Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιοτικα τι λεει το νεο χειριστηριο, ειναι στιβαρό - νομιζω οτι το χειρηστηριο του ps2 και Χ360 μονο στο τοιχο δεν τα εχω πεταξει και παλι ειναι πλήρως λειτουργικα ???

ναι περιμενω να πεσει λιγο η τιμη να το παρω, επισης εχω διαβασει σε site εξωτερικου οτι με του X360 receiver λειτουργει αλλα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω 2 ενσυρματους μοχλους xbox 360.αξιζει να πουλησω τον 1 και να παρω αυτον http://www.skroutz.gr/s/4432543/SpeedLink-Torid-Wireless-Gamepad.html????

γιατί να πουλήσεις κάτι official και να πάρεις έναν κλώνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να πουλήσεις κάτι official και να πάρεις έναν κλώνο;

γτ ο κλωνος ειναι ασυρματος ενω ο οφισιαλ ασυρματος εχει 40 ευρω.περιμενω να με φερουν και του xbox one αλλα ουτε αυτος προς το παρον λειτουργει ασυρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ ο κλωνος ειναι ασυρματος ενω ο οφισιαλ ασυρματος εχει 40 ευρω.περιμενω να με φερουν και του xbox one αλλα ουτε αυτος προς το παρον λειτουργει ασυρματα

εδώ είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το συγκεκριμένο gamepad για το οποίο ρωτάει ο φίλος, δεν έχει καμμία σχέση με τα προβλήματα που περιγράφεις. Αναγνωρίζεται σαν xbox360 και παίζεις κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το συγκεκριμένο gamepad για το οποίο ρωτάει ο φίλος, δεν έχει καμμία σχέση με τα προβλήματα που περιγράφεις. Αναγνωρίζεται σαν xbox360 και παίζεις κατευθείαν.

βρε have fun..όποιος θέλει.

 

edited

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ πήγα να διορθώσω αυτό που είπε ο xtrmsnpr, και μάλλον ο ίδιος θα γνωρίζει τη φανατική αγάπη που πηγάζω για το x360 (wireless συγκεκριμένα) controller.

 

 

γιατί να πουλήσεις κάτι official και να πάρεις έναν κλώνο;

 

 

Αν δεις τα 4 δικά μου πως έχουν τερματιστεί.. ίσως δεν απαντούσες με τέτοια άνεση συμφωνώ στο παραπάνω. Μιλάμε τα συνδέω με Driver και μου λέει πως κάνουν κινήσεις ενώ τα έχω ακίνητα. Ένα απλό Hadouken θέλει x3 skillz τώρα.
Η απάντηση είναι, πάρε 1-2 των 15-20€ να έχουν οι φίλοι σου ή να κάνεις τη δουλειά σου.. αν τα παίρνεις για συγκεκριμένο title που γνωρίζεις πως είναι συμβατά. Οι πιθανότητες να συνεχίσει να σ' εξυπηρετεί το ΜΑΪΜΟΥ στους επόμενους τίτλους.. είναι ελάχιστες γιατί όλο θα σε ταλαιπωρεί με mappings και αηδίες. 

Τα MICROSOFT XBOX χειριστήρια φαντάζομαι ΠΑΝΤΟΤΕ θα είναι No.1 επιλογή για την MICROSOFT WINDOWS πλατφόρμα, όποιος δε μπορεί να το διανοηθεί αυτό, να πάει να κάτσει σε ένα βουνό.
Αλλά άντε τώρα εγώ να αντικαταστήσω τα 4 παλιά, με 4 νέα Xone gamepads.. ενώ με το ζόρι θα πάρω το ένα το δικό μου..

 

Γ__ω τη ζωή και τα περιφερειακά της που απαιτούν και συντήρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.autohotkey.com/board/topic/89279-ujr-universal-joystick-remapper-using-vjoy/?do=findComment&comment=565573

 

κανει remap αξονες και πληκτρα, χρειαζεται μαζι το autohotkey και το vjoy

 

θελει να ψαχτεις για καμμια ωρα, αλλα μετα κανεις οτι θες

μπορεις ακομα να συνδυασεις 2 (πραγματικα) χειριστηρια σε 1 εικονικο (αυτο που θα βλεπει το παιχνιδι)

 

http://xpadder.com/

 

αυτο κανει remap ποντικι-πληκτρολογιο σε gamepad, αλλα υποστηριζει μονο μεχρι 6 αξονες (για τους περισσοτερους χρηστες, μια χαρα)

κατα τα αλλα εχει πολλες δυνατοτητες

σε παιχνιδια χρησιμοποιω μονο τα αναλογικα (μοχλους-σκανδαλες-throttle) και ολα τα ψηφιακα (κουμπια-σταυρους) τα δουλευω μεσω αυτου

 

με το xpadder μπορεις να κανεις το εξης, πχ:

 

αξονας X μεχρι 10% διαδρομη = ctrl + πανω βελακι

απο 10% - 70% = πανω βελακι

70% - 100% = shift + πανω βελακι

 

υπαρχει και το pinnacle, αλλα ενα μισαωρο που ασχοληθηκα δεν βρηκα πως δουλευει και μετα βαρεθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στην κατοχη μου εδω και μια μερα το χειριστήριο του xbox one που με το εφερε ο αδερφος απο αγγλια.

εκ πρωτης οψεως πολυ ωραια εμφανιση.οι αναλογικοι μοχλοι ειναι λιγο πιο χαλαροι απο του 360 και ο σταυρος σαφως καλυτερος αλλα πιο σκληρος απο του 360.μεχρι στιγμης εχω γραψει κανα 2ωρο παιζοντας το dlc του batman origins.

αρνητικο οτι οταν τα χερια ιδρωνουν πανω σε αυτο το χειρηστιριο  γλιστραει αρκετα .το συνδεω ενσυρματα στον υπολογιστη

 με καλωδιο micro usb-usb που εχω απο το φορτιστη του κινητου και δουλευει μια χαρα χωρις να χρειαζονται οι μπαταριεσ.

επισης δεν λειτουργει η δονηση στα triggers.

2 ερωτησεις εχω για οποιον γνωριζει.μεχρι να βγει ο ασυρματος δεκτης μεχρι ποσα μετρα καλωδιο usb μπορω να χρησιμοποιω χωρις προβλημα? δευτερον σκεφτομαι να παρω τον ανταπτορα που μπορει να συνδεσεις ακουστικα πανω στο χειρηστιριο, θα δουλευει στο pc απροβληματιστα ή λειτουργει μονο στο xbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου έκαναν δώρο το πολυπόθητο xbox 360 controller. Γενικά είναι όσο καλό περίμενα και λάτρεψα τις σκανδάλες και την υφή των αναλογικών μοχλών.

Αυτό που με απογοήτευσε λίγο, και ο λόγος που μπήκα εδώ, είναι ότι μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού (λιγότερο από μιάμιση ώρα σίγουρα) ο αριστερός αναλογικός μοχλός άρχισε να τρίζει. Φορούσα ακουστικά και σε μια παύση της μουσικής το άκουσα αχνά και έβγαλα τα ακουστικά για να σιγουρευτώ. Δεν είναι κανένα τρομερό πρόβλημα, εφ' όσον όταν παίζω φοράω πάντα ακουστικά, αλλά μου κακοφάνηκε αρκετά για καινούριο controller.

Έψαξα λιγάκι στο google και είδα πως είχαν και άλλοι το πρόβλημα (και μάλιστα με καινούρια controllers, όπως το δικό μου), αλλά οι περισσότεροι γίνονταν αντικείμενο κοροϊδίας επειδή δεν θεωρούταν σημαντικό πρόβλημα.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι έχει εγγύηση, αλλά προφανώς ντρέπομαι να το πάω πίσω για κάτι τέτοιο.

Ψάχνοντας για λύση διάβασα πως ένα συγκεκριμένο spray (σιλικόνης, αν δεν κάνω λάθος) μπορεί να διορθώσει -εν μέρη- το τρίξιμο, αλλά σίγουρα δεν θέλω να το "ανοίξω" ακόμα.

Έχει κανείς άλλος παρόμοιο θέμα; Καμία συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα προσωπικα ψαξε και δεν αν σε αλλους δικαιολογουσε αυτο το θεμα η εγγυηση,γιατι αν το δικαιολογει σημαινει οτι οντως ειναι προβλημα. Και στην τελικη δινει που δινει μολις 1 χρονο εγγυηση η Ms καλυτερα να το αξιοποιησεις αυτο τωρα που μπορεις παρα αργοτερα που θα ειναι εκτως εγγυησης.Και εγω συμφωνω οτι ειναι μλκια καινουργιο πραγμα και να παρουσιαζει με το καλημερα τετοια θεματα(κατι σαν τα controller του Ps4)γιαυτο αλλωστε και πηγα σε Logitech κυριως για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε προϊόν που πωλείται στην ΕΕ εχει υποχρεωτικά 2 χρονια εγγύηση. Τον 2ο χρόνο τον καλύπτει ο πωλητής. Κανένα πλαίσιο, κανένα public και γενικά κανένα κατάστημα απο όπου πήραμε το οτιδήποτε, δεν ειναι υπεράνω του νόμου. Τα ίδια μου έλεγε και η Apple πριν 3-4 χρονια με το iPhone 4S και το κάλυψε κανονικά στους 16 και 20 μήνες εγγύησης κι ας το παίζαν ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο θεωρείται το καλύτερο gamepad στα ~30  ? Μέχρι στιγμής έχω προσέξει το f310 και το microsoft xbox360  .Υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο η πρόκειται να βγει σύντομα αφου το 310 τουλάχιστον φαίνεται να είναι παλιό μοντέλο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...