Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δουλεύει και με αλλα, αμα το ψάξεις google θα βρεις guide απο youtube. θελει 1-2 apps για να γινει συμβατό. το εχει κανει φιλαράκι μου αλλα δεν ειναι online για να σου ελεγα ποια ακριβώς 

α οκ θα το ψαξω... ξερεις υπαρχει και σε αλλα games αυτο το προβλημα με τα gamepad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ θα το ψαξω... ξερεις υπαρχει και σε αλλα games αυτο το προβλημα με τα gamepad?

δε γνωριζω, προσωπικά εχω controler xbox 360

(motioninjoy και ds3) τα apps για να το σεταρεις. ψαξε για guide. 2 λεπτα δουλεια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι  την βοηθειά σας , θέλω τον καλύτερο  controller μιας και είμαι έτοιμος να αρχίσω το Dark Souls 3 και από ότι διαβάζω με πληκτρολόγια και ποντίκι δεν ενδείκνυται. Οπότε θέλω   controller οσο το δυνατόν συμβατό με window 10 με ασύρματη αλλά και ενσύρματη  λειτουργία. Επίσης στον κωτσοβολο βλέπω το  Microsoft Elite Wireless Controller στα 138,90 με δωροεπιταγή 30 ευρώ αλλα δεν αναγράφει χρήση για P.c  αναφερει  μονο για Xbox δηλαδη   δεν κάνει για υπολογιστεί ?

 

Από οικονομικής άποψης δεν έχω κάποιο οικονομικό περιορισμό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!     

Εβγαλα το εν λογω παιχνιδι με το Xbox One controller for windows 

https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html

 

στα 69ευρω αν βγαλουμε απεξω τον ασυρματο δεκτη(που χαρη σε αυτον παιζεις αυτοματα)τοτε η αξια του βγαινει στα 40περιπου ευρω(αφου ο δεκτης κοστιζει 29-30ευρω)https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html(εκτωςαν σε βολευει το πρωτο καταστημα ξερω γω)

 

Επισης οσον αφορα το παραπανω που γραφτηκε https://www.skroutz.gr/s/5279528/Microsoft-Play-Charge-Kit-XBOX-One.html με αυτο εδω που πηρα εχει μεσα μπαταρια που κραταει περιπου στις 15-20ωρες και οταν τελειωσει βαζεις το καλωδιο που εχει μεσα και την ωρα που φορτιζει παιζεις κανονικοτατα.

 

Τα παραπανω οπως ξαναειπα,δοκιμασμενα στο Dark Souls 3 78ωρες μεσα στο παιχνιδι ως τωρα σε windows 10.

 

Τελος οσον αφορα το Elite controller αρχικα να πω ενα μπραβο στον κωτσοβολο καθως στην ουσια η δωροεπιταγη αυτη σου δινει δωρεαν τον ασυρματο δεκτη για να μπορεις να παιζεις ασυρματα.

Αλλα και παλι σου βγαινει περιπου 160ευρω μαζι με το παραπανω charge and play kit,ενω το πιο πανω που ανεβασα βγαινει με ολα στην μιση τιμη.Κοινως με τα χρηματα που γλυτωνεις μπαινει ανετα ενας ομορφος 250ρης Ssd στον υπολογιστη ή εν μερη σου βγαινουν παιχνιδια δωρεαν.Καταλαβαινεις τι εννοω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vaggos ρίξε μια ματιά και στο ScpToolkit για DS3/4 πολύ πιο ασφαλές απο το MotionJoy

http://forums.pcsx2.net/Thread-ScpToolkit-XInput-Wrapper-aka-ScpServer-Reloaded

 

δε γνωρίζω προσωπικά τι παίζει με αυτα μιας και δεν τα χρησιμοποιησα ποτε μου. θα το στείλω παρόλα αυτα στο φιλαρακι μου να το εχει υποψιν του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ  Fulgoro για την γρήγορη και αναλυτική απάντηση , θα πάω την Τρίτη από κωτσοβολο θα τα δω και τα δυο  από κοντά και θα επιλέξω αν και έχω ψηθεί για το Elite με την δωροεπιταγη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα σημερα το Xbone για Windows αλλά ενσύρματο, γιατί με τα ασύρματα μου τη σπάει το όλο θέμα με τις φορτίσεις που απαιτούν οι μπαταρίες.

 

Επιπλέον, το ασύρματο κοστίζει 10 ευρώ περισσότερα και αν βάλουμε και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με φορτιστή, ξεφεύγουμε αρκετά, πάμε στο 55άρι.

Του xbone δεν βγαίνει σε ενσύρματο στην αγορά, δηλαδή με ενσωματωμένο cable όπως γινόταν με το controller του 360.

 

Απλά βάζεις ένα τυπικό micro USB cable και παίζεις ενσύρματα. Για τις μπαταρίες, όπως είπες ή πας σε επαναφορτιζόμενες και με φορτιστή αν δεν έχεις ήδη ή πας στο charger kit που δίνει η Ms που για μένα είναι και η καλύτερη επιλογή μιας που κρατάει αρκετές ώρες, και φορτίζει σχετικά γρήγορα.

 

Το μόνο που μπορείς να γλιτώσεις από χρήματα, είναι να πάρεις την πιο παλιά έκδοση του χειριστηρίου που δεν έχει το mini Jack.

 

Το wireless adapter μπορείς να το προμηθευτείς και από κανένα ξένο site.

 

Έχουμε πει πολλάκις και εδώ ότι το controller με όλα τα καλούδια του είναι μεν ακριβή επιλογή αλλά πολύ ποιοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του xbone δεν βγαίνει σε ενσύρματο στην αγορά, δηλαδή με ενσωματωμένο cable όπως γινόταν με το controller του 360.

 

Έχεις δίκαιο. Μπερδεύτηκα και έγραψα One αντί για 360 που αγόρασα εγώ, αλλά σε εμένα το κόστος μετρούσε, δεν μπορούσα να ανέβω στα 62 που κοστίζει το Xbone

 

Αλήθεια, υπάρχει κάποια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα σε 360 και Xbone πέρα από το layout?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και πιο controller συγκρίνεις. Ας πούμε συγκριτικά με ένα Aberdeen 360 controller η απόκλιση δεν είναι και τόσο μεγάλη. Γενικά είναι ένα πολύ καλό χειριστήριο (ίσως και το καλύτερο ever) του 360, του one απλώς το τελειοποίησαν imo. Αλλά όχι στα games δεν νομίζω πως θα δεις κάποια τόσο τρανταχτή διαφορά μεταξύ τους. Και στα δυο για πολλες η μπαταρία κρατάει για πολλες ωρες gaming επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε γνωριζω, προσωπικά εχω controler xbox 360

(motioninjoy και ds3) τα apps για να το σεταρεις. ψαξε για guide. 2 λεπτα δουλεια ειναι

αυτα ειναι για ps3 controller? εγω εχω ενα απλο spartan gamepad... 

και κατι αλλο? ατες τις εφαρμογες τις εχει απο καποιο επισημο σαιτ? υπαρχει περιπτωση να παρω κανα ιο κατεβαζοντας τες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι για ps3 controller? εγω εχω ενα απλο spartan gamepad... 

και κατι αλλο? ατες τις εφαρμογες τις εχει απο καποιο επισημο σαιτ? υπαρχει περιπτωση να παρω κανα ιο κατεβαζοντας τες?

ειναι γενικά για controller και οχι κάποιο συγκεκριμένο. τωρα για το θεμα ιους κλπ δεν ξερω να σου απαντήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bumpers του 360 μου φαίνεται ότι ειναι μούφα τι να πω. Μισό χρόνο το έχω και δεν ανταποκρίνονται πολλές φορές όταν παίζω με αποτέλεσμα να νευριάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γενικά για controller και οχι κάποιο συγκεκριμένο. τωρα για το θεμα ιους κλπ δεν ξερω να σου απαντήσω. 

η αληθεια ειναι τα ψιλοφοβαμαι για ιους αυτα τα προγραμματα ... ελπιζω να μην γινεται σε πολλα παιχνιδια αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...