Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

....εγω το εχω στα windows 8.1(.... κανει και στα 7) και δουλευει καταπληκτικα όπως το xbox 360 που εχω(...και καλητερα μιας και με το touchpad εχεις και ποντικι) ...με ένα Bluetooth dongle,βαζεις ένα από τα δυο softwear ,κανεις ένα pair και τελος.....

Εδώ μερικα χαρακτηριστικα:From control mapping, to touchpad sensitivity, to marcos, to rainbow lightbar, to motion controls, to launching a program with profiles, there are plenty of settings to play around with.

1. http://inputmapper.com/

2. http://ds4windows.com/

 

Στα παιχνίδια χρησιμεύουν όλα αυτά τα έξτρα? Ή είναι μόνο για περιήγηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα παιχνίδια χρησιμεύουν όλα αυτά τα έξτρα? Ή είναι μόνο για περιήγηση? 

....και για τα δυο...για καποιον που ασχολείται μπορει να κανει παπαδες...δεν είναι τυχαιο Xbox One-DS4>Xbox 360.....http://www.pcgamer.com/the-best-controller-for-pc-gaming/

Επεξ/σία από ggramenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα μου έκαναν δώρο το πολυπόθητο xbox 360 controller. Γενικά είναι όσο καλό περίμενα και λάτρεψα τις σκανδάλες και την υφή των αναλογικών μοχλών.

Αυτό που με απογοήτευσε λίγο, και ο λόγος που μπήκα εδώ, είναι ότι μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού (λιγότερο από μιάμιση ώρα σίγουρα) ο αριστερός αναλογικός μοχλός άρχισε να τρίζει. Φορούσα ακουστικά και σε μια παύση της μουσικής το άκουσα αχνά και έβγαλα τα ακουστικά για να σιγουρευτώ. Δεν είναι κανένα τρομερό πρόβλημα, εφ' όσον όταν παίζω φοράω πάντα ακουστικά, αλλά μου κακοφάνηκε αρκετά για καινούριο controller.

Έψαξα λιγάκι στο google και είδα πως είχαν και άλλοι το πρόβλημα (και μάλιστα με καινούρια controllers, όπως το δικό μου), αλλά οι περισσότεροι γίνονταν αντικείμενο κοροϊδίας επειδή δεν θεωρούταν σημαντικό πρόβλημα.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι έχει εγγύηση, αλλά προφανώς ντρέπομαι να το πάω πίσω για κάτι τέτοιο.

Ψάχνοντας για λύση διάβασα πως ένα συγκεκριμένο spray (σιλικόνης, αν δεν κάνω λάθος) μπορεί να διορθώσει -εν μέρη- το τρίξιμο, αλλά σίγουρα δεν θέλω να το "ανοίξω" ακόμα.

Έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα; Καμία συμβουλή;

 

Κάτι αστείο(?). Το τρίξιμο που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμα, έφυγε μετά από μερικές εβδομάδες. Γενικά τους τελευταίους μήνες δεν πολύ προλαβαίνω να παίξω, αλλά τις τελευταίες 3 φορές που έπαιξα, το τρίξιμο έχει πλέον "μεταφερθεί" στον δεξί αναλογικό μοχλό.  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αστείο(?). Το τρίξιμο που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμα, έφυγε μετά από μερικές εβδομάδες. Γενικά τους τελευταίους μήνες δεν πολύ προλαβαίνω να παίξω, αλλά τις τελευταίες 3 φορές που έπαιξα, το τρίξιμο έχει πλέον "μεταφερθεί" στον δεξί αναλογικό μοχλό.  :huh:

ναι..και σε εμένα ''ήρθε'' πάλι για πρώτη φορά με το νέο gamepad..και όπως το λες ερχόταν και εφευγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε στο περίπου πόσο θα έχει το Adapter για το xbox one? Γιατί άν είναι κοντά στο 20αρι και βγεί όλο το πακέτο στα 100 (μαζί με Plug n Play) Καλύτερα να πάρω 2 του 360 :Ρ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέρουμε στο περίπου πόσο θα έχει το Adapter για το xbox one? Γιατί άν είναι κοντά στο 20αρι και βγεί όλο το πακέτο στα 100 (μαζί με Plug n Play) Καλύτερα να πάρω 2 του 360 :Ρ 

 

Έχετε μπερδευτεί πάντως και σε αυτό φταίει το κάκιστο marketing της MS.

 

Το upgraded gamepad του X360 έχει τα ίδια λεφτά σχεδόν με το XBONE gamepad. Το παλιό X360 gamepad είναι απλά για τα σκουπίδια, εν έτει 2015. Ξεκαθαρίστε το λίγο αυτό στο μυαλό σας.

 

(Δεν απευθύνομαι μόνο στον φίλο από πάνω αλλά γενικότερα σε όποιον θέτει τα χρήματα ως αντεπιχείρημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω gamepad <25. Dualshock 2 (εχω ανταπτορα για usb) ή Logi F310? Το πρωτο κανει ~25 με μεταφορικα το δευτερο ~28.

Απο ποιοτητα κατασκευης, στιβαροτητα κτλπ πώς ειναι το f310, το DS2 το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη δεν ηξερα καν τι ειναι το deadzone, με google βρηκα αυτο: https://answers.yahoo.com/question/index?qid=1006031104229

Σωστα τα λεει?

Ναι.

 

Αν το θες μόνο για fighting αυστηρά, οπότε δεν θα παίζεις με το αναλογικό είσαι οκ. Αν θες να παίζεις fps, 3rd-person ή racing δεν θα μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι προς το παρον κατοχος του συγκεκριμενου controller(F310) αν και θα το αλλαξω λογω του οτι τελικα θελω να παω σε ασυρματο και περιμενω και το XboxOne ποτε θα βγει ο ανταπτορας με το καλο.

 

Το Controller ειναι τιμιο για 25ευρω και με 3 χρονια εγγυηση.Λιγο οι σκανδαλες ισως να μην βολεψουν αν παιζεις πολλα Fps παιχνιδια,αλλα κατα τα αλλα ειναι αρκετα καλο Controller ουτε Drivers χρειαζεται να κατεβασεις ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...