Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, δεν ξέρω... βλέπω διάφορα.... στο θέμα μου δεν βρίσκω κάτι.. :P Κάπως το αναζητώ λάθος.. (για να δω αν το έχουν και άλλοι αυτό που έχω εγώ και τι έκαναν, αν έκαναν..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ειναι πολυ ευαισθητο σε αναλογικο μοχλο,μου αφηνε και μενα στο steering λιγη πρασινη μπαρα και το αμαξι in game εστριβε μονο του,αλλα στις ρυθμισεις εχει και sensitivity του μοχλου και deadzone,εβαλα το deadzone 15% και τωρα δεν στριβει μονο του αλλα παλι ειναι πολυ ευαισθητο.Με το που ακουμπαω ισα ισα το μοχλο το αμαξι αρχιζει και στριβει.Οποτε αν θες το βαζεις 20% η και παραπανω.Δοκιμαζεις και βλεπεις.

 

post-158153-0-53760200-1430246639_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οτι είπε και ο aekoupoli.Τράβηξα και ένα βίντεο για να δείς το δικό μου μοχλο.Πάντως η ποιότητα κατασκευής του one είναι ψιλοάθλια σε σχέση με του 360

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Καμία σχέση με το στιβαρό και καλής κατασκευής 360 που το πέταγες από ουρανοξύστη και δεν πάθαινε τίποτα. Αυτό το σφύγγεις λίγο και νομίζεις πώς θα σπάσει. Λες και κουνιούνται τα πλαστικά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το παιχνίδι έχει ρύθμιση deadzone, μπορείς να τσεκάρεις άμεσα πόσο εκτός κέντρου μένει ο αναλογικός.

 

Έτσι θα μάθουμε και την ακρίβειά του.

 

Μειώνεις το deadzone μέχρι να αρχίσει να δίνει εντολή ενώ το έχεις ακίνητο. Εκείνο είναι και το ποσοστό εκτός κέντρου που κάθεται ο αναλογικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι θα το δω ώστε να μην βάλω και το xpadder. Όποτε είμαστε οκ (και στα πιο arcade όπως wrc 4 και grid κλπ δεν μου κάνει κάτι). Λογικά όλα τα simulation θα έχουν να το ρυθμίζεις αφού έχουν και τα 2 αυτά. Δεν ήθελα να το στείλω και να περιμένω κανα 25ήμερο χωρίς controller... και αμα και το καινούριο που θα μου έστελναν είχε το ίδιο θέμα? Απαπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε το μόνο και πές μας πόσο εκτός είναι ο αναλογικός.

 

Το έψαξα λίγο το θέμα πάντως και βλέπω ότι τουλάχιστον για κάποιους χρήστες υπάρχει όντως πρόβλημα των αναλογικών, οι οποίοι δεν κεντράρουν σωστά.

 

https://xbox.uservoice.com/forums/251650-console-accessories/suggestions/6216828-please-update-controller-to-fix-dead-zone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτησε το game ακόμα και αν σταματήσεις να το παίζεις ώστε να μπορείς να τσεκάρεις σε βάθος χρόνου αν το θεματάκι αυτό είναι σταθερό ή αλλάζει.

 

7% πάντως δέν θεωρείται πρόβλημα. Το deadzone από την εμπειρία μου τουλάχιστον πρέπει να είναι τουλάχιστον 15%. Πιό κάτω και ο αναλογικός γίνεται υπερβολικά ευαίσθητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο raceroom που πήγα στις ρυθμίσεις, στο 6-7% μηδένισε.

 

Για να δουμε στο μέλλον όπως λες, αν θα χειροτερέψει...

 

Ευχαριστώ για τις βοήθειες και τον χρόνο σας.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω πως μπορω να συνδεσω ενσυρματα για αρχη το ds4 στο pc.

Υπαρχει τροπος?Μπορει να με βοηθησει καποιος οπου το εχει ξανα κανει?

 

EDIT: Παλικαρια κανενας δεν γνωριζει τον τροπο?κανενας δεν εχει συνδεση ds4 για να παιξει σε pc?

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση για δυνατους λυτες!

παιζω με το ασυρματο xbox 360 controller στο pc .περιμενω το gta 5 και για να παιζω Online και να μιλαω με φιλους θελω να κανω το εξης: να συνδεσω τα handsfree Xiaomi pistons v3 πανω στο controller 

με αυτο http://www.ebay.com/itm/Headset-Headphone-Audio-Adapter-for-MS-XBOX-360-Controller/351360271382?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D29007%26meid%3De49aa58c54fc4292a6e4f3925d0ba85b%26pid%3D100005%26rk%3D5%26rkt%3D6%26sd%3D320581521348&rt=nc

+ αυτο http://www.ebay.com/itm/371032023866?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

θα παιξει?μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος-ανταπτορας? ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...