Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι.

 

Αν το θες μόνο για fighting αυστηρά, οπότε δεν θα παίζεις με το αναλογικό είσαι οκ. Αν θες να παίζεις fps, 3rd-person ή racing δεν θα μπορείς.

Οχι αυστηρα, αλλα κυριως fighting, το πολυ πολυ κανα fifa (ο 2ος χρηστης δηλαδη). Θα περιμενω και καποιον που εχει το 310 να πει αποψη, για να δω τι θα παρω.

Ειμαι προς το παρον κατοχος του συγκεκριμενου controller(F310) αν και θα το αλλαξω λογω του οτι τελικα θελω να παω σε ασυρματο και περιμενω και το XboxOne ποτε θα βγει ο ανταπτορας με το καλο.

 

Το Controller ειναι τιμιο για 25ευρω και με 3 χρονια εγγυηση.Λιγο οι σκανδαλες ισως να μην βολεψουν αν παιζεις πολλα Fps παιχνιδια,αλλα κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο Controller ουτε Drivers χρειαζεται να κατεβασεις ουτε τιποτα.

Insomnia, πριν απο σας για σας :P

Δηλαδη? Οχι οτι σκοπευω να παιξω fps με το gamepad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gaming.logitech.com/el-gr/product/f310-gamepad

 

Δες την φωτογραφια που δειχνει τις σκανδαλες και ισως καταλαβεις. Εννοω οτι αυτοι που θελουν Controller κυριως για Fps παιχνιδια και αρα δινουν βαση στις σκανδαλες αρκετα,θα προτιμησουν το Xbox controller. Για τα παιχνιδια βεβαια που παιζεις εσυ και για γενικη χρηση ειναι μια χαρα το Controller και εχει και μεγαλο καλωδιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που εμαθα τα deadzones, googlara λιγο για το F310, και ειδα οτι ολη η σειρα F*10 εχει deadzone, αλλα τα πιο πολλα threads που βρισκω μεσω google ειναι παλια (2010-2012). Υπαρχει ακομα προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα συνήθειας οι σκανδάλες. Και εγώ με το F510 στην αρχή έπαθα ένα μικρό σόκ, αλλά 2-3 μέρες μετά συνήθισα.

 

Εντωμεταξύ, έκατσα λίγο να δώ τί gamepads έχω για το PC και με εκπλήσσω:

 

- 2 Dualshock 2 χειριστήρια για το PC με αντάπτορες

- 1 XBOX 360 ενσύρματο χειριστήριο για το PC

- 1 Logitech F510 ενσύρματο

- 1 Logitech F710 ασύρματο

- 2 Ασύρματα Wavebird controllers, το ένα μάλιστα σφραγιστό στο κουτί του, όταν έπαιζα Gamecube παιχνίδια στο Wii το 2006. Δυστυχώς δεν παίζουν στο PC. Τα συμπεριέλαβα στη λίστα ως τιμητική αναφορά.

 

Και τώρα γλυκοκοιτάζω το Dualshock 4 επειδή έχει το trackpad επάνω του......

 

 

 

Τωρα που εμαθα τα deadzones, googlara λιγο για το F310, και ειδα οτι ολη η σειρα F*10 εχει deadzone, αλλα τα πιο πολλα threads που βρισκω μεσω google ειναι παλια (2010-2012). Υπαρχει ακομα προβλημα?

 

Τί ακριβώς εννοείς? Τα Logitech έχουν πολύ μικρό deadzone, κάπου στο 5%. Τα XBOX360 βρίσκονται στο 25%

 

Από κεί και πέρα βέβαια, το deadzone καθορίζεται και από τα ίδια τα παιχνίδια σε συγκεκριμένα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ακριβώς εννοείς? Τα Logitech έχουν πολύ μικρό deadzone, κάπου στο 5%. Τα XBOX360 βρίσκονται στο 25%

 

Από κεί και πέρα βέβαια, το deadzone καθορίζεται και από τα ίδια τα παιχνίδια σε συγκεκριμένα επίπεδα.

http://forums.logitech.com/t5/Logitech-G-Controllers/Gamepad-F310-Dead-Zone-on-Analog-Sticks/td-p/549054

Βεβαια στο βιντεο υπαρχει αυτο το σχολιο:

 

If you already have one - you can't, if you want to buy one - it /should/ be fixed already.

Εσυ ποτε τα πηρες τα 510, 710?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω δεί και εγώ αυτό το βίντεο, είναι πολύ παλιό και σε καμία περίπτωση δεν σου δίνει πραγματική αίσθηση του hardware deadzone.

 

Deadzone όπως έμαθες είναι το πόσο θα κουνήσεις τον μοχλό σου χωρίς να δοθεί εντολή κίνησης. Οι αναλογικοί, επειδή ακριβώς είναι αναλογικοί, από το πρώτο χιλιοστό που θα τους μετακινήσεις θα δώσουν σήμα. Το πρόβλημα είναι όταν θα αφήσεις τον μοχλό να επιστρέψει στη θέση του. Θα επιστρέψει ακριβώς στο κέντρο? Αν δεν επιστρέψει ακριβώς στο κέντρο, ο χαρακτήρας σου στο παιχνίδι θα συνεχίσει να πηγαίνει προς κάποια κατεύθυνση.

 

Το Deadzone ορίζεται σε επίπεδο software ώστε να μήν συμβαίνει το παραπάνω. Το παιχνίδι που έχει support για χειριστήριο έχει προκαθορισμένο deadzone, εν ολίγης δεν αναγνωρίζει την μετακίνηση του χειριστηρίου μέχρι να φτάσει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο και μετά.

 

Οι αναλογικοί του XBOX360 όταν πρωτοβγήκε ήταν κάκιστης ακρίβειας. Όταν μετακινούσες τον μοχλό τέρμα προς μία κατεύθυνση και μετά τον άφηνες, ο μοχλός δεν επέστρεφε στο κέντρο, αλλά οπουδήποτε μεταξύ κέντρου και στο 10%-20% της διαδρομής. Αυτό δεν φαίνεται με το μάτι. Θέλει κατάλληλα προγράμματα (όπως το Xpadder). Έτσι λοιπόν για να μήν έχουν πρόβλημα τα παιχνίδια που υποστηρίζουν ΧΒΟΧ360 χειριστήριο και κουνιέται ο χαρακτήρας μόνος του, έβαλαν deadzone τουλάχιστον 25%. Αυτό σου εξηγεί και στο βίντεο που έβαλες.

 

Οποιοδήποτε χειριστήριο και να βάλεις σε παιχνίδι που υποστηρίζει XBOX360 χειριστήριο, όσο μεγάλης ακρίβειας και αν είναι οι αναλογικοί του, το deadzone καθορίζεται από το παιχνίδι κάπου στο 25%.

 

Επειδή το XBOXOne έχει πολύ καλύτερους αναλογικούς, ελπίζουμε τα νέα παιχνίδια να έχουν πολύ μικρότερο deadzone ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ακρίβεια στις κινήσεις.

 

Για τα F510 και F710 που έχω εγώ, οι αναλογικοί επιστρέφουν πάντα μεταξύ κέντρου και 5% της διαδρομής. Το XBOX360 κάθεται μέχρι και 15%-20% μακριά από το κέντρο.

 

Εδώ είναι το πόστ μου το 2012 και παραπονιέμαι για το deadzone του XBOX360 έκδοση 2010 που έχω.

http://www.insomnia.gr/topic/223154-gamepadscontrollers%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81/page-9?do=findComment&comment=4924180

 

Εδώ ακριβείς μετρήσεις του deadzone των αναλογικών του. 17% ο ένας και 19% ο άλλος:

http://www.insomnia.gr/topic/223154-gamepadscontrollers%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81/page-11?do=findComment&comment=4925151

 

Εδώ οι πρώτες μου εντυπώσεις για το F510 το 2012:

http://www.insomnia.gr/topic/223154-gamepadscontrollers%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-pc-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81/page-12?do=findComment&comment=4938089

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS3,PS4,XBOX gamepads.

 

Καλησπερα στην παρεα.

 

Χρειαζομαι να αγορασω 1 gamepad απο μια απο τις παραπανω κονσολες για συνδεση με τον υπολογιστη.

Δεν θα το χρειαστω σε κονσολα παρα μονο για παιχνιδια στο pc.

 

Του ps3 και 4 που ειναι wireless στην συσκευασια περιλαμβανεται καλωδιο με usb;

Επισης υπαρχει και το xbox windows controller με το καλωδιο που ειναι το πιο φθηνο απο τα 3.

 

40 του ps3

49 του ps4

30 του xbox.

 

Ποιο απο τα 3 συμφερει να αγορασω;

Σχεση ποιοτητας,συμβατοτητας με ολα τα παιχνιδια στον υπολογιστη και τιμης.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για pc εγώ έχω ένα ασύρματο από Χ360 - βολεύει γιατί υποστηρίζεται απ'ευθείας χωρίς κόλπα και τα παιχνίδια παρουσιάζουν τα κουμπιά σύμφωνα με αυτά του 360: Α/Β/Υ/Χ ... βολεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα.

 

Χρειαζομαι να αγορασω 1 gamepad απο μια απο τις παραπανω κονσολες για συνδεση με τον υπολογιστη.

Δεν θα το χρειαστω σε κονσολα παρα μονο για παιχνιδια στο pc.

 

Του ps3 και 4 που ειναι wireless στην συσκευασια περιλαμβανεται καλωδιο με usb;

Επισης υπαρχει και το xbox windows controller με το καλωδιο που ειναι το πιο φθηνο απο τα 3.

 

40 του ps3

49 του ps4

30 του xbox.

 

Ποιο απο τα 3 συμφερει να αγορασω;

Σχεση ποιοτητας,συμβατοτητας με ολα τα παιχνιδια στον υπολογιστη και τιμης.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

XboxOne controller ή xbox360 controller for windows(wireless ή Wired οτι εσυ προτιμας) ή Logitech F310(ενσυρματο)F710(ασυρματο). Τα Controller του Playstation αστα καλυτερα απεξω.

 

Να αναφερω μονο οτι φετος υποτιθεται θα βγει και ο ανταπτορας που θα μπορεις να παιξεις ασυρματα με το XboxOne controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XboxOne controller ή xbox360 controller for windows(wireless ή Wired οτι εσυ προτιμας) ή Logitech F310(ενσυρματο)F710(ασυρματο). Τα Controller του Playstation αστα καλυτερα απεξω.

 

Να αναφερω μονο οτι φετος υποτιθεται θα βγει και ο ανταπτορας που θα μπορεις να παιξεις ασυρματα με το XboxOne controller.

 

 

Με τα logitech δεν θα εχω οποιοδηποτε προβλημα

με θεμα συμβατοτητας στα παιχνιδια ετσι;

 

θελω να γλιτωσω την ολη ιστορια των gamepad emulators και ισως της μη συμβατοτητας καποιων gamepads σε αυτα τα emulator.

 

εχω ενα thrustmaster firestorm dual analog 3

και δεν μπορω να το κανω να δουλεψει ουτε με το motioninjoy ουτε με το x360ce στο dark souls 2.

ειναι ξεσυχγρονισμενα τα περισσοτερα κουμπια και το δεξι analog δεν κινει την καμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το 510 και το 310 που έχω αναγνωρίζονται κανονικά σαν Χ360 controllers και δεν θα έχεις πουθενά ασυμβατότητες/να ορίσεις κουμπιά κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια σε ευχαριστω πολυ.

το 310 με το 510 τι διαφορες εχουνε;

εκτος ποιοτικα που σιγουρα θα εχουνε καποιες διαφορες στα υλικα κατασκευης; και τον τυπο συνδεσης.

με τα πολλα αξιζει το 510 για τα λεφτα του και το τι παρεχει σε συγκριση με το 310;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστω! Κατατοπιστικοτατος! Εκτος απο το xpadder υπαρχει αλλο προγραμμα (free) για την μετρηση του deadzone?

το 310 με το 510 τι διαφορες εχουνε;

Το 510 εχει δονηση, το 310 οχι. Δε ξερω αν εχουν αλλη ουσιωδη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To F510 έχει και υδροφοβική λαστιχένια υφή στο κράτημά του, όπως στο πιό ακριβό F710. Το F510 όμως σταμάτησε να παράγεται.

 

Για μέτρηση ακρίβειας αναλογικών, το xpadder είναι άριστο πρόγραμμα, αν και δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Ο πραγματικός σκοπός του είναι η εξομοίωση keyboard-mouse από το χειριστήριο για να μπορείς να παίζεις με αυτό παιχνίδια που δεν το υποστηρίζουν.

 

Μόνο σε παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν χειριστήριο θα δείς τους περιορισμούς της ακρίβειας των αναλογικών, διότι εκεί εσύ θα καθορίσεις το deadzone. Και κάποιο deadzone είναι απαραίτητο, διότι μετά οι αναλογικοί γίνονται υπερευαίσθητοι, μιάς και ο χαρακτήρας κινείται και στο παραμικρό χάδι των αναλογικών.

 

Από την προσωπική μου εμπειρία, deadzone στο 15% είναι ιδανικό.

 

Από κεί και πέρα, η ακρίβεια των αναλογικών σε ενδιαφέρει μόνο αν θα παίζεις παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν χειριστήριο. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όπως είπα, το deadzone είναι προκαθορισμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις, ή τουλάχιστον δεν μπορείς να αλλάξεις τις μίνιμουμ τιμές του, οι οποίες συνάδουν με τους περιορισμούς του XBOX360 χειριστηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...