Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω ποιος ειναι ο τυπας και οντως απο αυτα που λεει ισως ειναι και ο κυριος αλλα φενεται οτι απλα δεν....Λεει οτι η τιμη του ειναι μεγαλη στα 69ευρω οταν εχουμε απο τις χαμηλοτερες τιμες στο συγκεκριμενο gamepad οπως ειχα γραψει πιο παλια στην Ευρωπη.

 

Ασε που οποιος θελει φθηνοτερο gamepad υπαρχουν ή του 360 ή της Logitech και παει λεγοντας στα 40ευρω το καθενα βεβαια με τα αρνητικα του.

 

Και τελος αυτο που καθεται και σου λεει να κατσεις να μπλεχτεις με forum μπας και γλυτωσεις μερικα ευρω σε review video απλα τραγικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M/BMSI Z97 Gaming 5  |-| CPUi7 4790k |-| RAM: 16GB (4x4) G.Skill TridentX 2400MHz DDR3 |-| GPU: MSI Radeon r9 390X 8GB |-| SSD: Samsung 850 PRO EVO |-| HDD: 2xToshiba 2TB Sata 3 | 1x Seagate 3TB Sata 3 |-| MONITOR: Dell U2414H |-| CASE: Corsair Obsidian 450D |-| CPU COOLER: Cryorig H7 |-| PSU: Corsair Builder Series CX750M 80Plus

 

Πιστευω αυτος ειναι γτ και το hardware της υπογραφης του ταιριαζει απολυτα με τα unboxing που εχει κανει στο καναλι του. Παντως εχει φαση να δειτε και το αλλο του βιντεο που λεει για το χειριστηριο των 9 ευρω που εδωσε, οτι ειχε παθει τενοντιτιδα. Μιλαμε για το λιωσιμο. Εχεις δικιο fulgore σ αυτο " Και τελος αυτο που καθεται και σου λεει να κατσεις να μπλεχτεις με forum μπας και γλυτωσεις μερικα ευρω σε review video απλα τραγικο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που οποιος θελει φθηνοτερο gamepad υπαρχουν ή του 360 ή της Logitech και παει λεγοντας στα 40ευρω το καθενα βεβαια με τα αρνητικα του.

 

Για κάποιον που έχει τα Logitech 710 και 510, τί παραπάνω προσφέρει το XBOXOne controller?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/7028132/Microsoft-Xbox-One-Elite-Wireless-Controller.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/8060746/Microsoft-XBOX-ONE-Wireless-Adapter-for-Windows.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/5279528/Microsoft-Play-Charge-Kit-XBOX-One.html?from=catspan

 

Αναλογα το καταστημα αντε να βγαινει 5ευρω κατω απο τα 200ευρω να βγει και η θηκη σιλικονης ξερω γω :P

 

Εγω προσωπικα το One πηρα με ανταπτορα(γιατι αν βγαλουμε την τιμη του ανταπτορα τοτε το gamepad κοστιζει περιπου στα 38ευρω ενω για να το παρεις ξεχωριστα εχει φτασει τωρα στα 57 :) )

Προσωπικά και τα 60 τα θεωρώ υπερβολικό πόσο για gamepad. Έχω εδώ και 2 χρόνια το xbox 360 wired controller διατηρημενο σαν καινούργιο (που το είχα αγοράσει 22 ευρώ) . Να δώσω τα διπλάσια λεφτά και παραπάνω για ένα σχεδόν ίδιο χειριστήριο με καλύτερο dpad και ασύρματη συνδεσμολογια; προτιμώ να μείνω με αυτό που είμαι. Επίσης το καλώδιο είναι αρκετά μεγάλο για να χρησιμοποιηθεί και από καναπέ σε τηλεόραση (που είναι και η βασική χρήση που το κάνω).

 

Γενικά θέλω να πω πως έχουν ψωνίστει αρκετά οι εταιρίες με τις τιμές των χειριστήριων τους. Ιδιαίτερα η Microsoft που ζητά ξεχωριστό wireless receiver και έξτρα μπαταρίες. Μια χαρά λοιπόν είναι και το ενσύρματο του 360.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που έχει τα Logitech 710 και 510, τί παραπάνω προσφέρει το XBOXOne controller?

Αν εχεις Logitech 710 και 510 δεν θα κοιταζες ουτως ή αλλως για αλλο gamepad  ετσι δεν ειναι? :P

Προσωπικά και τα 60 τα θεωρώ υπερβολικό πόσο για gamepad. Έχω εδώ και 2 χρόνια το xbox 360 wired controller διατηρημενο σαν καινούργιο (που το είχα αγοράσει 22 ευρώ) . Να δώσω τα διπλάσια λεφτά και παραπάνω για ένα σχεδόν ίδιο χειριστήριο με καλύτερο dpad και ασύρματη συνδεσμολογια; προτιμώ να μείνω με αυτό που είμαι. Επίσης το καλώδιο είναι αρκετά μεγάλο για να χρησιμοποιηθεί και από καναπέ σε τηλεόραση (που είναι και η βασική χρήση που το κάνω).

 

Γενικά θέλω να πω πως έχουν ψωνίστει αρκετά οι εταιρίες με τις τιμές των χειριστήριων τους. Ιδιαίτερα η Microsoft που ζητά ξεχωριστό wireless receiver και έξτρα μπαταρίες. Μια χαρά λοιπόν είναι και το ενσύρματο του 360.

https://www.skroutz.gr/s/4365631/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller.html

 

Αν μιλας για αυτο εδω,τοτε προφανως και ειναι παρα πολλα τα λεφτα για ενσυρματο.

 

Ασε που πιο πολυ συμφερει να παρεις το https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html και να πουλησεις πχ τον δεκτη 29ευρω αν δεν σε ενδιαφερει,πιο φθηνα θα σου ερθει και σχεδον στα ιδια χρηματα με του 360 gamepad.

 

Γενικα δεν γνωριζω γιατι λιγοστεψαν τα μαγαζια που φερνανε xbox one controller αλλα γιαυτο το λογο και ανεβηκαν οι τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για κάποιον που έχει τα Logitech 710 και 510, τί παραπάνω προσφέρει το XBOXOne controller?

 

Δεν είμαι κάτοχος κανενός από τα δύο gamepads, τα έχω δοκιμάσει μόνο σε εκθέσεις, οπότε μπορεί να μην έχω απολύτως σωστή κρίση. Το ΧΒΟΝΕ gamepad έχει καλύτερο d-pad, καλύτερα triggers, καλύτερα αναλογικά και μάλλον καλύτερο deadzone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ειχα δοκιμασει και το F310 και το F710,το δευτερο το εδωσα στον αδελφο μου.

 

Γενικα ειμαι τυπος που επειδη μεγαλωσα με κονσολες(μεχρι να μπω στον χωρο του pc gaming με το Wow)και αρα βολευομουν με οτι gamepad και να επαιζα.

 

Παντως για αυτο που αναφερθηκε πιο πισω για αλχημιες,προσωπικα και με το F310 και με το F710 ποτε δεν ειχα θεμα με αναγνωριση controller στα παιχνιδια(οσα υποστηριζαν τουλαχιστον).

 

Οτι γενικα παιζουν θεματα συμβατοτητας/drivers με πιο παλια gamepad αυτο ισχυει και το εχω ξανααακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις Logitech 710 και 510 δεν θα κοιταζες ουτως ή αλλως για αλλο gamepad ετσι δεν ειναι? :P

https://www.skroutz.gr/s/4365631/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller.html

 

Αν μιλας για αυτο εδω,τοτε προφανως και ειναι παρα πολλα τα λεφτα για ενσυρματο.

 

Ασε που πιο πολυ συμφερει να παρεις το https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html και να πουλησεις πχ τον δεκτη 29ευρω αν δεν σε ενδιαφερει,πιο φθηνα θα σου ερθει και σχεδον στα ιδια χρηματα με του 360 gamepad.

 

Γενικα δεν γνωριζω γιατι λιγοστεψαν τα μαγαζια που φερνανε xbox one controller αλλα γιαυτο το λογο και ανεβηκαν οι τιμες.

Με logitech χειριστήριο έχω την χειρότερη εμπειρία (συγκεκριμένα το f510) . Ενώ και αυτό το διατηρούσα σε άριστη κατάσταση, ξαφνικά δημιουργήθηκαν θέματα με το καλώδιο. Στην αρχή έχανε την επαφή συνέχεια και από ένα σημείο δεν το αναγνωρίζε καμία usb θύρα. Πέρα από αυτό, τραγικοι αναλογικοι μοχλοι, πολυ μικρό feedback στα triggers και μέτριο dpad (ελάχιστα καλύτερο από του 360). Όσο και να μου αρέσει η logitech στα υπόλοιπα περιφερειακά (keyboard, mouse, speakers), άλλο τοσο θέλω να μείνω μακριά της στον τομέα των gamepads.

 

Οι τιμές είναι ανεβασμένες και λόγω CC αλλά γενικά και από εξωτερικό αν υπολογίσεις και τα έξοδα αποστολής δεν βγαίνει και πολύ φθηνότερα... Επίσης αν πουλήσεις τον wireless reciever πως θα παίξεις ασύρματα στο PC? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Παντως για την ιστορια απο την στιγμη που δεν ειδα και απαντηση απο αυτο το post(οχι οτι θα αλλαζε και τπτ) μαλλον καποιος εχει λερωμενη την φωλια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κάτοχος κανενός από τα δύο gamepads, τα έχω δοκιμάσει μόνο σε εκθέσεις, οπότε μπορεί να μην έχω απολύτως σωστή κρίση. Το ΧΒΟΝΕ gamepad έχει καλύτερο d-pad, καλύτερα triggers, καλύτερα αναλογικά και μάλλον καλύτερο deadzone.

 

To Deadzone των Logitech είναι 0%-5% . Δεν γίνεται καλύτερο από αυτό. Το πολύ το XBOXOne να είναι στα ίδια επίπεδα. Καλύτερο αδύνατον. Το ίδιο και για τα αναλογικά γενικότερα.

 

Για το XBOXOne ρωτάω γιατί θα ήθελα να κάνω μία αλλαγή gamepad (για χάρην της αλλαγής), εφόσον τα νέα που κυκλοφορούν προσφέρουν κάτι καλύτερο. Το PS4 controller για παράδειγμα έχει το trackpad, το οποίο προσφέρει κάποιες επιπλέον δυνατότητες, αλλά από την άλλη αν ήθελα κάτι τέτοιο, τότε θα πήγαινα στο Steam controller.

 

Το XBOXOne τώρα έχει δόνηση στις σκανδάλες, κάτι το οποίο αποτελεί μία έξτρα λειτουργία, αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν δουλεύει στα Windows.

 

Έχω όρεξη να δοκιμάσω κάτι καινούργιο αλλά δεν με έχουν πείσει οι παραπάνω προτάσεις. Ίσως το Steam Controller, αλλά είναι 50% καινοτομία και 50% μπελάς. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με logitech χειριστήριο έχω την χειρότερη εμπειρία (συγκεκριμένα το f510) . Ενώ και αυτό το διατηρούσα σε άριστη κατάσταση, ξαφνικά δημιουργήθηκαν θέματα με το καλώδιο. Στην αρχή έχανε την επαφή συνέχεια και από ένα σημείο δεν το αναγνωρίζε καμία usb θύρα. Πέρα από αυτό, τραγικοι αναλογικοι μοχλοι, πολυ μικρό feedback στα triggers και μέτριο dpad (ελάχιστα καλύτερο από του 360). Όσο και να μου αρέσει η logitech στα υπόλοιπα περιφερειακά (keyboard, mouse, speakers), άλλο τοσο θέλω να μείνω μακριά της στον τομέα των gamepads.

 

Οι τιμές είναι ανεβασμένες και λόγω CC αλλά γενικά και από εξωτερικό αν υπολογίσεις και τα έξοδα αποστολής δεν βγαίνει και πολύ φθηνότερα... Επίσης αν πουλήσεις τον wireless reciever πως θα παίξεις ασύρματα στο PC? :P

Το να πουλησεις τον ανταπτορα το ανεφερα για να δεις ποσο φθηνοτερα βγαινει το ενσυρματο ετσι απο το να δωσεις πχ 58ευρω αν θες να παιξεις ενσυρματα οπως πχ στο Xbox360 wired που ανεφερες.

 

Οι τιμες παντως ειναι ανεβασμενες μονο στο XboxOne controller το σκετο. Σαν πακετο οπως προ ειπα εχουμε απο τις χαμηλοτερες τιμες της Ευρωπης και τα Logitech ειναι σε ιδιες τιμες πριν και τωρα με τα capital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To Deadzone των Logitech είναι 0%-5% . Δεν γίνεται καλύτερο από αυτό. Το πολύ το XBOXOne να είναι στα ίδια επίπεδα. Καλύτερο αδύνατον. Το ίδιο και για τα αναλογικά γενικότερα.

 

Για το deadzone δέχομαι αυτό που λες, δεν έχω δουλέψει αρκετά τα F510/F710 για να εκφέρω σίγουρη άποψη. Για τα αναλογικά γενικότερα όμως, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα. Το XBONE gamepad έχει με διαφορά καλύτερα αναλογικά από τα Logitech. Ένα πράγμα που με ενοχλεί απίστευτα είναι όταν τα αναλογικά δεν έχουν «λακουβίτσες» έτσι ώστε να μην γλυστράνε οι αντίχειρές μου επάνω τους. Το XBONE έχει «λακουβίτσες», αντίθετα από τα Logitech που κάνουν «κούρμπα» προς τα έξω. Και, for that matter, το αναλογικό του Steam Controller πάσχει από το ίδιο πρόβλημα.

 

Αν είσαι καλυμένος με το F710 στα 3rd-person shooters/action-adventures και στα fighting games, τότε η γνώμη μου είναι ότι το Steam Controller αποτελεί για σένα καλύτερη επιλογή από το XBONE gamepad. Ειδικά, από τη στιγμή που θες να κάνεις αλλαγή για χάρη της αλλαγής, τότε καλύτερα να πας στην πιο πειραματική επιλογή για να δοκιμάσεις και το διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον καπως ετσι.Αλλωστε μπορεις να πας και σε καποια αλυσιδα που σιγουρα θα εχουν καποιο Xbox για επιδειξη να δοκιμασεις το gamepad απο κοντα.

 

Εγω παντως και στου XboxOne και στο Dualshock 4 πηγα και πηρα θηκες σιλικονης αυτες τις Spartan(γιατι ως γνωστος απο ποικιλια στην Ελλαδα μηδεν και ειχαν και δωρο προστατευτικα για τα thump grips

 

https://www.skroutz.gr/s/8081569/Spartan-Gear-Silicone-Case-with-Thumb-Grips-XBOX-ONE.html

 

Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απλα ειδικα του Xbox το controller βρωμιζει για την πλακα,και ειδικα για μενα που ιδρωνουν ευκολα τα χερια δεν γινοταν αλλιως.


Για το deadzone δέχομαι αυτό που λες, δεν έχω δουλέψει αρκετά τα F510/F710 για να εκφέρω σίγουρη άποψη. Για τα αναλογικά γενικότερα όμως, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα. Το XBONE gamepad έχει με διαφορά καλύτερα αναλογικά από τα Logitech. Ένα πράγμα που με ενοχλεί απίστευτα είναι όταν τα αναλογικά δεν έχουν «λακουβίτσες» έτσι ώστε να μην γλυστράνε οι αντίχειρές μου επάνω τους. Το XBONE έχει «λακουβίτσες», αντίθετα από τα Logitech που κάνουν «κούρμπα» προς τα έξω. Και, for that matter, το αναλογικό του Steam Controller πάσχει από το ίδιο πρόβλημα.

 

Αν είσαι καλυμένος με το F710 στα 3rd-person shooters/action-adventures και στα fighting games, τότε η γνώμη μου είναι ότι το Steam Controller αποτελεί για σένα καλύτερη επιλογή από το XBONE gamepad. Ειδικά, από τη στιγμή που θες να κάνεις αλλαγή για χάρη της αλλαγής, τότε καλύτερα να πας στην πιο πειραματική επιλογή για να δοκιμάσεις και το διαφορετικό.

Ναι σε αυτο που λες το εχει και το dualshock 4.Αρκετα ενδιαφερουσα υλοποιηση αν και προσωπικα την θεωρω μικρο λεπτομερειεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι σε αυτο που λες το εχει και το dualshock 4.Αρκετα ενδιαφερουσα υλοποιηση αν και προσωπικα την θεωρω μικρο λεπτομερειεα.

 

Ναι, σύμφωνοι μικρολεπτομέρεια, αλλά όλα τα gamepads πάνω κάτω έχουν ένα d-pad, δύο αναλογικά, δύο triggers, δύο shoulder buttons και 6 κουμπάκια, οπότε με δεδομένο ότι -σχεδόν- με όλα κάνεις τη δουλειά σου, τότε στις μικρολεπτομέρεις θα κριθούν οι διαφορές. Πάντως, για μένα οι «λακουβίτσες» δεν είναι μικρολεπτομέρεια. Χάνω από το immersion όταν γλυστράνε τα δάχτυλα μου από τα αναλογικά, είναι πολύ εκνευριστικό. Είναι ο κύριος λόγος που παίζω στο PS3 μου με το X360 gamepad (γιατί και το DS3 έχει κούρμπες, ενώ το X360 gamepad έχει λακούβες).

 

Για το άλλο που λες για σιλικόνες, grips κλπ. Σε όλα τα gamepads μου φοράω grips, εκτός από το XBONE gamepad. Μου φαίνεται ότι χάνει όταν του φοράω grips και επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα αναλογικά του είναι ένα κλικ μικρότερα από τα άλλα gamepads με αποτέλεσμα να μην φοριούνται σωστά τα grips.

 

Κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα στα X1/PS4 gamepads είναι οι τραγική τιμολογιακή πολιτική τους. Δεν μπορεί τα logitech που έχουν και καλή ποιότητα κατασκευής και γαμάτο support να βγαίνουν στα 40 ευρώ maximum και η Sony ή η MS να βγαίνουν στο 60άρι. Οπότε, όταν μιλάμε για grips, σιλικόνες κλπ ανεβαίνουμε σε δυσθεώρητα -για gamepad πάντα- ύψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σύμφωνοι μικρολεπτομέρεια, αλλά όλα τα gamepads πάνω κάτω έχουν ένα d-pad, δύο αναλογικά, δύο triggers, δύο shoulder buttons και 6 κουμπάκια, οπότε με δεδομένο ότι -σχεδόν- με όλα κάνεις τη δουλειά σου, τότε στις μικρολεπτομέρεις θα κριθούν οι διαφορές. Πάντως, για μένα οι «λακουβίτσες» δεν είναι μικρολεπτομέρεια. Χάνω από το immersion όταν γλυστράνε τα δάχτυλα μου από τα αναλογικά, είναι πολύ εκνευριστικό. Είναι ο κύριος λόγος που παίζω στο PS3 μου με το X360 gamepad (γιατί και το DS3 έχει κούρμπες, ενώ το X360 gamepad έχει λακούβες).

 

Για το άλλο που λες για σιλικόνες, grips κλπ. Σε όλα τα gamepads μου φοράω grips, εκτός από το XBONE gamepad. Μου φαίνεται ότι χάνει όταν του φοράω grips και επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα αναλογικά του είναι ένα κλικ μικρότερα από τα άλλα gamepads με αποτέλεσμα να μην φοριούνται σωστά τα grips.

 

Κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα στα X1/PS4 gamepads είναι οι τραγική τιμολογιακή πολιτική τους. Δεν μπορεί τα logitech που έχουν και καλή ποιότητα κατασκευής και γαμάτο support να βγαίνουν στα 40 ευρώ maximum και η Sony ή η MS να βγαίνουν στο 60άρι. Οπότε, όταν μιλάμε για grips, σιλικόνες κλπ ανεβαίνουμε σε δυσθεώρητα -για gamepad πάντα- ύψη.

Τραγικη πολιτικη δεν θα το ελεγα γιατι πχ και της Speedlink με την ιδια λογικη τα περισσοτερα gamepad ειναι φθηνοτερα απο τα logitech ακομα και τα ασυρματα και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...