Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα της Saitek PS1000 το οποίο δυστυχώς δεν μαρέσει καθόλου. Είτε τα πλήκτρα θελουν αλχημίες για να παίξω, αλλά και οταν πήγα να παίξω Dark souls δυσκολευομουν απιστευτα.

 

Τα χειριστήρια τα χρησιμοποιώ μια στο τόσο...

 

Εβλεπα οτι η διαφορά του xbox1 απο το x360 είναι κάπου στα 30 ευρώ. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το xbox1 controller θεωρείται καλύτερο; Μπορεί να έχω θέματα συμβατότητας στο μέλλον αν πάρω αυτό του 360; (μιας και θα σταματησουν να βγαινουν τα νεοτερα παιχνιδια στο 360).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικα και θα εχεις προβληματα συμβατοτητας με του 360 στο μελλον αφου η μς θα στηριξει το One και λογικο ειναι να δωσει εκει την προσοχη της. Προσωπικα πιστευω αξιζει να πας στου Χ1 μια και καλη. Η βασικη διαφορα τους ειναι οτι με του Χ1 εχεις στα χερια σου κατι πολυ πιο premium ενω παιζεις. Μετα ερχονται και ολα τα αλλα οπως καλυτερες σκανδαλες, κουμπια κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο ποτε η αισθηση στο χερι(δηλαδη ποιοτητα κατασκευης)σημαινει οτι ενα gamepad ειναι μουφα????Δεν πειραζει δωστε 50 και 60ευρω για τα πρωτα dualshock 4 και να σας ξεφλουδιζουν σαν πορτοκαλια τα thumb sticks

 

 

 

Και βεβαια του Xbox εχουν βγαλει προβληματακια.

 

Τουλαχιστον η Logitech σου δινει κατι σε χαμηλοτερη τιμη,πχ F310 σε σχεση με XboxOne ενσυρματο και με 3χρονια εγγυηση να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

Το λεω γιατι και εγω το ειχα το εν λογω controller απλα το εδωσα γιατι ηθελα να παω σε thumb sticks τυπου Xbox και ασυρματο.Μια χαρα gamepad ηταν,σε ολα τα παιχνιδια που επαιζα το αναγνωριζε κανονικα σαν 360controller και η τιμη του αψογη και το μηκος καλωδιου καλο και ολα. 


Φυσικα και θα εχεις προβληματα συμβατοτητας με του 360 στο μελλον αφου η μς θα στηριξει το One και λογικο ειναι να δωσει εκει την προσοχη της. Προσωπικα πιστευω αξιζει να πας στου Χ1 μια και καλη. Η βασικη διαφορα τους ειναι οτι με του Χ1 εχεις στα χερια σου κατι πολυ πιο premium ενω παιζεις. Μετα ερχονται και ολα τα αλλα οπως καλυτερες σκανδαλες, κουμπια κλπ κλπ κλπ

Το λες αυτο με επισημες πηγες ή απλα επειδη το εβγαλες απο το κεφαλι σου???Το λεω γιατι αν ισχυει το δευτερο τοτε παραπληροφορεις τον κοσμο....

 

Θα στηριξει το one και θα δωσει εκει την προσοχη της???Γιατι τι ειναι νεα κονσολα για να σου δωσει εμφαση στο One controller απο του 360????

 

Η μεγαλυτερη διαφορα μακραν του one ειναι στο σταυρο,που πλεον κανει και για fighting παιχνιδια.Περαν αυτου ομως,καταλαβαινεις μηπως οτι αν εχει προβληματα συμβατοτητας το 360 controller τοτε αυτοματως θα εχουν και ολα τα αλλα gamepad αλλων εταιριων οπως logitech,speedlink κλπ???Και δεν μιλαμε για controller κονσολας αν θα παιζει στην επομενη αλλα για pc gaming που μεχρι και με παλια controller(πχ N64)μπορεις να παιξεις. Επισης μιλαμε για controller της ιδιας εταιριας αυτο ειναι το αστειο.Κοινως υπαρχει ακομα στην αγορα για αυτο ακριβως τον λογο.Σαν φθηνοτερη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 360 controller ειναι οτι πρεπει για τα souls .Στιβαρο και αξιοπιστο . Στο Χ1 δεν με βολευουν τα R1 L1 . Επισης οσο και να σκουζει  :-D ο Fulgore για τα dualshock 4 το δικο μου βγηκε αξιοπιστο και εχει την καλυτερη αισθηση στα attacks παλι για τα souls . Βεβαια δεν αρχισα να ξυνω τα λαστιχα των thumb sticks για να δω αν ξεφλουδιζουν σαν πορτοκαλια   :P .

Σε fighting παιχνιδια με σταυρο , μακραν το καλυτερο ειναι του one εχει δικιο.

Α και το DS3 ειναι μια λυση , αλλα θελει συνεχεια profiles και remaping.

Επεξ/σία από dimyok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 360 controller ειναι οτι πρεπει για τα souls .Στιβαρο και αξιοπιστο . Στο Χ1 δεν με βολευουν τα R1 L1 . Επισης οσο και να σκουζει  :-D ο Fulgore για τα dualshock 4 το δικο μου βγηκε αξιοπιστο και εχει την καλυτερη αισθηση στα attacks παλι για τα souls . Βεβαια δεν αρχισα να ξυνω τα λαστιχα των thumb sticks για να δω αν ξεφλουδιζουν σαν πορτοκαλια   :P .

Σε fighting παιχνιδια με σταυρο , μακραν το καλυτερο ειναι του one εχει δικιο.

Α και το DS3 ειναι μια λυση , αλλα θελει συνεχεια profiles και remaping.

Μιλας ομως σε ατομο που ειχε λιωσει ps1 και ps2 και φυσικα και Ps3 οπως βλεπεις στο προφιλ απο κατω μου :D.Και xbox περασαν απο τα χερια μου(το αρχικο ακομα το εχω στο εξωχικο :D)και του 360 πολυ λιγοτερο.

 

Ναι μεν το Xbox360 οντως ειναι στιβαρο και ωραιο,ενω το XboxOne μοιαζει πιο βαρυ αλλα και ακριβειας στις κινησεις(κοινως δεν ειναι για να σπαμαρεις τις σκανδαλες)αλλα τουλαχιστον νιωθεις οτι οι κινησεις που κανεις οπως ειπα ειναι ακριβειας.

 

Στο Xbox360,που οντως ειναι θαυμασιο,εχει ενα μεγαλο κακο.Το Demons Souls και Dark Souls 1 τα εβγαλα με Dualshock 3.Το Dark Souls 2 στο pc με Xbox360 controller. Οποτε λοιπον στου Xbox360 χρησιμοποιουσα τον σταυρο για να αλλαξω ειτε τα αντικειμενα στο Inventory ειτε τα οπλα κλπ ενιωθα πολυ αβολα και γνωριζα οτι οχι μονο για fighting παιχνιδια δεν θα με βολευε ουτε για πλακα,αλλα ουτε στα ποδοσφαιρακια αν επαιζα ποτε(μια ζωη ποδοσφαιρακια απο Iss 1 με τον σταυρο επαιζα μεχρι και το pro 2011 πριν το παρατησω τελειως).

 

Απο την αλλη στο Dualshock 3 που πολλοι κραζανε οτι ειναι μαπα για fps παιχνιδια,δεν ειχα κανενα προβλημα στο exclusive του Killzone 2 κυριως αλλα και στο 3 οπου τα ελιωσα στο Multiplayer.Το μονο κακο που ειχα συναντησει ειναι οτι μετα απο καιρο ειχα θεμα στα L3 και R3 που κλασσικα ορισμενες φορες κανανε αλλα νταλων πχ παταγα το R3 για να τρεξω και μου αλλαζε μονο του οπλο :P

 

Παρολα αυτα και σε αλλο video αυτο ακριβως λεει ο ιδιος οτι πλεον η ψαλιδα εκλεισε μεταξυ των controller απο πλευρας εργονομιας παντα. Μπορεις πλεον να παιξεις οτιδηποτε ειδος θες και με τα 2 gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν τα play n charge for xbox 360 που βλεπω στο σκρουτζ (το γνησιο η κ τα αλλα) ειναι μπαταριες σε φαση λιθιου ή κουτακια που παιρνουν κανονικες μπαταριες κ απλα τις επαναφορτιζουν καθε φορα?

 

Και γενικα επειδη πηρα τον torid και γλυκαθηκα που ειναι ασυρματος, κι επειδη εχω εναν ασυρματο 360 σχεδον αθικτο μπορει να με καθοδηγησει καποιος τι παρελκομενανα παρω να τον κανω pc wireless controller?

 

Αυτο που με καιει ειναι να μη πρεπει να παιρνω καθε 3 4 μερες μπαταριες οπως κ εκανα οταν τον χρησιμοποιουσα στο 360. Οπως κ η επαναφορτηση δε μου καθεται καλα οποτε αν υπαρχει μια λιθιου να κουμπωσβ πανω σε λογικη τιμη θα ηταν το ιδανικοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/5279528/Microsoft-Play-Charge-Kit-XBOX-One.html

 

Αγορασα προσφατα για το XboxOne controller αυτο

 

https://www.skroutz.gr/s/5279528/Microsoft-Play-Charge-Kit-XBOX-One.html

 

Ειναι οπως δειχνουν οι φωτογραφιες.Βαζεις το battery pack απο πισω και μετα η φορτιση γινεται μεσω καλωδιου,και αρα παιζεις ενσυρματα κατα την διαρκεια αυτη.Φανταζομαι το ιδιο θα ειναι και στου 360

https://www.skroutz.gr/s/3088478/Microsoft-Play-Charge-Kit-XBOX-360.html

το φωτακι που βλεπεις πχ στου one οσο φορτιζει αναβει πορτοκαλι και μολις ειναι ετοιμο γινεται ασπρο,αρα αν θυμαμαι καλα στου 360 οσο φορτιζει ειναι κοκκινο και οταν ειναι ετοιμο νομιζω ειναι πρασινο.

 

Για να παιξεις ασυρματα θες το Xbox 360 receiver λογικα

 

Για το παραπανω που σου λεω για τον φορτιστη εχει απειρα βιντεακια στο youtube αν δεν εισαι τεμπελακος να βλεπεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα, μιας και το σκεφτομαι ακομα αν αξιζει να παω στου one, οποιο και να παρω, ειτε γραφει για pc ειτε για xbox θα κανει για το pc? Επισης αν αργοτερα παρω τον δεκτη θα παιζει ασυρματα? Η εκδοση με το 3,5mm εχει αλλη διαφορα? αξιζει τα παραπανω χρηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα, μιας και το σκεφτομαι ακομα αν αξιζει να παω στου one, οποιο και να παρω, ειτε γραφει για pc ειτε για xbox θα κανει για το pc? Επισης αν αργοτερα παρω τον δεκτη θα παιζει ασυρματα? Η εκδοση με το 3,5mm εχει αλλη διαφορα? αξιζει τα παραπανω χρηματα?

Αξίζει σαν χειριστήριο, τα έχουμε πει αναλυτικά κυρίως εγώ και ο Fulgore για το xbone controller τα συν και τα πλυν του πάντα κατά την γνώμη μας. Από εκεί και πέρα και αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά παρόλα αυτά ας τα πω άλλη μια φορά να είναι πιο φρέσκα για κάποιον που ενδιαφέρεται τώρα.

 

Το χειριστήριο δεν έχει σημασία για τι θα είναι. Πέρα της έκδοσης που δίνεται μαζί με το Wirelless adapter για Windows, όλα τα υπόλοιπα είναι παρελκόμενα για το xbone. Όποιο χειριστήριο και να βάλεις, με ένα τυπικό καλώδιο micro usb θα παίξεις κανονικά στο pc ότι υπάρχει και ότι θα βγει από games. Έπειτα μπορείς να αγοράσεις και τον δέκτη για να παίζεις ασύρματα. Το adapter λειτουργεί και στα Windows 7 κανονικά.

 

Η έκδοση με τα 3.5mm έχει ανανεωμένα triggers και γενικά καλύτερο feeling στο πάτημα των κουμπιών. Το αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα, για μένα ναι γιατί με ένα απλό ζευγάρι handsfree των 10 ευρώ(or less) μπορείς να έχεις ακουστικά/mic για τα games σου ή skype κτλ. Πολύ μεγάλη διευκόλυνση imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, σιγουρα εχουν απαντηθει απλα δεν ειναι και ευκολο να τα βρω σε 86 σελιδες.

Μαλλον θα παω για του one με την υποδοχη για 3.5mm, αφου εχω σκοπο να το κρατησω οσο παει και αποτι διαβαζω ειναι πολυ ανθεκτικα χειριστηρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σκέφτομαι για το 360.

 

Στο σκρούτζ έχει ένα που είναι "For PC" και αυτό που προοριζεται για το χ360.

Λόγω ευκολίας καταστήματος, αν πάρω αυτό που είναι για το x360 και όχι για το "for pc" υπάρχει κάποιο θέμα να μην το αναγνωρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σκέφτομαι για το 360.

 

Στο σκρούτζ έχει ένα που είναι "For PC" και αυτό που προοριζεται για το χ360.

Λόγω ευκολίας καταστήματος, αν πάρω αυτό που είναι για το x360 και όχι για το "for pc" υπάρχει κάποιο θέμα να μην το αναγνωρίζει;

http://support.xbox.com/en-US/xbox-360/accessories/connect-wired-controller-computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fulgore σ ευχαριστω φιλε, ειδα βιντεο για να δω τι παιζει αλλα επειδη μου βγαινει για charge n play + wireless adapter πανω απο 30 ευρω τελικα αποφασισα να παρω ενα bluetooth adapter και να κανω 2ο pc χειρηστηριο το ds4 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...