Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, η αντίληψή μου και η γνώση μου στο θέμα είναι λίγο πιο πάνω από αυτή που νομίζεις.Ξέρω τι κυκλοφορούσε και τι κυκλοφορεί χωρίς να χρειάζεται να ψάξω στη google.Όταν λέμε ενσύρματο, εννοούμε ενσύρματο.Πώς να το πώ;Τα ενσύρματα που έχουμε στο μυαλό μας της πιο παλιάς γενιάς.Όχι το ενσύρματο της 7ης γενιάς.Αυτό που ονομάζεις ενσύρματο και δεν έχει μπαταρίες, αλλά "χωνευτό" καλώδιο που βγαίνει από μέσα του.Αν ήθελα ασύρματο με μπαταρία, που απλά παίρνει και καλώδιο, χαίρω πολύ, θα το είχα πάρει ήδη.

Ελπιζω ομως να καταλαβαινεις οτι το θεμα ειναι ψυχολογικο τοτε οχι τι ισχυει και τι εχει ο καθενας στο μυαλο του. Και να σου πω την αληθεια πολυ καλυτερα ειναι ετσι. Αν ειχες πχ αγορασει το ενσυρματο του 360 και ηθελες να παιξεις και ασυρματα(επειδη το πας πχ σε ενα φιλο)τοτε τι θα εκανες?? Καλυτερα λοιπον να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και ας μην την χρησιμοποιεις/αξιοποιεις παρα να μην υπαρχει καθολου.Αρα οπως καταλαβαινεις ισα ισα που ειναι και καλυτερα οπως γινεται τωρα.

 

Προσωπικα περιμενα πως και πως να περασουμε σε ασυρματη εποχη ειδικα μετα την ξενερα που ετρωγα οταν επαιζα πριν καποια χρονια στο Ps2 7πλο pro 3 με 2 multitap.Οχι μονο μπερδευε ο καθενας τα μπουτια του απο τα καλωδια αλλα μετα επεφτε μπερδεμα και στα gamepad του καθενος.

Και γιατι το λεω αυτο.Ειχα το Logitech F710.https://www.skroutz.gr/s/282580/Logitech-F710-Wireless-Gamepad.html?keyphrase=logitech+f710 οπως βλεπεις δεν εχει καλωδιο να μπορεις να παιξεις ενσυρματα. Σε καποια fighting games ομως παρατηρουσα καθυστερηση στις κινησεις(δεν ξερω αν ηταν προβλημα του gamepad ή οχι)αρα αν ειχε δυνατοτητα για ενσυρματο θα μπορουσα να παιξω ετσι και αρα να μην υπηρχε καν αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται για να μην ισοπεδώνουμε το ds4,που είναι βελτίωση του ds3 και γενικά καλό χειριστήριο, πχ θα μου άρεσε το xbone controller να είχε ένα παρόμοιο Led ώστε να ξεχωρίζει ο κάθε παίχτης ανάλογα με το χρώμα. Απλά να άλλαζε χρώμα το Xbox logo,καταλάβατε.. Το TouchPad του ds4 δεν θα έλεγα ότι το ζηλεύει ιδιαίτερα το χειριστήριο του one επίσης.. Εδώ ούτε η Sony δεν το εκμεταλλεύεται πλήρως στα games που βγαίνουν στην κονσόλα της.

 

Anw, για να μην την πάω αλλού την συζήτηση, πιστεύω πως το πιο ολοκληρωμένο controller τόσο ποιοτικά όσο εργονομικά είναι του one, και το πακέτο με controller, adapter, charger kit, αν και λίγο τσιμπημένο σε τιμή πιστεύω ότι τα αξίζει και θα τα βγάλει τα χρήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, το ότι είναι καλύτερο ένα ασύρματο χειριστήριο είναι καθαρά δική σου εκτίμηση.Το ότι είναι πιο φορητό και μανιτζέβελο, ναι είναι κάτι το οποίο είναι πιο αντικειμενικά συγκρίσιμο.Θα μπορούσαν 100 άτομα να σου βρουν 101 λόγους για τους οποίους θα προτιμούσαν ενσύρματο χειριστήριο και άλλοι τόσοι το αντίθετο.Προσωπικά δε βλέπω ιδιαίτερο λόγο να μην υπάρχει η επιπλέον δυνατότητα για πλήρως (που καταντήσαμε, να λέμε το ενσύρματο, πλήρως ενσύρματο για να το διακρίνουμε από το τραβεστί) ενσύρματο χειριστήριο, παρά μόνο για να σε αναγκάσουν να τα στάξεις χοντρά.Όχι κύριε σου λέει, θα σκάσεις το 70ρικάκι σου και θα πεις κι ευχαριστώ.Ό,τι ήξερες τόσα χρόνια θα το ξεχάσεις.Μην ακούσω κανέναν να μου πει ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές στα επίσημα χειριστήρια που βλέπουμε πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, το ότι είναι καλύτερο ένα ασύρματο χειριστήριο είναι καθαρά δική σου εκτίμηση.Το ότι είναι πιο φορητό και μανιτζέβελο, ναι είναι κάτι το οποίο είναι πιο αντικειμενικά συγκρίσιμο.Θα μπορούσαν 100 άτομα να σου βρουν 101 λόγους για τους οποίους θα προτιμούσαν ενσύρματο χειριστήριο και άλλοι τόσοι το αντίθετο.Προσωπικά δε βλέπω ιδιαίτερο λόγο να μην υπάρχει η επιπλέον δυνατότητα για πλήρως (που καταντήσαμε, να λέμε το ενσύρματο, πλήρως ενσύρματο για να το διακρίνουμε από το τραβεστί) ενσύρματο χειριστήριο, παρά μόνο για να σε αναγκάσουν να τα στάξεις χοντρά.Όχι κύριε σου λέει, θα σκάσεις το 70ρικάκι σου και θα πεις κι ευχαριστώ.Ό,τι ήξερες τόσα χρόνια θα το ξεχάσεις.Μην ακούσω κανέναν να μου πει ότι είναι φυσιολογικές οι τιμές στα επίσημα χειριστήρια που βλέπουμε πλέον...

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει αρκετα μου φενεται.

 

70ευρω ειναι το xboxOne μαζι με τον δεκτη για να παιζεις ασυρματα. Δεν σε ενδιαφερει ο δεκτης και θες να παιξεις μονο ενσυρματα??Αγοραζεις το XboxOne χωρις το δεκτη που ειναι φθηνοτερο https://www.skroutz.gr/s/4365631/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller.html?from=catspan Τωρα θα μου πεις γιατι ομως 57ευρω. Γιατι πολυ απλα δεν ποσα καταστηματα το φερνουν το gamepad. Αλλα και παλι αγοραζεις το πακετο του δεκτη με το XboxOne gamepad πουλας τον δεκτη πχ 25ευρω και σου βγαινει 44ευρω. Φθηνοτερα απο το αθλιο DualShock 4.

 

Δεν σου βγαινουν τα κουκια?

 

https://www.skroutz.gr/s/72740/Microsoft-Xbox-360-Controller-for-Windows.html?from=catspan

 

Θες ακομα φθηνοτερο αλλα το ιδιο ποιοτικο και με 3 χρονια εγγυηση??

https://www.skroutz.gr/s/282582/Logitech-F310-Gamepad.html?keyphrase=logitech+f310

 

Αρα προς τι το ολο κραξιμο???

 

Για κραξιμο πχ ειναι το 

https://www.skroutz.gr/s/7028132/Microsoft-Xbox-One-Elite-Wireless-Controller.html?from=catspan

 

150ευρω το controller οπως γραφτηκε και πιο πισω +αλλα 30ευρω ο δεκτης(γιατι ασυρματα στο pc δεν παιζει αλλιως)+το charge and play=ενα 200ευρω. Σχεδον οσο κοστιζει μια αξιολογη 1080p οθονη ή μια τιμια καρτα γραφικων ή και σχεδον μια κονσολα μτχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To elite ερχαιτε με καλωδιο μονο και κοστιζει €150 Χαλασε ο κοσμος να βαλουν μεσα την μπαταριουλα και τον δεκτη;; ελεος δλδ.. Κανονικα επρεπε να τα ειχε μεσα αν ηθελε να λεγεται elite. Θα πρεπε να το λενε ελλιπ (απο το ελλιπής ;) )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To χειριστηριο xboxOne στα windows 10 64 εχει κανενα θεμα με τη δονηση στα Dark Souls ? γιατι μου κανει rumble μονο σε summon

Το 360 στα windows 7 64  δεν ειχε θεμα .....

Ρε συ Fulgore γιατι λες  αθλιο το DualShock 4 ? Θελει DS4Windows και remap .

 

https://www.skroutz.gr/s/53369/Microsoft-Xbox-360-Controller.html . Το αγαπημενο μου all time classic plug and play  Kαι αντεχει πολυ κοπανημα στα souls  :D

Επεξ/σία από dimyok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε fulgore, ειλικρινά μαζί σου έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα συνεννόησης.Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά αισθάνομαι ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικά μήκη κύματος!

Να ξαναπώ λοιπόν ότι θέλω το χειριστήριο του xone ενσύρματο και δε βγαίνει;Να το ζωγραφίσω;Πώς να το κάνω;Ενσύρματο, πώς το λένε, κάνε focus στη λέξη.Εεεεεεν-σύυυυυυυ-ρμααααα-το!Μου παραθέτεις λινκ για το wireless (wireless, wireless, wireleeeeeess!έτσι λέει το όνομά του!) είτε με αντάπτορα είτε όχι.Να του βάλω εγώ καλώδιο και να το κάνω lego-ενσύρματο!Ή ν'αρχίσω να πουλάω δέκτες για να γλιτώσω το 20ρι, αν είναι δυνατόν!Στα 25+ χρόνια που ασχολούμαι, πάντα στα χέρια μου είχα, από εποχής c64 ακόμα, ενσύρματα χειριστήρια.Ενσύρματα.Σαν αυτό που έχει το 360 που βάζεις στο δεύτερο λινκ, το οποίο και έχω αγοράσει κιόλας.

Ε αυτό το πράγμα δε βγαίνει στο xone.Τόσο απλό είναι.Δεν βγαίνει το ενσύρματο χειριστήριο που ξέραμε τόσα χρόνια.Κάποιους μπορεί να μην τους πειράζει, κάποιους γεροπαράξενους σαν εμένα μπορεί και να τους πειράζει.Τελευταία φορά πάντως που πήρα ενσύρματο ποντίκι, όταν τους ζήτησα τέτοιο, μου το δώσανε ενσύρματο.Όχι ασύρματο με ή χωρίς δέκτη και δυνατότητα να του χώσω εγώ καλώδιο.Αυτό δεν είναι ενσύρματο, είναι ασύρματο, να ξέρουμε τι λέμε γιατί θα ξεχάσουμε βασικές διακριτές έννοιες μου φαίνεται.

 

Τέλοσπάντων, δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συζητάμε ακόμα, νιώθω ότι αρχίζει να κουράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε fulgore, ειλικρινά μαζί σου έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα συνεννόησης.Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά αισθάνομαι ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικά μήκη κύματος!

Να ξαναπώ λοιπόν ότι θέλω το χειριστήριο του xone ενσύρματο και δε βγαίνει;Να το ζωγραφίσω;Πώς να το κάνω;Ενσύρματο, πώς το λένε, κάνε focus στη λέξη.Εεεεεεν-σύυυυυυυ-ρμααααα-το!Μου παραθέτεις λινκ για το wireless (wireless, wireless, wireleeeeeess!έτσι λέει το όνομά του!) είτε με αντάπτορα είτε όχι.Να του βάλω εγώ καλώδιο και να το κάνω lego-ενσύρματο!Ή ν'αρχίσω να πουλάω δέκτες για να γλιτώσω το 20ρι, αν είναι δυνατόν!Στα 25+ χρόνια που ασχολούμαι, πάντα στα χέρια μου είχα, από εποχής c64 ακόμα, ενσύρματα χειριστήρια.Ενσύρματα.Σαν αυτό που έχει το 360 που βάζεις στο δεύτερο λινκ, το οποίο και έχω αγοράσει κιόλας.

Ε αυτό το πράγμα δε βγαίνει στο xone.Τόσο απλό είναι.Δεν βγαίνει το ενσύρματο χειριστήριο που ξέραμε τόσα χρόνια.Κάποιους μπορεί να μην τους πειράζει, κάποιους γεροπαράξενους σαν εμένα μπορεί και να τους πειράζει.Τελευταία φορά πάντως που πήρα ενσύρματο ποντίκι, όταν τους ζήτησα τέτοιο, μου το δώσανε ενσύρματο.Όχι ασύρματο με ή χωρίς δέκτη και δυνατότητα να του χώσω εγώ καλώδιο.Αυτό δεν είναι ενσύρματο, είναι ασύρματο, να ξέρουμε τι λέμε γιατί θα ξεχάσουμε βασικές διακριτές έννοιες μου φαίνεται.

 

Τέλοσπάντων, δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συζητάμε ακόμα, νιώθω ότι αρχίζει να κουράζει.

Οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χειριστηριο xboxOne στα windows 10 64 εχει κανενα θεμα με τη δονηση στα Dark Souls ? γιατι μου κανει rumble μονο σε summon

Το 360 στα windows 7 64  δεν ειχε θεμα .....

Ρε συ Fulgore γιατι λες  αθλιο το DualShock 4 ? Θελει DS4Windows και remap .

 

https://www.skroutz.gr/s/53369/Microsoft-Xbox-360-Controller.html . Το αγαπημενο μου all time classic plug and play  Kαι αντεχει πολυ κοπανημα στα souls  :D

Όπως και σε πιο παλιά games όπως Dark Souls και Dead Space, απλά δεν λειτουργεί γενικά η δόνηση. Δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα το χειριστήριο του one τότε, συν ότι οι devs σιγά μην ασχοληθούν να το κάνουν add τώρα στα games τους. Πόσο μάλλον η ms.. Στα new games δεν έχει πουθενά πρόβλημα, αν και έχω αναφέρει στις πιο πίσω σελίδες κάποια πράγματα που η ms απλά τεμπελιάζει ή δεν την νοιάζει να βάλει για το controller στα Windows. 

 

Όσο αφορά το ds4 που λέει ο Fulgore μάλλον εννοεί συγκριτικά με του one ότι είναι άθλιο, και πρέπει να συμφωνήσω.. Γνώμες μας είναι, δεν σημαίνει ότι είναι και οι σωστές. Έχουμε πει και σε άλλα topics για το κάθε controller τα καλά-κακά, και είναι και θέμα γούστου και το πως κάθεται στα χέρια του καθενός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θελετε το V2 πατε εδω https://www.skroutz.gr/s/7502368/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-with-Play-Charge-Kit-3-5mm-Stereo-Jack.html + τον δεκτη 30€ = 103€

 

Το V1 υπαρχει σετακι με τον δεκτη στα 65€ + το charge kit 20€ = 85

Το V2 υπαρχει σετακι με το charge kit 73€ + τον δεκτη 30€ = 103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θελετε το V2 πατε εδω https://www.skroutz.gr/s/7502368/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-with-Play-Charge-Kit-3-5mm-Stereo-Jack.html + τον δεκτη 30€ = 103€

 

Το V1 υπαρχει σετακι με τον δεκτη στα 65€ + το charge kit 20€ = 85

Το V2 υπαρχει σετακι με το charge kit 73€ + τον δεκτη 30€ = 103

Κατσε αυτο ειναι το Version 1 https://www.skroutz.gr/s/7876499/Microsoft-Xbox-One-Wireless-Controller-for-Windows.html ??

Αφου και αυτο απο κατω εχει υποδοχη για τα ακουστικα που ειναι μονο στα τελευταια μοντελα.....

 

 

Όπως και σε πιο παλιά games όπως Dark Souls και Dead Space, απλά δεν λειτουργεί γενικά η δόνηση. Δεν υπήρχε ούτε σαν ιδέα το χειριστήριο του one τότε, συν ότι οι devs σιγά μην ασχοληθούν να το κάνουν add τώρα στα games τους. Πόσο μάλλον η ms.. Στα new games δεν έχει πουθενά πρόβλημα, αν και έχω αναφέρει στις πιο πίσω σελίδες κάποια πράγματα που η ms απλά τεμπελιάζει ή δεν την νοιάζει να βάλει για το controller στα Windows. 

 

Όσο αφορά το ds4 που λέει ο Fulgore μάλλον εννοεί συγκριτικά με του one ότι είναι άθλιο, και πρέπει να συμφωνήσω.. Γνώμες μας είναι, δεν σημαίνει ότι είναι και οι σωστές. Έχουμε πει και σε άλλα topics για το κάθε controller τα καλά-κακά, και είναι και θέμα γούστου και το πως κάθεται στα χέρια του καθενός. 

Οχι δεν ειναι γνωμες μας αυτα που γραφω αλλα γενικα αποδεκτα πραγματα ή γεγονοτα.

 

Ναι το Dualshock 4 ειναι πιο εργονομικο απο τα προηγουμενα controllers του Playstation. Σε αυτο εχουν συμφωνησει ολοι οι κατοχοι του. Επισης ειναι κοινως αποδεκτο οτι η μπαταρια του Dualshock 4 ειναι χειροτερη απο αυτη του Dualshock 3.Στο πρωτο μιλαμε για 6-8ωρες αυτονομια πριν την φορτιση ενω στο δευτερο μιλαμε για 25-30ωρες.

Ειναι επισης αποδεκτο απο ολους οτι η ποιοτητα κατασκευης του Dualshock 4 ειναι παλι χειροτερη απο αυτη του Dualshock 3.Κλασσικο παραδειγμα τα αναλογικα που ξεφλουδιζαν στις πρωτες κυριως παρτιδες.

 

Οσο για το ποιο βολευει τον καθενα ναι εκει συμφωνουν παλι ολοι οτι ειναι τι βολευει τον καθενα σε αυτο.

 

οσοι εχουν πιασει το Dualshock 4 και το XboxOne καταλαβαινουν παντως οτι η ποιοτητα στο One ειναι καλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Fulgore, μην είσαι απόλυτος, αν κάνουμε ένα μίνι γκάλοπ θα δεις ότι πολλοί θα πουν τα δικά τους. Και εγώ ήμουν από τους πρώτους που μπήκα στο official ps4 topic και χαρακτήρισα το χειριστήριο ως φτηνή Κινεζιά, κάποιοι συμφώνησαν, κάποιοι διαφώνησαν. Ειδικά οι αρχικές παρτίδες των ds4 ήταν για κλάματα, με τις σκανδάλες να τρίζουν, τα αναλογικά να ξεφλουδίζουν κτλ.  Δεν το λες μάπα το ds4 που είναι και καλύτερο και πιο ποιοτικό του ds3, απλά συγκριτικά με του one, ε μοιάζει πολύ φτηνό. Αν δεν είχες πιάσει και του one στα χέρια σου, ίσως να είχες διαφορετική άποψη δηλαδή για το ds4.

 

Για την μπαταρία του ds4 να σου πω όμως, ότι μάλλον επίτηδες επέλεξαν να βάλουν μικρή, γιατί φορτίζει στα μπαμ, και έχεις ακόμα 4-5 ώρες να παίξεις. Εγώ προσωπικά έχω πάρει dock και κάνω τράμπες με δυο controllers. Δεν λέω πως ήταν η ιδανική κίνηση αλλά αυτή επέλεξαν στην Sony. Toυ οne κρατάει πολλές ώρες περισσότερο αλλά στην φόρτιση τον θέλει τον χρόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Fulgore, μην είσαι απόλυτος, αν κάνουμε ένα μίνι γκάλοπ θα δεις ότι πολλοί θα πουν τα δικά τους. Και εγώ ήμουν από τους πρώτους που μπήκα στο official ps4 topic και χαρακτήρισα το χειριστήριο ως φτηνή Κινεζιά, κάποιοι συμφώνησαν, κάποιοι διαφώνησαν. Ειδικά οι αρχικές παρτίδες των ds4 ήταν για κλάματα, με τις σκανδάλες να τρίζουν, τα αναλογικά να ξεφλουδίζουν κτλ.  Δεν το λες μάπα το ds4 που είναι και καλύτερο και πιο ποιοτικό του ds3, απλά συγκριτικά με του one, ε μοιάζει πολύ φτηνό. Αν δεν είχες πιάσει και του one στα χέρια σου, ίσως να είχες διαφορετική άποψη δηλαδή για το ds4.

 

Για την μπαταρία του ds4 να σου πω όμως, ότι μάλλον επίτηδες επέλεξαν να βάλουν μικρή, γιατί φορτίζει στα μπαμ, και έχεις ακόμα 4-5 ώρες να παίξεις. Εγώ προσωπικά έχω πάρει dock και κάνω τράμπες με δυο controllers. Δεν λέω πως ήταν η ιδανική κίνηση αλλά αυτή επέλεξαν στην Sony. Toυ οne κρατάει πολλές ώρες περισσότερο αλλά στην φόρτιση τον θέλει τον χρόνο του.

Δεν ειμαι απολυτος αγαπητε για πραγματα που ισχυουν.Καλως ή κακως ετσι ειναι τα πραγματα. Οσο για τα περι One Και DS4 γιαυτο ακριβως μπορω να εκφερω γνωμη οπως και εσυ γιατι τα εχουμε και τα 2 και αρα εννοειται οτι η γνωμη μας εχει μεγαλυτερη βαση απο καποιον που απλα εχει το Dualshock 4 και αρα εν μερη δεν μπορει να εκφερει και γνωμη πανω σε αυτο.

 

Και αρα δεν γινεται να μου πει καποιος κατι διαφορετικο για αυτα που αναφερω(και εσυ βεβαια)γιατι οπως ειπα ειναι πραγματα που ισχυουν. Κοινως οσοι διαφωνουν απλα δεν εχουν ιδεα ή ειναι τα κλασσικα fanboys που αρα και παλι δεν ειναι να παρεις τις γνωμες τους για σοβαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...