηνόμουν πολύ για το xbone αλλά απ' ότι έχω διαβάσει από θέμα χειρισμού είναι ίδιο με το 360, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Το XboxOne ειναι ανωτερο σχεδον στα παντα απο του 360(για την αντοχη στο χρονο μονο δεν ξερουμε καθως του 360 εχει περισσοτερα χρονια στην πλατη του). Η γνωμη μου ειναι να περασεις απο καποια αλυσιδα και να δοκιμασεις σε καποια κονσολα XboxOne να δεις αν σε βολευει.

 

Και εγω προσωπικα μιας και ειχαν περασει ολες οι κονσολες της sony απο τα χερια μου και ειχα αφιερωσει και περισσοτερο χρονο σε αυτες απο οτι του Xbox(και αρα και τα controller τους)πιο πολυ με αυτο το controller ειχα μαθει να παιζω και φοβομουν μηπως του XboxOne δεν με βολευαν. Αρχικα με το 360 οντως εμαθα με τον καιρο τους αναλογικους και δεν ειχα προβλημα αλλα ο σταυρος πραγματικα ηταν ο λογος που το εδωσα το controller και πηγα στου One.

 

Τωρα λοιπον εχω το Dualshock 4 για το Playstation και του Xbox για το pc και γενικα δεν εχω θεμα με κανενα απο τα δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια πράγματα ακριβώς πρέπει να κοιτάξει κανείς αν ψάξει για Controller για να παίζει στο PC? Του στυλ συμβατότητα, port κλπ. 

Και, έχετε κάποιο καλό και οικονομικο να προτείνετε (αν και συνήθως αυτά τα 2 δεν συμβαδίζουν)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια πράγματα ακριβώς πρέπει να κοιτάξει κανείς αν ψάξει για Controller για να παίζει στο PC? Του στυλ συμβατότητα, port κλπ. 

Και, έχετε κάποιο καλό και οικονομικο να προτείνετε (αν και συνήθως αυτά τα 2 δεν συμβαδίζουν)?

φιλε μου ψαξ' το καλα γενικα με συμβατοτητες και τετοια... πριν παρεις καινουργιο εγω πχ εχω το spartan wired pc gamepad... δεν λεω φτηνο αλλα για τα λεφτα του καλο... παιζω προ, nba, need for speed most wanted αλλα πχ rocket league δν μπορεσα να παιξω γιατι δεν ηταν συμβατο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το Spartan wired δεν μπορω ουτε Rocket league ουτε Dark souls 3 ουτε PRo...Το pro πως το ρυθμισες και γιατι στα αλλα δεν μπορεις?

Το χω παρατησει στην ακρη και θα παω να παρω κανα 360 που ειναι πραγματικο plug n play (ελπιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με 360 wireless παντως εχω βρει την ησυχία μου. αν και θα προτιμούσα wired μονο για το gta v. γιατι αν σβήσει το controller απο idle την εκατσες, αν το ενεργοποιησεις δεν δουλευει και πρεπει να κανεις restart το game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα μια βόλτα από Γερμανό και μου πρότειναν ένα με 20€.

Είναι κλασσικό στυλ σαν του Playstation.

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε Xbox 360 Controller για το οποίο δεν ξέρω αν θα με βολέψει η τοποθέτηση των Analog Sticks και των κουμπιών. (Το αριστερά analog συγκεκριμένα και τα κουμπιά που είναι πιο πάνω από ότι έχω συνηθίσει).

 

Υπάρχει κάποιος που έχει δουλέψει και τα 2 και μπορεί να μου πει αν ήταν εύκολη η μετάβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...