Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως περιμένω να έρθει ευρώπη ο steam controller. Δεν βλέπω τον λόγο για κάποιον που έχει τον κλασικό xbox controller να αγοράσει την νέα έκδοση του xbox one

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδες καλησπερα,εχω πολλα χρονια ενα αθανατο Logitech dual action μου κανει βεβαια λιγα νερα τον τελευταιο καιρο(λογικο μετα απο 7 χρονια) βλεπω ολοι προτεινετε το χειριστηριο του 360 και η ερωτηση μου ειναι η εξης για αθλητικα παιχνιδια(fifa,nba) αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα,εχω πολλα χρονια ενα αθανατο Logitech dual action μου κανει βεβαια λιγα νερα τον τελευταιο καιρο(λογικο μετα απο 7 χρονια) βλεπω ολοι προτεινετε το χειριστηριο του 360 και η ερωτηση μου ειναι η εξης για αθλητικα παιχνιδια(fifa,nba) αξιζει?

Αν παιζεις περισσοτερο με το σταυρο οχι καλυτερα πηγαινε σε Logitech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικο παιζω σε ολα τα αθλητικα παιχνιδια απλα το logitech λογω playstation απο παλια με εχει βολεψει λογω συνηθειας για αυτο ρωτησω βαση προτασεων εδω αν αξιζει  το χειριστηριο του 360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικο παιζω σε ολα τα αθλητικα παιχνιδια απλα το logitech λογω playstation απο παλια με εχει βολεψει λογω συνηθειας για αυτο ρωτησω βαση προτασεων εδω αν αξιζει  το χειριστηριο του 360

Ο σταυρος του 360 ειναι απλα τραγικος. Εγω σκεψου οτι πιο πολυ επαιζα στα gamepad του Playstation μεχρι και εποχες ps3. Το gamepad του 360 το πηρα πιο πολυ για να δοκιμασω και κατι το διαφορετικο. Δεν εχω γενικα θεμα με τα gamepad αφο εχω 3 διαφορετικα πλεον (Xbox360,ps4,wii u pro controller)αλλα μπορω να πω οτι ο σταυρος του 360 ειναι απλα τραγικος.

Ευτυχως το φτιαξανε στο XboxOne controller αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και στο logitech που εχω εγω ο σταυρος ειναι αχρηστος πραγματικα το αναλογικο εχει καλη αισθηση για μενα μετραει και η ποιοτητα κατασκευης βεβαια το logitech το εχω απο το 2007 περιπου βεβαια 3-4 χρονια που ειχα ps3 δεν το χα χρησημοποιησει αλλα και παλι προς το παρον κανενα προβλημα απλα η αρχικη μου σκεψη ειναι μηπως στα αθλητικα παιχνιδια βολευει πιο πολυ του 360 το χειριστηριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σε βολευει αυτο το σχεδιο μεινε οπως εχεις εκτως αν παρεις ενα 360 gamepad για 2ρο controller να παιζεις με παρεα(αλλα και να δοκιμασεις αν σε βολευει).

 

Προσωπικα παιζω πχ Pro απο τ ο Iss στο playstation 1 και αν και πλεον χρησιμοποιω του 360 στο pc παντα με Playstation(και παρομοια βλεπε logitech)θα επαιζα ποδοσφαιρακια.Ειναι θεμα συνηθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραγγείλει το steam controller δυστυχώς δεν θα το παραλάβω γιατι ο το κουριερ αρνείται να στείλει  , λόγο μπαταριών στο κουτί.

Ζήτησα refund και σε κανα μηνα που θα δουν το ticket βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να πάω για το wireless adapter (xbone) αλλά ακόμα να έρθει στα δικά μας καταστήματα, οπότε πάμε στα του εξωτερικού. Αν βρει κανείς καμιά καλή προσφορά ας ποσταρει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok Θα αρχίσω λέγοντας οτι δεν ειναι console gamer, το μόνο κοντινό σε console που εχω ειναι το ps vita.

To controller το πήρα κυρίως για να παίζω games sto steam που είναι καλύτερα σε controller.

 

Games played using steam controller:

1. Astebreed

2. Dark Souls 2

3. Killer is Dead

4. Hands of fate

5  Zestiria

6. Croixleur Sigma

7. TIS-100  :devil:

 

Installing Drivers for Steam Controller :

Εύκολο, 5 λεπτα μαζι με το Firmware upgrade με το steam. τίποτα απο μέρους μου δεν χρειάστηκε 

 

Playing games with Big Picture:

Πανεύκολο μπορείς να ρυθμίσεις τα games που θα τρέξεις με οτι προφίλ πιστεύεις οτι ειναι καλύτερο και ingame να ξανα-προσαρμόσεις τις ρυθμίσεις. Ολα τα games me controller support λειτουργούν χωρις καν να επιλέξω προφίλ.

 

1. Astebreed

2. Dark Souls 2

3. Killer is Dead

4. Hands of fate 

5. Zestiria

δούλεψαν χωρίς πρόβλημα (to zestiria ηθελε αλλαγή απο το μενου του και δεν ηταν αυτόματη η αλλαγη) 

6. Croixleur Sigma είχε καποιο game bug

7. TIS-100 only the up/down arrows work  :P (δεν σκοπευα καν να το παιξω σε controller )

 

Πιστεύω οτι η Valve εχει κανει πάρα πολλή καλη δουλειά αλλα δεν θα πρότεινα να αγοράσετε ακόμη και 

κυρίως για λογους κόστους μεταφοράς. Πιστευω σε κανα 2-3 μηνες θα ξανασχεδιαση λογικα τα πλαστικά για να τα κανει ποιο βολικά σε καποιους χρηστες γιατι πιστεύω απο hardware πλευράς ειμαστε καλυμμένοι

 

btw το τouchpad δουλεύει σαν mouse κανονικά μέσα στα windows     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...