Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

 

Όχι, 85 ευρώ για ενσύρματο gamepad, το οποίο είναι και χειρότερο και ακριβότερο από το καλύτερο gamepad του σύμπαντος (ναι, το XBONE gamepad είναι αυτό που εννοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, 85 ευρώ για ενσύρματο gamepad, το οποίο είναι και χειρότερο και ακριβότερο από το καλύτερο gamepad του σύμπαντος (ναι, το XBONE gamepad είναι αυτό που εννοώ).

...προσωπικη σου γνωμη....και το xbox one στο PC ΜΟΝΟ ενσύρματα παιζει....όπως και για μενα το DS4 είναι κορυφη αυτή την στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...προσωπικη σου γνωμη....και το xbox one στο PC ΜΟΝΟ ενσύρματα παιζει....όπως και για μενα το DS4 είναι κορυφη αυτή την στιγμη...

 

Ναι, μόνο ενσύρματα παίζει, για την ώρα.

 

Το έχεις δοκιμάσει το XBONE gamepad; Γιατί γράφεις ότι πήγες από το X360 gamepad στο DS4 κατευθείαν (το οποίο DS4 παρεπιμπτόντως είναι χειρότερο και από το X360 gamepad).

 

Και ναι, εννοείται ότι είναι προσωπική μου γνώμη τα όσα γράφω, απλά τυγχάνει η προσωπική μου γνώμη να συμπίπτει με την προσωπική γνώμη της πλειοψηφίας των gamers. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το έχεις δοκιμάσει το XBONE gamepad; Γιατί γράφεις ότι πήγες από το X360 gamepad στο DS4 κατευθείαν (το οποίο DS4 παρεπιμπτόντως είναι χειρότερο και από το X360 gamepad).

 

 

....ναι το εχω δοκιμασει και δεν μου αρεσε να σου πω την αληθεια στα δικα μου χερια...όπως δεν μου αρεσε και το DS3...το xbox360 το ειχα  συνηθισει  και μολις επιασα το DS4 ειπα τερμα...εδώ ειμαστε..βολικο,ξεκουραστο,δεν κουβαλας ποντικια,καλωδια...το deadzone είναι απλα φανταστικο,καθολου μα καθολου lag....γενικα είναι για μενα ότι εψαχνα... ;)...τωρα αν καποιος ξεκινήσει να παρει ένα από τα δυο gamepad ψάχνοντας τα VS δεν θα βγαλει ακρη...μιας και οι αποψεις και για τα δυο είναι 50-50...καλο είναι να παει σε ένα κατάστημα να τα πιασει και να αποφασησει επι τοπου...τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

....ναι το εχω δοκιμασει και δεν μου αρεσε να σου πω την αληθεια στα δικα μου χερια...όπως δεν μου αρεσε και το DS3...το xbox360 το ειχα  συνηθισει  και μολις επιασα το DS4 ειπα τερμα...εδώ ειμαστε..βολικο,ξεκουραστο,δεν κουβαλας ποντικια,καλωδια...το deadzone είναι απλα φανταστικο,καθολου μα καθολου lag....γενικα είναι για μενα ότι εψαχνα... ;)

 

Τι να σου πω, εγώ μόλις έπιασα το XBONE gamepad στα χέρια μου το βρήκα τόσο εξαιρετικά εργονομικό που απλά ξέχασα το ότι παίζει ενσύρματα. Όταν δε βγει και ο wireless receiver (το οποίο ποντάρω ότι θα γίνει όταν βγουν τα Windows 10) απλά το τέλειο θα γίνει τελειότερο.

 

Το DS4 έχει πάρα πολλά αρνητικά που αν τα παραβλέπεις, απλά εθελοτυφλείς (εντελώς ενδεικτικά: λάθος θέση του αριστερού αναλογικού, τραγικότατη αυτονομία, αναλογικά που φθείρονται κ.ο.κ.). Ωστόσο, αναγνωρίζω ένα τρομερό συν του DS4: το bluetooth connectivity. Και αυτός είναι και ο λόγος που σκοπεύω να το τσιμπήσω στο κοντινό μέλλον, γιατί μπορεί να συνδέεται άμεσα με το android κινητό και το android tablet μου. Μεγάλο σφάλμα της MS που δεν ακολουθεί το bluetooth πρότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα LB και RB πατιούνται όντως με αρκετή δυσκολία. Επίσης το δικό μου controller του ONE γεμίζει εύκολα σκόνη. Και στο 360 είχα αυτό το πρόβλημα. Ειδικά στις εσοχές που ενώνονται τα πλαστικά κάθε εβδομάδα καθαρίζω την σκόνη με μία οδοντογλυφίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα απο εδω μεσα xbox 360 χειρηστηριο,ενσυρματο,το εχω λιωσει κ ειναι σκυλι!!!Κ εχω παιξει με ολες τις κοσνολες που εχουν βγει κ μπορω να πω ειναι πολυ βολικο απο πολλα HYPE χειρστηρια.Τελος στα θυματα του marketing παιδες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μια προταση για οσους περισσευουνε......300$ :-D  

 

Mad Catz® L.Y.N.X.™ 9 Mobile Hybrid Controller for Android™ Smartphones and Tablets, & PC

MCB32267-LYNX9-004-lg.jpg

http://store.madcatz.com/brands/mad-catz/Mad-Catz-L-Y-N-X-9-Mobile-Controller-for-Android-Smartphones-Tablets-PC.html

System Requirements:
  • Android: Version 4.0 or Later
  • Bluetooth Profile: Human Interface Device (HID)
  • PC: Windows 8.1, 8, and 7
  • Smart Device Support: Samsung, Sony, HTC, and most other Android Devices
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω κοιταζα για το ασυρματο Xbox360 controller η εστω για το XboxOne και να περιμενω για το Wireless οποτε το βγαλουν αλλα ρε γαμωτο πολλα τα χρηματα ακομα και για το Xbox360 wireless με καλωδιο φορτισης μιλαμε για κοντα 50ευρω δηλαδη τα μισα χρηματα απο το Logitech F310 που πηρα.. Οσο για το Ps4 controller 

 

Τι να σου πω, εγώ μόλις έπιασα το XBONE gamepad στα χέρια μου το βρήκα τόσο εξαιρετικά εργονομικό που απλά ξέχασα το ότι παίζει ενσύρματα. Όταν δε βγει και ο wireless receiver (το οποίο ποντάρω ότι θα γίνει όταν βγουν τα Windows 10) απλά το τέλειο θα γίνει τελειότερο.

 

Το DS4 έχει πάρα πολλά αρνητικά που αν τα παραβλέπεις, απλά εθελοτυφλείς (εντελώς ενδεικτικά: λάθος θέση του αριστερού αναλογικού, τραγικότατη αυτονομία, αναλογικά που φθείρονται κ.ο.κ.). Ωστόσο, αναγνωρίζω ένα τρομερό συν του DS4: το bluetooth connectivity. Και αυτός είναι και ο λόγος που σκοπεύω να το τσιμπήσω στο κοντινό μέλλον, γιατί μπορεί να συνδέεται άμεσα με το android κινητό και το android tablet μου. Μεγάλο σφάλμα της MS που δεν ακολουθεί το bluetooth πρότυπο.

Για το πρωτο που αναφερει δεν το θεωρω προσωπικα αρνητικο καθως ειναι προσωπικα γουστα και μην ξεχναμε οτι ετσι ηταν το controller απο εποχες Ps1 και το ειχαν βολευτει παρα πολλοι) Για τα αλλα 2 παρολα αυτα θα συμφωνησω με τα 1000 και κακως δεν τα αναφερει παραπανω ο συμφορουμιτης,αρχικα για την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ αυτονομια του DS4 απο τις 25 με 30ωρες του DS3 να πεφτει στις 5-6 ξερω γω,και οσο για τα αναλογικα επρεπε να σχολιασει ο συμφορουμιτης Heatspreader που εχει αλλαξει τουλαχιστον 3 controllers για αυτο το λογο σε λιγοτερο απο μισο χρονο παρακαλω μεσω εγγυησης αν και νομιζω οτι μονο ενσυρματα μπορεις να παιξεις στο Pc με DS4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αξίζει το 360 controller όμως, παίζεις πολλά παιχνίδια με αυτό και σίγουρα θα τα βγάλει τα λεφτά του. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω η M$ τι περιμένει και δεν βγάζει και το controller του One ασύρματο για PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....αν και νομιζω οτι μονο ενσυρματα μπορεις να παιξεις στο Pc με DS4.

..παιζει κανονικότατα ασυρματα ...εγώ αυτο χρησιμοποιώ...με ένα Bluetooth dongle και ένα από τα δυο softwear http://ds4windows.com/ η http://dsdcs.com/portfolio/software-development/4-ds4windows ...εγω παντός δεν συμφωνώ ότι το xbox 360 είναι καλητερο από το  DS4..προσωπική μου γνώμη(..ασχέτως αν το αναφέρει και το PC gamer) ...περαν τούτου θεωρώ ότι (έχοντας xbox360,DS4 και 4 third party controllers) αυτος που θελει να παρει ένα gamepad θα πρέπει να κοιτάξει πρώτα τα official της Microsoft και της Sony και μετα όλα τα third parties και το λέω αυτο  γιατί οι αστοχίες στα third parties τοσο σε  softwear όσο και σε hardwear θα κάνουν την ζωή του κολαση.....παθών..

Επεξ/σία από ggramenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αξίζει το 360 controller όμως, παίζεις πολλά παιχνίδια με αυτό και σίγουρα θα τα βγάλει τα λεφτά του. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω η M$ τι περιμένει και δεν βγάζει και το controller του One ασύρματο για PC.

 

Μέσα στο Μάρτιο πολύ πιθανό να έχουμε πληροφορίες και για αυτό. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παιζει κανονικότατα ασυρματα ...εγώ αυτο χρησιμοποιώ...με ένα Bluetooth dongle και ένα από τα δυο softwear http://ds4windows.com/ η http://dsdcs.com/portfolio/software-development/4-ds4windows ...εγω παντός δεν συμφωνώ ότι το xbox 360 είναι καλητερο από το  DS4..προσωπική μου γνώμη(..ασχέτως αν το αναφέρει και το PC gamer) ...περαν τούτου θεωρώ ότι (έχοντας xbox360,DS4 και 4 third party controllers) αυτος που θελει να παρει ένα gamepad θα πρέπει να κοιτάξει πρώτα τα official της Microsoft και της Sony και μετα όλα τα third parties και το λέω αυτο  γιατί οι αστοχίες στα third parties τοσο σε  softwear όσο και σε hardwear θα κάνουν την ζωή του κολαση.....παθών..

Συμφωνω για αυτο που λες αν και πλεον ειδικα τα Logitech controllers ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα απο πλευρας Third party controller. Και δεν ειναι ακριβα και εχουν 3 χρονια εγγυηση,και σκυλια ειναι :P και ειναι κυριολεκτικα η εννοια του Plug and play ουτε Drivers ουτε τιποτα :P

Αυτη ειναι αλλωστε και η μαγεια του Pc gaming μπορεις να παιξεις με οποιο controller γουσταρεις και σε βολευει(ή εχεις)χωρις να περιοριζεσαι σε αυτα της κονσολας.Μπορεις να παιξεις ακομα και με το Controller για το Wii U http://www.destructoid.com/wii-u-pro-controller-can-now-be-used-on-a-pc-mac-245781.phtml:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...