Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα ενα απλο wired xbox one controller για pc, ενω ειναι τελειο σε shape και ποιοτητα εχω ενα μεγαλο θεμα, τα triggers ειναι υπερβολικα ευαίσθητα, παιζω και λιγο να ακουμπήσω πανω τους κανουν attack χωρις να το θελω, υπαρχει καποιος τροπος να το ρυθμισω αυτο εστω με 3rd party software?? Στο elite ξερω οτι γινεται αλλα προφανως δεν θα δωσω 150ε για ενα gamepad lol(τα δινουμε σε mouse και keyboards xD)

Διαβαζω οτι στο V2 εχουν προσθεσει θυρα για ακουστικα και εχουν λυσει τα θεματα με τις σκανδαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω οτι στο V2 εχουν προσθεσει θυρα για ακουστικα και εχουν λυσει τα θεματα με τις σκανδαλες

Είχε και θέματα με τις σκανδάλες;

Καλά κρασά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε και θέματα με τις σκανδάλες;

Καλά κρασά...

Έχουν γίνει απλώς πιο μαλακές, δεν είχαν κάποιο τόσο σοβαρό πρόβλημα. Γενικά το χειριστήριο αποπνέει ποιότητα, προσωπική μου άποψη, αλλά το ds4 συγκεκριμένα το κατουράει στα μούτρα σε όλα όμως.. Επειδή έχω και τα δυο, μπορώ να το πω με σιγουριά αυτό, είχαμε το 360 και έλεγες το τέλειο controller, ε ήρθε του one και το πήγε ακόμα πιο πέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, απλά έτσι όπως το γράφεις κολλάνε και οι δύο ερμηνείες.Και δηλαδή ότι του xone είναι καλύτερο του ds4, αλλά και το αντίστροφο.Πρέπει να διαβάσει κανείς την επόμενη πρόταση για να καταλάβει καλύτερα. ^_^

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω, μου χει σπάσει τα νεύρα του 360 με τους αναλογικούς.Βέβαια παίζω μιά φορά στη διετία με pad, οπότε δεν καίγομαι να αλλάξω, αλλά όταν παίζω εκνευρίζομαι και λόγω των μοχλών.Λέω να πάρω του xone, που πιστεύω θα με βολέψει, αλλά μου τη σπάει που δεν το έχουν σε ενσύρματο και δε μπορώ να καταλάβω γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να το βγάλουν έτσι.Από την άλλη του ds4 που το έχω δοκιμάσει, καλό μου φαίνεται, δε λέω.Αλλά μου κάθεται περίεργο να έχω χειριστήριο ps και να κάνω map κουμπιά του xbox.Θα σου βγάζει μήνυμα πχ, press Y και συ θα ψάχνεις στο ίντερνετ να δεις ποιό κουμπί είναι αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, απλά έτσι όπως το γράφεις κολλάνε και οι δύο ερμηνείες.Και δηλαδή ότι του xone είναι καλύτερο του ds4, αλλά και το αντίστροφο.Πρέπει να διαβάσει κανείς την επόμενη πρόταση για να καταλάβει καλύτερα. ^_^

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω, μου χει σπάσει τα νεύρα του 360 με τους αναλογικούς.Βέβαια παίζω μιά φορά στη διετία με pad, οπότε δεν καίγομαι να αλλάξω, αλλά όταν παίζω εκνευρίζομαι και λόγω των μοχλών.Λέω να πάρω του xone, που πιστεύω θα με βολέψει, αλλά μου τη σπάει που δεν το έχουν σε ενσύρματο και δε μπορώ να καταλάβω γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να το βγάλουν έτσι.Από την άλλη του ds4 που το έχω δοκιμάσει, καλό μου φαίνεται, δε λέω.Αλλά μου κάθεται περίεργο να έχω χειριστήριο ps και να κάνω map κουμπιά του xbox.Θα σου βγάζει μήνυμα πχ, press Y και συ θα ψάχνεις στο ίντερνετ να δεις ποιό κουμπί είναι αυτό...

Σε μερικά games θα σου βγάζει κανονικά τα κουμπιά του ds4 πχ Unity, Syndicate, κάποιοι developers πιθανόν θα τα βάλουν και σε μελλοντικούς τίτλους. Αν το θέλεις και ενσυρματο, απλά αγόρασε το και με ένα τυπικό micro usb cable είσαι ενσύρματος και ωραίος. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, μου το 'χετε ξαναπεί αυτό με το καλώδιο.Απλά για έναν περίεργο λόγο φοβάμαι μήπως σπάσει η υποδοχή του usb.Να ρωτήσω κάτι άσχετο και κουλό, όταν το συνδέεις ενσύρματα, γνωρίζει κανείς εάν σβήνει ο πομπός του bluetooth του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, μου το 'χετε ξαναπεί αυτό με το καλώδιο.Απλά για έναν περίεργο λόγο φοβάμαι μήπως σπάσει η υποδοχή του usb.Να ρωτήσω κάτι άσχετο και κουλό, όταν το συνδέεις ενσύρματα, γνωρίζει κανείς εάν σβήνει ο πομπός του bluetooth του;

Νομίζω από την στιγμή που το συνδέσεις με το καλώδιο, μένει ναι μεν ανοιχτό το adapter αλλά η σύνδεση είναι πλέον ενσύρματη. Που είναι το θέμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, απλά έτσι όπως το γράφεις κολλάνε και οι δύο ερμηνείες.Και δηλαδή ότι του xone είναι καλύτερο του ds4, αλλά και το αντίστροφο.Πρέπει να διαβάσει κανείς την επόμενη πρόταση για να καταλάβει καλύτερα. ^_^

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω, μου χει σπάσει τα νεύρα του 360 με τους αναλογικούς.Βέβαια παίζω μιά φορά στη διετία με pad, οπότε δεν καίγομαι να αλλάξω, αλλά όταν παίζω εκνευρίζομαι και λόγω των μοχλών.Λέω να πάρω του xone, που πιστεύω θα με βολέψει, αλλά μου τη σπάει που δεν το έχουν σε ενσύρματο και δε μπορώ να καταλάβω γιατί τους είναι τόσο δύσκολο να το βγάλουν έτσι.Από την άλλη του ds4 που το έχω δοκιμάσει, καλό μου φαίνεται, δε λέω.Αλλά μου κάθεται περίεργο να έχω χειριστήριο ps και να κάνω map κουμπιά του xbox.Θα σου βγάζει μήνυμα πχ, press Y και συ θα ψάχνεις στο ίντερνετ να δεις ποιό κουμπί είναι αυτό...

Ρε συ Bigi πραγματικα με κατι τετοια που διαβαζω ωρες ωρες απο συμφορουμιτες που ειναι συχνα στο τμημα του Pc gaming(και ειδικα και με το χαριτωμενο που εχεις γραψει της υπογραφης σου)πραγματικα ενα πραγμα θελω να μου πεις. Τοσο δυσκολο ηταν να εγραφες ''xbox one wired controller for pc'' στο google????Πραγματικα ομως???? Κοιτα πρωτο πρωτο τι σου βγαζει

http://support.xbox.com/en-US/xbox-on-windows/accessories/connect-xbox-one-controller-to-pc

 

Και εστω οτι δεν εψαξες,2χρονια τωρα πως επαιζε ο κοσμος με το XboxOne controller στο pc(το γραφανε αλλωστε και αρκετα ατομα στα δημοφιλη παιχνιδια οταν εβγαιναν περι gamepad)αφου δεν υπηρχε ο ανταπτορας????

 

Επισης οσον αφορα τα του Ds4 και XboxOne(επειδη και εγω εχω και τα δυο)ειναι κυριολεκτικα η μερα με την νυχτα και τα 2.

 

Το μεν DualShock4 ενω επιτελους βελτιωθηκε αισθητα στην εργονομια(σε σχεση με τα προηγουμενα)επαισε σε αλλα σημαντικα πραγματα οπως την ποιοτητα του και κυριως στην μπαταρια.Ειναι κυριολεκτικα τραγικα τα πραγματα σε αυτα τα αρνητικα και για ποιο λογο εφαγε οσο κραξιμο εφαγε.

 

Οσο για το XboxOne κυριολεκτικα η εννοια της βελτιωσης σε σχεση με του 360.Ενα ψιλο θεματακι ειχαν οι σκανδαλες που στις καινουργιες παρτιδες διορθωθηκε,και φυσικα η απουσια jack για ακουστικα απο τις πρωτες παρτιδες που και αυτο μπηκε στα νεα controller. Βεβαια ειναι απιστευτη η βελτιωση απο τον σταυρο(κυριως για fighting παιχνιδια)και στην ποιοτητα κατασκευης.

Και η κοστολογηση του ειναι εν μερη σωστη αν σκεφτουμε οτι για ολο αυτο το πακετο στα 69ευρω που ειναι μαζι με τον δεκτη,και αν βγαλουμε καιτα 29ευρω του δεκτη,για κατω των 40ευρω ειναι κυριολεκτικα ετη φωτος σε σχεση με του ds4.

 

Βεβαια για μενα ο νικητης θα ηταν το Wii U Pro controller.Καλη ποιοτητα κατασκευης(λιγο πιο κατω απο του XboxOne)δεν σε αναγκαζει να αγορασεις ξεχωριστα μπαταριες ή το play and charge,αρα αισθητα μικροτερο κοστος και το σημαντικοτερο ολων???ΕΩΣ 80ωρες αυτονομια!!!!!

 

Κριμα που το Wii U το καταντησαν ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, η αντίληψή μου και η γνώση μου στο θέμα είναι λίγο πιο πάνω από αυτή που νομίζεις.Ξέρω τι κυκλοφορούσε και τι κυκλοφορεί χωρίς να χρειάζεται να ψάξω στη google.Όταν λέμε ενσύρματο, εννοούμε ενσύρματο.Πώς να το πώ;Τα ενσύρματα που έχουμε στο μυαλό μας της πιο παλιάς γενιάς.Όχι το ενσύρματο της 7ης γενιάς.Αυτό που ονομάζεις ενσύρματο και δεν έχει μπαταρίες, αλλά "χωνευτό" καλώδιο που βγαίνει από μέσα του.Αν ήθελα ασύρματο με μπαταρία, που απλά παίρνει και καλώδιο, χαίρω πολύ, θα το είχα πάρει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...